Praca szuka człowieka
Czas redukcji
- Obecnie nie posiadamy oficjalnych danych o planowanych zwolnieniach grupowych na terenie powiatu cieszyńskiego – wyjaśniła Małgorzata Szoblik, doradca Klienta Instytucjonalnego z PUP w Cieszynie.
Z informacji przekazanych przez urzędników wynika, że o zwolnieniach grupowych w 2024 roku Powiatowy Urząd Pracy w Cieszynie poinformowały na razie trzy podmioty. Kordoveill Investments Sp. z o.o. z Ustronia w lutym br. zapowiedział redukcję zatrudnienia o 46 osób. Sirio Polska Sp. z o.o. z Bielska-Białej podała, że pracę stracą 3 mieszkańcy powiatu cieszyńskiego.
Natomiast 20 września PKP Cargo S.A. w Katowicach poinformował o zwolnieniu 23 pracowników, którzy mieszkają na Śląsku Cieszyńskim. To część znacznie większej redukcji w tej firmie. Zarząd Spółki 24 lipca br. 2024 roku podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnień grupowych przez zakłady i centralę PKP CARGO. To jeden z elementów planu restrukturyzacji spółki. - Zwolnieniami grupowymi zostanie objętych do 30% zatrudnionych w PKP CARGO, tzn. maksymalnie 4142 pracowników w różnych grupach zawodowych, w terminie określonym w porozumieniach albo regulaminach. Pracownikom, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługiwać będzie odprawa pieniężna uzależniona od okresu zatrudnienia - napisano na stronie PKP Cargo.
Według informacji PUP w Cieszynie większość dużych pracodawców kwestie związane z zatrudnieniem scedowało na firmy zajmujące się outsourcingiem pracowniczym lub na agencje pracy. Są to oferty pracy głównie w branży przemysłowej oraz w celu uzyskania informacji starosty o sytuacji na lokalnym rynku pracy tzw. „test rynku pracy”, pozwalający uzyskać długoterminowe zezwolenia na pracę cudzoziemca.
Stabilna stopa
Poziom bezrobocia w powiecie cieszyńskim od stycznia 2024 roku utrzymuje się na stabilnym poziomie - od 5,00% do 5,30 %. Nie przekracza znacząco wartości, które dotyczą całego kraju.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało początkiem października, że szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego we wrześniu wyniosła 5 proc. - to według urzędników najmniej zarejestrowanych bezrobotnych w tym miesiącu od początku pomiaru, czyli od 1990 r. - Polska po raz kolejny znalazła się na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej pod względem bezrobocia. Zgodnie z definicją przyjętą przez Eurostat stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,9 proc. wobec 5,9 proc. w całej Unii oraz 6,4 proc. w strefie euro - zaznaczyło ministerstwo.
Pierwszą pozycję zajmują Czechy z wynikiem na poziomie 2,6 %. Najwyższe bezrobocie było w Hiszpanii - 11,3 %.
Głównie przemysł
Waha się natomiast liczba ofert pracy. Zdecydowanie przeważają te związane z przemysłem. W czerwcu br. do PUP w Cieszynie napłynęło prawie 500 propozycji zatrudnienia w tym sektorze gospodarki. We wrześniu takich ofert było już tylko 84.
Jeżeli chodzi o usługi to najwięcej, bo 56 ofert, było w styczniu br. Najmniej – 18 – w czerwcu.
24 oferty pracy w handlu napłynęły do PUP w pierwszym miesiącu 2024 r. Potem było już tylko gorzej – 6 propozycji pojawiło się w lutym. W lipcu i sierpniu proponowano po 7 miejsc pracy. We wrześniu pojawiło się 11 ofert.
Najwięcej propozycji pracy w turystyce i gastronomii odnotowano w czerwcu – 34; najmniej – 10 było w styczniu. We wrześniu pracę w tym sektorze zaproponowano także 10 osobom.
Maj był miesiącem, gdzie pracodawcy ze Śląska Cieszyńskiego chcieli zatrudnić najwięcej pracowników w firmach budowlanych – 31 ofert. W kwietniu, lipcu i sierpniu pojawiło się po 6 propozycji. We wrześniu jedynie 4.
Sektor transportu nasycił się prawdopodobnie w lutym br. Wtedy do PUP napłynęły 52 oferty pracy. W styczniu były 2. W ciągu ostatnich czterech miesięcy pojawiło się zaledwie 12 takich propozycji.
Jeżeli chodzi o inne sektory gospodarki – to najwięcej propozycji – 50 – było w styczniu. Najmniej – 10 – w kwietniu. We wrześniu wpłynęło 17 takich ofert.
(ach)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.