Rola wzornictwa przemysłowego w procesie powstania nowego produktu
Spotkanie poświęcone jest współpracy projektantów i projektantek oraz przedstawicieli i przedstawicielek przedsiębiorstw w powstawaniu nowych produktów
Skandynawska koncepcja czterech szczebli „drabiny” designu pokazuje możliwości i etapy stosowania świadomego projektowania w firmach. Są to:
1) brak wzornictwa,
2) wzornictwo jako stylizacja,
3) wzornictwo jako element całego procesu projektowania,
4) wzornictwo jako część strategii rynkowej przedsiębiorstwa.
Najbardziej innowacyjne rozwiązania powstają na 3. i 4. poziomie. Na tych etapach wdrażania wzornictwa w firmach i instytucjach powstają też produkty, które są najbardziej konkurencyjne na rynku. Na jakim etapie są polskie firmy? Jak wykorzystać umiejętności i kompetencje projektantów, aby firma odniosła sukces, żeby wdrożyć innowacyjne produkty, które dobrze się sprzedadzą?
Podstawą polskiej gospodarki są małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ludzie, którym pomimo trudności chce się coś pożytecznego wyprodukować. Częsty brak kapitału inwestycyjnego powinien prowadzić do uświadomienia sobie faktu, że każdy produkt firmy musi być „trafiony”. Projektant jest koniecznym i naturalnym sprzymierzeńcem przedsiębiorcy, w pełni świadomym faktu, że bez rozwoju przedsiębiorczości nie będzie polskiego wzornictwa przemysłowego – mówi projektant, Janusz Konaszewski.
W spotkaniu gośćmi będą:
Janusz Konaszewski – architekt i projektant, od wielu lat mieszka i pracuje w Szwajcarii, gdzie przez szereg lat kierował działem wzornictwa i ergonomii w międzynarodowym koncernie SULZER AG.
Michał Drożdż – dyrektor Działu Badań i Rozwoju Produktów ZELMER, projektant i specjalista w obszarze zarządzania (MBA).
Andrzej Sobaś – projektant wzornictwa przemysłowego ze specjalnością projektowanie ergonomiczne. Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, obecnie Prodziekan Wydziału Projektowego ASP w Katowicach.
Spotkanie: Rola wzornictwa przemysłowego w procesie powstania nowego produktu
2 kwietnia 2012, godz. 10.00-15.00
Oranżeria - sala konferencyjna, ul.Zamkowa 3 a,b,c
Organizator: Zamek Cieszyn - Lubomira Trojan - tel: 33 851 08 21
www.zamekcieszyn.pl
Zainteresowani udziałem są proszeni o przesłanie zgłoszeń do 30 marca. Formularze oraz szczegółowy program można znaleźć na www.zamekcieszyn.pl
Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje o imprezach odbywających się w Cieszynie zapisz się na newsletter na www.cieszyn.pl
Promocja UM Cieszyn
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.