„Różowy październik” miesiącem świadomości raka piersi
Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Co roku rozpoznaje się go u 1,7 mln kobiet, w tym ok. 18 tys. w Polsce. Rak piersi to także najpopularniejsza przyczyna zgonów kobiet (15%) – coraz częściej przedwczesnych. Co roku z tej przyczyny umiera pół miliona kobiet na całym świecie. 80% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie). Jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań także w grupie młodszej (20-49 lat).
Większości zgonów z pewnością można by było uniknąć. W tym celu jednak potrzebna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać raka piersi i jakie badania profilaktyczne należy wykonać. Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. W momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i rak daje przerzuty do innych narządów, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Jednak nawet i w tym przypadku postęp współczesnej medycyny pozwala znacznie wydłużyć długość życia z chorobą i poprawić jego komfort.
W przypadku raka piersi nie istnieje jeden dominujący czynnik ryzyka (jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc), który odpowiadałby za zachorowania. Można jednak wskazać szereg czynników, które potencjalnie mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich m.in. występowanie przypadków choroby w rodzinie, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny pierwszy poród, późna menopauza, otyłość, niezdrowy styl życia, nadużywanie alkoholu itp. Należy jednak pamiętać, że żaden z tych czynników nie przesądza o tym, że choroba rozwinie się u nas na pewno. Jednak fakt, że któreś z nich dotyczą właśnie nas , powinien tym bardziej zmotywować do badań.
Nie każdy guzek czy zmiana nowotworowa to od razu rak piersi. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Rak piersi nie boli i przez długi czas może być całkowicie niewidoczny, a przez to trudny do wykrycia. Dlatego tak ważnym są:
• USG piersi,
• badanie mammograficzne (obowiązkowo raz na 2 lata po 50 roku życia).
• samobadanie piersi (co miesiąc).
Mammografia oraz USG piersi jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a wcześnie wykryte zmiany pozwolą uniknąć większemu rozwojowi choroby.
Październik to świetna okazja, by wykonać powyższe badania, upewnić się, że wszystko jest w porządku i czuć komfort fizyczny i psychiczny.
AK, mat. pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.