Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Równość znów nad Olzą

W piątek (10.05) w świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyła się premiera drugiego numeru reaktywowanego kwartalnika "Równość". Większość tekstów, które zostały w nim opublikowane poświęcone były oświacie.

- Jeśli chodzi o wybór tematyki tego czasopisma, to oczywiście nie był przypadkowy. Nie spodziewaliśmy się jednak, że strajk będzie akurat w tym terminie i akurat tak się skończy. Gdy kończyliśmy prace nad numerem, to strajk nie był jeszcze zawieszony - mówiła Katarzyna Gasparska, redaktorka naczelna czasopisma.

Przyznała także, że wybór przewodniego tematu numeru - edukacji - był bardzo trafny. - Na naszą skrzynkę redakcyjną przyszło tyle tekstów od autorów i autorek zewnętrznych, iż mimo tego, że zwiększyliśmy ilość stron z 24. na 32., to i tak nie zmieściły się wszystkie. Ubolewam nad tym, bo naprawdę były dobre - mówiła Gasparska. Jak dodała, w planach jest stworzenie strony internetowej magazynu, na której mogłyby być zamieszczone między innymi pozostałe artykuły, które nie znalazły się w wydaniu papierowym.

Swoimi wspomnieniami i refleksjami podzieliły się obecne na spotkaniu nauczycielki. Większość z wypowiedzi dotyczyła trudnej sytuacji tej grupy zawodowej, która sprowadza się do wielu obowiązków, które uczący w szkołach muszą wykonywać poza murami placówek edukacyjnych. Nie zabrakło także dyskusji na temat niedawnego strajku. - Jesteśmy tak bardzo podzielonym społeczeństwem, że jakby patrzeć na strajk nauczycieli, tak poza nauczycielami, obnażył ogromne różnice i brak spójności społeczeństwa i to jest niezwykle istotne - komentowała radna Joanna Wowrzeczka (także wykładowczyni akademicka). Jak zauważyła, nauczyciele pomimo strajku wykazali małą aktywność podczas akcji, które organizowała na rynku w Cieszynie. - Trochę nie zdaliśmy wcześniej egzaminu. Jak stoję w różnych intencjach na rynku, to czasem ciężko jest z frekwencją, zwłaszcza nauczycieli. Więc żebyśmy tak słodko nie mówili - nauczyciele są fantastyczni, ale nie stanęli w obronie innych. Pielęgniarki stały lata temu, nie było prawie nikogo z nimi - wspominała. 

Magazyn dostępny jest bezpłatnie w kilkunastu miejscach na terenie Cieszyna i okolic, m.in. w Krytyce Politycznej. Szczegóły dostępne są na profilu facebookowym Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera (wydawcy) - LINK. Następny, trzeci już numer "Równości" ukaże się najprawdopodobniej pod koniec sierpnia. Jego tematem przewodnim będzie tym razem "Praca".

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-05-12 20:50:09
bronek91: cytat" Jesteśmy tak bardzo podzielonym społeczeństwem,"cytat A z czego te rzekome podziały, kto je powoduje? Zdaje się, iż sprawdzają się przewidywania Amos'a Oz'a.
2019-05-12 20:57:57
bronek91: Stara lewacka (nie lewicowa) taktyka: prowokujemy problem + tworzymy podziały + dochodzi do destrukcji+ pojawiają się przewidziane wcześniej konsekwencje+ przedstawiamy możliwość rozwiązania na naszych zasadach+ (dawniej przy zastosowaniu terroru) = ZMIENIAMY SPOŁECZEŃSTWO, ponoć NA LEPSZE. Mimo wszystko proponowałbym nie podszywać się pod dorobek lewicy.
2019-05-12 21:04:19
bronek91: W końcu jak tam relacje z ANTIFĄ? Cieszyńska placówka również ma możliwości udzielenia azylu? A co z 101 rocznicą urodzenie Marksa?
2019-05-12 23:49:13
Stanko: Zaraz, albo zdjęcie odwrócone,albo to nie flagi Polski - powinno być od lewej białe, potem czerwone.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: