Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Różowy październik” miesiącem świadomości raka piersi

Październik od 1985 roku uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Nowotwór piersi należy do najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych na świecie. Co roku rozpoznaje się go u 1,7 mln kobiet, w tym ok. 18 tys. w Polsce. Rak piersi to także najpopularniejsza przyczyna zgonów kobiet (15%) – coraz częściej przedwczesnych. Co roku z tej przyczyny umiera pół miliona kobiet na całym świecie. 80% wszystkich przypadków zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia (po menopauzie). Jednak w ostatnich latach istotnie zwiększa się liczba zachorowań także w grupie młodszej (20-49 lat).

Większości zgonów z pewnością można by było uniknąć. W tym celu jednak potrzebna jest wiedza na temat tego, jak rozpoznać raka piersi i jakie badania profilaktyczne należy wykonać. Warto pamiętać, że ten rodzaj nowotworu jest niemal w 100% wyleczalny, o ile tylko zostanie rozpoznany we wczesnym stadium. W momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium i rak daje przerzuty do innych narządów, szanse na całkowite wyleczenie są niewielkie. Jednak nawet i w tym przypadku postęp współczesnej medycyny pozwala znacznie wydłużyć długość życia z chorobą i poprawić jego komfort.

W przypadku raka piersi nie istnieje jeden dominujący czynnik ryzyka (jak np. palenie papierosów w przypadku raka płuc), który odpowiadałby za zachorowania. Można jednak wskazać szereg czynników, które potencjalnie mogą przyczyniać się do wzrostu ryzyka rozwoju choroby. Należą do nich m.in. występowanie przypadków choroby w rodzinie, wczesny wiek pierwszej miesiączki, późny pierwszy poród, późna menopauza, otyłość, niezdrowy styl życia, nadużywanie alkoholu itp. Należy jednak pamiętać, że żaden z tych czynników nie przesądza o tym, że choroba rozwinie się u nas na pewno. Jednak fakt, że któreś z nich dotyczą właśnie nas , powinien tym bardziej zmotywować do badań.

Nie każdy guzek czy zmiana nowotworowa to od razu rak piersi. Objawy pojawiają się zwykle dopiero w zaawansowanych stadiach choroby. Rak piersi nie boli i przez długi czas może być całkowicie niewidoczny, a przez to trudny do wykrycia. Dlatego tak ważnym są:
• USG piersi,
• badanie mammograficzne (obowiązkowo raz na 2 lata po 50 roku życia).
• samobadanie piersi (co miesiąc).

Mammografia oraz USG piersi jest finansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Trwa zaledwie kilka minut, a wcześnie wykryte zmiany pozwolą uniknąć większemu rozwojowi choroby.

Październik to świetna okazja, by wykonać powyższe badania, upewnić się, że wszystko jest w porządku i czuć komfort fizyczny i psychiczny.

AK, mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-10-09 09:19:24
666: " Co roku z tej przyczyny umiera pół miliona kobiet na całym świecie". Umierało, do marca, kiedy pojawił się Covid-19 i jego wyznawcy.
2020-10-09 11:45:12
krzysztof.mm: 666 - twoje nierozumne poglądy na temat covid w kontekście w jakim je tutaj prezentujesz to już nie tylko głupota, to jest po prostu elementarnie nieprzyzwoite
2020-10-09 13:42:15
666: Patrząc oczami odpornego na logiczne argumenty, wystraszonego człowieka, na pewno.
2020-10-09 15:22:56
krzysztof.mm: 666- to, co ty próbujesz nazwać moim 'strachem' jest zwykłym zdrowym rozsądkiem i chłodnym spojrzeniem - jeśli swą postawę chciałbyś nazwać w tej sytuacji 'odważną' to przykro mi, ale i g n o r a n c j a to najdelikatniejsze z określeń jakich ja bym użył by ją opisać - paradoksalnie już nawet koszor ma o wiele mądrzejsze spojrzenie na temat pisząc, że i tak wszyscy umrzemy itepe - on przynajmniej ma ewidentnie rację, ty nie [a o logice itede to napisałem ci dwa słowa pod nowszym artykułem na temat epidemii, zacznij od rachunków]
2020-10-09 16:21:01
censor: krzy-sio+666 piszesz sam ze sobą, o czym to świadczy?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: