Przyjazny urząd: paszport tymczasowy
Paszport tymczasowy można wyrobić tylko w określonych sytuacjach:choroba lub pogrzeb kogoś z Twojej rodziny - dostarcz dowód takiego zdarzenia, nagły przypadek, który jest związany z Twoją działalnością zawodową - dostarcz dowód takiego zdarzenia, gdy nie można tymczasowo pobrać od Ciebie odcisków palców, gdy już przebywasz za granicą, a Twój paszport stracił ważność albo został skradziony - wtedy możesz otrzymać paszport tymczasowy, aby wrócić do miejsca stałego pobytu. Gdy nie mieszkasz w Polsce, ale przebywasz w Polsce tymczasowo i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe.
Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Stanach Zjednoczonych. Obecnie przebywasz w Polsce, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Stanów Zjednoczonych, gdy nie mieszkasz w Polsce i tymczasowo przebywasz za granicą, ale w innym państwie niż tym, w którym przebywasz na stałe i chcesz wrócić do miejsca, w którym przebywasz na stałe. Na przykład: masz polskie obywatelstwo, ale na stałe mieszkasz w Niemczech. Obecnie przebywasz w Stanach Zjednoczonych, nie masz ważnego paszportu i chcesz wrócić do Niemiec.
Paszport tymczasowy jest ważny nie dłużej niż 12 miesięcy od jego wydania. Zależy to od tego, w jakim celu wyjeżdżasz oraz jakie przepisy obowiązują w państwie, do którego wyjeżdżasz.
Jak złożyć wniosek o paszport tymczasowy? Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego - pobierzesz w punkcie paszportowym albo konsulacie. Nie drukuj wniosku samodzielnie. Aby złożyć wniosek, potrzebujesz również jedną kolorową fotografię paszportową - zrób ją najwcześniej 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Musisz mieć też przy sobie dowód wpłaty za paszport tymczasowy kosztuje on 30 zł jeśli składasz wniosek w Polsce, pozostałe przypadki mogą mieć inną cenę – musisz sprawdzić w palcówce konsularnej. Musisz mieć również przy sobie – dowód osobisty, oraz dokument, który potwierdzi nagłe zdarzenie – potrzebę wydania dokumentu. Ponadto: odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu urodzenia - jeśli składasz wniosek za granicą i nie masz numeru PESEL,odpis skrócony albo zupełny polskiego aktu małżeństwa - jeśli jesteś osobą, która zawarła małżeństwo za granicą i zmieniła nazwisko, odpis skrócony albo zupełny dowolnego polskiego aktu stanu cywilnego albo dokument, który potwierdzi, że masz polskie obywatelstwo - urzędnik może Cię poprosić o taki dokument, jeśli w Twoich danych będą rozbieżności albo będzie mieć wątpliwości, co do Twojej tożsamości czy obywatelstwa.
Złóż wniosek o paszport tymczasowy osobiście w dowolnym punkcie paszportowym albo w polskim konsulacie.
Warto pamiętać jednak, że niektóre państwa mogą nie wpuścić Cię na swoje terytorium, jeśli masz paszport tymczasowy.
(congnito)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.