Rozświetlony przystanek

W połowie stycznia, na tymczasowym przystanku autobusowym na parkingu pod cieszyńskim browarem (przystanek został tam przeniesiony z ulicy Hajduka na czas budowy Zintegrowanego Węzła Przesiadkowego), pojawił się rower, który wzbudził spore zainteresowanie. Wszystko za sprawą faktu, że wsiadając na rower można uruchomić specjalną instalację, która pozwala na rozświetlenie budki, w której rower się znajduje.

- Rower to instalacja artystyczna o nazwie „Marzyciel 5” autorstwa Michała Klasika, absolwenta Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, obecnie doktoranta na tejże uczelni.  Wcześniejszą wersję swojej instalacji prezentował w zeszłym roku podczas A Rt+ III Przeglądu Twórczości Studentów w Cieszynie – poinformowała Beata Mońka z cieszyńskiego Zamku.

Rower na przystanku znalazł się w drugiej połowie stycznia tego roku za sprawą Zamku Cieszyn, który od maja 2017 roku „opiekuje się” tymczasowym przystankiem autobusowym na ulicy Dojazdowej. Jak wskazuje Beata Mońka, rower to część działań Zamku w ramach europejskiego projektu „Human Cities. Challenging the City Scale”. „Marzyciel 5” został nieco zmieniony i dostosowany do przystankowych warunków. Wsiadając na rower, można się rozgrzać, odpędzić nudę, rozświetlić napis „Przystanek Cieszyn”, a może i pomarzyć o podróżach. Rower jest jednym z elementów, których zadaniem jest sprawienie, by tymczasowy przystanek główny na ul. Dojazdowej (w miejscu parkingu) był choć trochę przyjaźniejszym miejscem dla pasażerów. 

Jak dodaje Beata Mońka, to nie jest jedyne działanie Zamku, które skupia się na tymczasowym przystanku. Oprócz „Marzyciela 5” zostały stworzone tablice informacyjne – w tym zbiorczą informację o wszystkich odjazdach, meble i strefę relaksu (w sezonie letnim i jesiennym), uruchomiono darmowe wi-fi, a na czas zimy – dodatkowe oświetlenie. Testowane są też „Przystanki z pamięcią” – dwa przystanki ze specjalnie zaprojektowanymi grafikami, poświęconymi Łucji Marii Mone i  Zofii Kirkor-Kiedroń. Jednocześnie przedstawiciele cieszyńskiego zamku są w zespole, pracującym nad projektem sytemu informacji dla  dworca kolejowego i autobusowego węzła przesiadkowego.  Całą historię tego procesu można prześledzić na wystawie "Przystanek Cieszyn", która pokazywana jest w Zamku. 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-13 16:10:17
wranek: Walcząc ze smogiem możemy iść dalej i zamontować więcej takich rowerów, nawet tandemów. Pasażerowie by sie nie nudzić czekaniem i rozgrzać na mrozie mogliby pokręcić i robić prąd, a młodzież niewyżyta mogła zrobić sobie zawody , kto więcej prądu wykręci.
2018-02-13 16:55:03
stankens: Nie wiem w jaki sposób ten rower włącza światło ale na pewno nie siłą mięśni bo brakuje jednego elementu napędzającego koło łańcucha wiec z ekologią to związku nie ma :)
2018-02-13 20:21:35
qqłka: Chyba siłą nacisku. Im ciynższo dupa, tym jaśni świyci :)
2018-02-14 14:35:00
bronek91: Te gadżety, aczkolwiek ciekawe i interesujące, mają osłodzić mieszkańcom dyskomfort związany z nieudolnością dotyczącą zniszczenia poprzedniego, funkcjonalnego dworca? Z zapaścią komunikacyjną regionu??? Już od 5 lat ten problem nie jest rozwiązany a ciągły brak stałego miejsca przydatnego dla komunikacji publicznej świadczy tylko i wyłącznie o upadku lokalny \&quot;elit\&quot; rządzących. Elity używam tylko przez grzeczność. <br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją