Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ratownicy się szkolili

Blisko 50 ratowników medycznych m.in. z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego wzięło udział w 6-dniowym kursie doskonalenia zawodowego dla ratowników medycznych. A wszystko po to, by poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ratownictwa.

Przez cały listopad ratownicy medyczni m.in. z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, jak i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Cieszynie szkolili się i poszerzali swoją wiedzę. To kurs doskonalenia zawodowego ratowników medycznych, który ma na celu pogłębienie i aktualizację wiedzy oraz umiejętności zawodowych, w tym szkolenie praktyczne. To kurs obowiązkowy. Każdy ratownik raz na 5 lat, który chce wykonywać ten zawód musi przejść takie szkolenie  – podkreślał Marek Iskrzycki ratownik z Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego. 

Grzegorz Gabzdyl kierownik ds. medycznych Cieszyńskiego Pogotowia Ratunkowego, zwraca z kolei uwagę, iż każdy ratownik musi zdobyć 200 punktów edukacyjnych. Już sam ten kurs daje ratownikowi 120 punktów. Dlatego jest tak ważny, a kończy się egzaminem.  Wszystko to określa ustawa o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych z 2022 roku.

W kursie wzięło udział 46 ratowników, co jak podkreśla Marek Iskrzycki stanowi 50% ratowników medycznych, którzy pracują na terenie powiatu cieszyńskiego w takich zespołach jak: Specjalistyczny i Podstawowy w Cieszynie, Specjalistyczny w Skoczowie oraz Podstawowy w Wiśle, Istebnej, Zebrzydowicach i Strumieniu.

Kurs obejmuje przekrój różnych działań od urazów, po badanie internistyczne. To takie ratownictwo w pigułce. Przypomnienie podstaw związanych z badaniem pacjenta – tłumaczy Gabzdyl. Jednocześnie zwraca uwagę, iż medycyna ratunkowa ciągle się rozwija, dlatego tak ważne jest samodoskonalenie się w tym zakresie. Ta gałąź medycyny chyba najbardziej się rozwija pod wieloma względami zarówno jeżeli chodzi o wiedzę, jak i sprzęt. Nowe urządzenia trzeba szybko poznać, aby odpowiednio z nich korzystać. To wszystko co sobie tutaj przypominamy,  czego się uczmy robimy po to, by jak najlepiej pomagać pacjentom z naszego powiatu – zaznacza Grzegorz Gabzdyl. Szkolenie prowadził Klaudiusz Paluch oraz Stanisław Grosicki.

 

 MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: