Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ruszyła Szkoła Języka i Kultury Polskiej

2 sierpnia miała miejsce inauguracja Letniej Szkoły Języka i Kultury Polskiej. Już po raz 33. zorganizowana przez Uniwersytet Śląski w Cieszynie.

- Okres wakacyjny to dla miłośników polszczyzny z całego świata znakomita okazja, by zgłębiać jej tajniki. Uniwersytet Śląski po raz 33. zaprosił ich do siebie. W roku 2023 obcokrajowcy chcący uczyć się języka polskiego mogli wybrać lipcowe kursy online (1-21.07.2023) lub miesięczny sierpniowy program w Cieszynie (1-28.08.2023). W kursach uczestniczą przede wszystkim stypendyści skierowani na Uniwersytet Śląski przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej. Szkoła Języka i Kultury Polskiej UŚ uzyskała najwyższą lokatę w postępowaniu akredytacyjnym na lata 2023-2026 i po raz kolejny akredytację we wszystkich kategoriach jako jedyny ośrodek w Polsce – mówi Małgorzata Poszwa, rzecznik prasowa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
 
Lipcowe kursy online zgromadziły niemalże 200 uczestników z całego świata. Były wśród nich m.in. osoby z: Angoli, Brazylii, Chin, Tunezji, Indonezji, Egiptu, Indii, Jordanii, Finlandii, Francji, Iranu, Kenii, Maroka, Słowacji, USA, Uzbekistanu i Tanzanii. Przewidziano wersje o różnym stopniu intensywności kursu językowego, równocześnie dla zagranicznych lektorów języka polskiego jako obcego prowadzone są warsztaty metodyczne.
- Jednak kurs online to nie tylko zajęcia językowe! Program zawierał także: wykłady, warsztaty i seminaria z zakresu polskiej kultury, literatury, wiedzy o języku, historii, filmu i sztuki, a także bogaty  program kulturowy, który poprzez gry i zabawy językowe przedstawia polską muzykę, sztukę, znanych Polaków i polską kuchnię – dodaje rzeczniczka Uniwersytetu Śląskiego.

Od 1 sierpnia w kampusie UŚ w Cieszynie można spotkać uczestników tych szczególnych zajęć. Podczas uroczystej inauguracji, która miała miejsce 2 sierpnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w i w Cieszynie prof. Katarzyna Grzybczyk z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego wygłosiła wykład poświęcony ogromnie ważnemu dziś zagadnieniu zawłaszczenia kulturowego w modzie światowej. W uroczystym rozpoczęciu letnich kursów wzięli udział przedstawiciele władz Uniwersytetu Śląskiego na czele z rektorem prof. dr hab. Ryszardem Koziołkiem, Rektorem UŚ, a także zaproszeni goście reprezentujący różne urzędy w tym Burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz i instytucje z województwa śląskiego, delegaci z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej z Warszawy, a także przyjaciele, pracownicy i współpracownicy SJiKP UŚ.

- W letnich kursach w Cieszynie udział bierze około 200 młodych osób z niemalże całego świata, m.in. z: Brazylii, Chin, Egiptu, Ghany, Indii, Japonii, Kanady, Maroka, Nigerii, Turcji, Ukrainy i Włoch. Oprócz studentów do Cieszyna przyjadą także zagraniczni lektorzy, którzy będą rozwijać swoje kompetencje w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego. Pod okiem doświadczonych metodyków i glottodydaktyków będą poznawać nowe techniki kształcenia językowego, atrakcyjne pomoce dydaktyczne, interaktywne sposoby pracy z uczniem. Poza zajęciami stricte językowymi uczestnicy wezmą także udział w wykładach, spotkaniach, koncertach, projekcjach filmowych, warsztatach i grach językowych. Obcokrajowcy będą poznawać bogactwo polskiej kultury, historię i sytuację społeczno-gospodarczą naszego kraju, wezmą udział w tygodniu ekologiczno-językowym, obejrzą niebo oczami Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, a podczas weekendowych wyjazdów edukacyjnych odwiedzą ważne miejsca na mapie południowej Polski: Katowice, Oświęcim, Beskid Śląski – gdzie np. staną na Trójstyku (miejscu zetknięcia granic trzech państw), Kraków – dodaje rzecznik uczelni.

Kulminacyjnymi punktami kursu są: organizowany przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej od 25 lat „Sprawdzian z polskiego” oraz popołudniowe Spotkanie Kultur i Tradycji. Podczas międzynarodowego dyktanda obcokrajowcy zawalczą o tytuł Cudzoziemskiego Mistrza Języka Polskiego. - Wszyscy, którzy zmierzą się ze specjalnie na tę okazję przygotowanym  wyzwaniem ortograficznym, otrzymają cenne nagrody książkowe. Z kolei zwycięzca będzie mógł za darmo wziąć udział w kolejnej letniej szkole. Drugą planowaną tego dnia imprezą są  prezentacje sztuki, kultury, kulinariów, muzyki, tańca i tradycji przygotowane przez uczestników letnich kursów. Jest to barwne przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w aktywność Szkoły Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego – kwituje Małgorzata Poszwa.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-03 12:08:27
św. Patryk.: dla brunatnej maści i zatęchłych w kościelnych kruchtach ksenofobów, nazioli i im podobnych podwórkowych bohaterków karmiących swe chore ego bajdurzeniem o rzekomym prawie do rzekomo wspaniałych dziedzictw rzekomo wielkich przodków mam złą wiadomość: dzisiejszy świat generalnie ma was w doopie, świat dziś jest od was o wiele mądrzejszy i silniejszy, a przyszłość tego świata to jedność celów i przekonań w różnorodności globalnej wioski - a to zdjęcie to jego bardzo wyrazisty symboliczny obraz, brawo cieszyński UŚ i LSzJP
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: