Rozświetlony przystanek
- Rower to instalacja artystyczna o nazwie „Marzyciel 5” autorstwa Michała Klasika, absolwenta Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie, obecnie doktoranta na tejże uczelni. Wcześniejszą wersję swojej instalacji prezentował w zeszłym roku podczas A Rt+ III Przeglądu Twórczości Studentów w Cieszynie – poinformowała Beata Mońka z cieszyńskiego Zamku.
Rower na przystanku znalazł się w drugiej połowie stycznia tego roku za sprawą Zamku Cieszyn, który od maja 2017 roku „opiekuje się” tymczasowym przystankiem autobusowym na ulicy Dojazdowej. Jak wskazuje Beata Mońka, rower to część działań Zamku w ramach europejskiego projektu „Human Cities. Challenging the City Scale”. „Marzyciel 5” został nieco zmieniony i dostosowany do przystankowych warunków. Wsiadając na rower, można się rozgrzać, odpędzić nudę, rozświetlić napis „Przystanek Cieszyn”, a może i pomarzyć o podróżach. Rower jest jednym z elementów, których zadaniem jest sprawienie, by tymczasowy przystanek główny na ul. Dojazdowej (w miejscu parkingu) był choć trochę przyjaźniejszym miejscem dla pasażerów.
Jak dodaje Beata Mońka, to nie jest jedyne działanie Zamku, które skupia się na tymczasowym przystanku. Oprócz „Marzyciela 5” zostały stworzone tablice informacyjne – w tym zbiorczą informację o wszystkich odjazdach, meble i strefę relaksu (w sezonie letnim i jesiennym), uruchomiono darmowe wi-fi, a na czas zimy – dodatkowe oświetlenie. Testowane są też „Przystanki z pamięcią” – dwa przystanki ze specjalnie zaprojektowanymi grafikami, poświęconymi Łucji Marii Mone i Zofii Kirkor-Kiedroń. Jednocześnie przedstawiciele cieszyńskiego zamku są w zespole, pracującym nad projektem sytemu informacji dla dworca kolejowego i autobusowego węzła przesiadkowego. Całą historię tego procesu można prześledzić na wystawie "Przystanek Cieszyn", która pokazywana jest w Zamku.
JŚ/ mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
