Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczyna się szczyt roku liturgicznego

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego to dla chrześcijan apogeum całego roku liturgicznego. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą Wieczerzy Pańskiej. Odczytywana w tym dniu ewangelia mówi o tym, jak Jezus przed wieczerzą umył uczniom nogi. Tradycyjnie tego dnia w wielu kościołach po homilii kapłan umywa wybranym parafianom nogi. Przypomina to, że wszelkie przewodzenie w Kościele powinno odbywać się w duchu służby bliźniemu...
Na zakończenie uroczystości Ciało Chrystusa zostaje przeniesione do specjalnie przygotowanej kaplicy, zwanej ciemnicą. Tam do późnych godzin wieczornych wierni rozważają samotną modlitwę Jezusa w Ogrójcu, pojmanie i przesłuchania. – Ciemnica jest symbolem więzienia, do którego wtrącono Pana Jezusa – mówi ksiądz Krzysztof Klajmon, proboszcz parafii Znalezienia Krzyża Św. w Skoczowie.
Tabernakulum jest puste i otwarte, ten jeden raz w roku wyłącza się wieczną lampkę, natomiast ołtarz, z którego ściągnięto obrus, jest pusty.


Zdj.: W kościele Znalezienia Krzyża Świętego w Wielki Czwartek do tej prowizorycznej skrzynki, symbolizującej ciemnicę, wkładana jest monstrancja, czyli złote naczynie służące do wystawiania hostii.

(zac)
źródło: ox.pl
dodał: AC

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: