Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rady na odpady

W poniedziałek (02.12) odbyły się w Cieszynie pierwsze bezpłatne ekologiczne warsztaty dla dorosłych „Rady na odpady”. Nie zabrakło teorii i praktyki, ale frekwencja nie była zbyt imponująca. Uczestników było zaledwie kilku.

Warsztaty dla dorosłych „Rady na odpady” odbyły się w ramach „Cieszyńskiej Szkoły EkoMyślenia 2019-2020”.  Spotkanie było głównie skierowane do mieszkańców zabudowy wielolokalowej. Warsztaty podzielono na dwie części teoretyczną i praktyczną.

Rozpoczęły się od zaprezentowana przez prelegenta zagadnień z zakresu gospodarki odpadami komunalnymi w gminie. Zwrócono uwagę by ograniczać tworzywa sztuczne, wspomniano o nowych przepisach, a także o tym jak odpady wpływają na zdrowie i środowisko. Na dłużej zatrzymano się przy segregacji i recyklingu odpadów, a także kompostowaniu. Trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na materiały opakowaniowe wykonane z plastiku. Ponieważ plastik jest wszędzie. Trudno go przetwarzać. Może być szkodliwy – przyznał prowadzący warsztaty Andrzej Fiertak z Pracowni Aktywnej Edukacji z Krakowa.

Prelegent podkreślał jak ważne jest ograniczenie produkcji śmieci. Ograniczmy zużycie plastików. Jeżeli już czegoś używamy to wielokrotnie. To jest bardzo ważne. Ważne jest także to by zacząć zmieniać świat od siebie. Kropla drąży skałę. To są zmiany powolne. Krok po kroku. Zaczniemy dziś, ale za paręnaście, kilkadziesiąt lat będzie pewnie lepiej – dodał Fiertak.

W drugiej części spotkania nie zabrakło zajęć praktycznych. Pojawiło się ćwiczenie na segregację odpadów. Uczestnicy poznali sposoby na ich unieszkodliwiane. Nauczyli się rozpoznawać znaki ekologiczne oraz ograniczać ilość odpadów. Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wykonania „woskowijki”. Jednej z metod zastąpienia plastiku materiałem wielokrotnego użytku. Woskowijka to alternatywa dla folii spożywczej. Jest to kawałek materiału, który po pokryciu roztopionym woskiem pszczelim staje się plastyczny. Woskowijkę można zrobić samemu w domu.

Pracownia Aktywnej Edukacji prowadzi warsztaty również w cieszyńskich szkołach. To oni będą tworzyć nowe społeczeństwo. W związku z tym są najważniejsi – zwrócił uwagę Fiertak. Wczorajsze (02.12) warsztaty dla dorosłych odbyły się pierwszy, ale nie ostatni raz. Kolejne spotkanie zaplanowano w styczniu.

 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-03 13:42:53
markuez: Wszystko fajnie tylko proszę mi powiedzieć dlaczego nic nie robi się ma szczeblu centralnym??!!kiedyś były butelki wielokrotnego użytku czy szklane czy chociażby jak na zachodzie plastikowe..Ale lobby jest za mocne A władza skorumpowana...edukacja jest ważna ale tutaj potrzeba zdecydowanych ustaw A nie stwarzania pozorów..Tak samo projekty z dofinansowaniem na fotowoltaike.. dużo gadki A nic się nie dzieje...
2019-12-03 15:08:26
donekT: Producenci tłumaczą, iż wybierają butelki plastikowe, ponieważ są "lżejsze"- tylko "lżejsze"??? Obserwując sytuacją w innych krajach, zwłaszcza zachodnich, można stwierdzić, iż polski konsument jest jeszcze słabo UŚWIADOMIONY, przekłada "chwilowe" korzyści materialne, kosztem zdrowia, zwłaszcza własnego. Całość obrazu dopełniają kulejące Instytucje Kontroli, których działanie niejednokrotnie zależy od WOLI POLITYCZNEJ. Niestety, Polacy w swej tradycji sięgającej czasów co najmniej jagiellońskich, kupczenie dobrem własnych rodaków mają we krwi.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: