Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

[Aktualizacja] Pożar w Kaczycach. Dym widać z wielu kilometrów (wideo/foto)

W Kaczycach doszło do pożaru. Płoną chemikalia. Na miejsce działają i udają się służby. Dym widać z wielu kilometrów. Płonie stara lokomotywownia na terenie byłej kopalni “Morcinek”.

Pali się budynek starej lokomotywowni w Kaczycach. Z ogniem walczy ponad 20 zastępów straży pożarnej, miejsce zdarzenia zabezpiecza policja. Jak informuje PSP płoną chemikalia... Prawdopodobieństwo skażenia powietrza jest bardzo duże.

Aktualizacja (24.06. godz 12:11):

Jak informuje Sylwia Pieczonka ze Starostwa Powiatowego w Cieszynie - Około 14.00 zbiera się sztab kryzysowy w Kaczycach z udziałem Wojewody i Starosty.

Aktualizacja (24.06. godz. 12:40)

Jak poinformował Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski Państwowa Straż Pożarna apeluje, aby mieszkańcy Pogwizdiwa, Marklowic oraz Cieszyna pozostali w domach i nie otwierali okien. Chmura toksycznego dymu przemieszcza się w tamtym kierunku.

Aktualizacja (24.06. godz. 13:03)

Komunikat Gminy Zebrzydowice (za zebrzydowice.pl)

POŻAR W KACZYCACH - KOMUNIKAT DO MIESZKAŃCÓW

W związku z pożarem chemikaliów niewiadomego pochodzenia w Kaczycach, w dniu dzisiejszym o godzinie 12:25 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie przekazał komunikat skierowany do mieszkańców Gminy Zebrzydowice z zaleceniem pozamykania okien i o niewychodzeniem, w miarę możliwości, z domów.

Aktualizacja (24.06. godz. 13:59)

Obecnie trwa zwołany sztab kryzysowy. Na miejscu władze samorządowe i regionalne.

Kolejne informacje wkrótce.

 

Aktualizacja (24.06 godz. 18:40)

Dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie przekazał informację o dokonaniu pomiarów po kątem substancji niebezpiecznych w powietrzu - czujniki pomiarowe nie wykazały ich obecności. Nadal zalecana ostrożność - pozamykanie okien i niewychodzenie, w miarę możliwości, z domów.

Wideo nadesłane przez czytelnika: 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-06-24 12:17:08
Ewe: Takie wydarzenie nie powinno w ogole sie zdarzyc, gdzie dzialania zapobiegawcze, prewencyjne, ochrona srodowiska? Zwlaszcza, ze to nie pierwszy pozar w Kaczycach! Przypadek czy celowe dzialanie? A odpowiedzialni gdzie sa?
2023-06-24 12:21:05
krzysztof  mm: nie wiem czyje dziś są te relikty koszmarnego pomnika PRL-owskiej głupoty, ale to bez wątpienia skandal i to pod wieloma względami
2023-06-24 12:48:13
edward pilich : Ktoś szykuje miejsce na nową inwestycje
2023-06-24 13:47:57
nefernefer35: Czy latają tam drony Straży Miejskiej? Czy tylko nad kominami szaraczków..
2023-06-24 14:21:48
Mach: Niestety, pożary składowisk odpadów w Polsce w ciągu ostatnich 8 lat sprawowania władzy przez PiS to obecnie standard. Można by zapytać wójta gminy Zebrzydowice, czy wie kto ulokował odpady w pustych halach byłej kopalni? Sęk w tym ,że na prowadzenie działalności gospodarki odpadami wydaje państwo a za składy odpadów na terenie gminy odpowiada gmina, która nie ma żadnych możliwości ustalenia kto faktycznie na jej terenie prowadzi taką gospodarkę. Są to najczęściej firmy widmo , na słupy , gdzie przy jednorazowej operacji ktoś urządza się finansowo do końca życia pozostawiając gminę , jej gospodarzy z problemem. Najczęściej to odpady z fabryk broni- gdy po czasie dochodzi do rozszczelnienia pojemników z fosforem i następuje samozapłon trudny do ugaszenia dopóki on sam się nie wypali. Gmina Zebrzydowice wielokrotnie podejmowała się tematu -co z odpadami?- problem nie rozwiązała ,bo niby kto ma za ich utylizację zapłacić. Brak kontroli na granicach i brak kontroli nad pozwoleniami na taką działalność gospodarczą - proszę sprawdzić gdzie Szwajcaria ulokowała górę odpadów z fabryk broni- nie jest tajemnicą ,że te znalazły się w większości w Polsce.
2023-06-24 18:02:12
Jama: Chyba żaden News tutaj nie miał jeszcze tylu odsłon
2023-06-25 15:02:13
Efob: Ktos poprostu nielegalnie wynajmowal miejsce do gromadzenia odpadow chemicznych i za to kasowal,a do tego nie dojdziemy bo kopalnia jest swietoscia dla tej patologicznej wladzy.Apropo gaszenia pozaru,nie gasi sie szlauchami chemicznych substanci,tylko piana z lotu helikopterem,ale kogo stac na taki wyczyn,czy wogole maja taki sprzet ? p. burmistrz jest chemikiem,wiec powinna byla zareagowac,ale po co wydawac pieniadze na takie cos, jak mozna przez kilka dni zatruwac okolicznych mieszkancow.BOZE cos polske stworzyl,trzeba bylo lepiej oddac w inne rece,bo w tym kraju to tylko szachrajstwo i niedoleznosc rzadzi.
2023-06-25 22:17:18
Dzony12: Mach to ci trzeba uświadomić znawców tematu że to za twojej uwielbianej władzy te chemikalia tam zaczęto składować a PiS ma wszystko posprzątać ażebyście znowu mieli gdzie robić syf.
2023-06-26 14:19:17
Mach: Dzony12 ,ty ograniczony typie zapoznaj się z faktami zanim zaczniesz coś pisać. Chemikalia składowane w Kaczycach sprowadzone przez niejakiego marka Kumaszyka z okresu sprzed 2019 r. zostały usunięte z Kaczyc za kwotę 720 tys. zł przez firmę PARADI sp.z o.o z Kaczyc. Umowę podpisano w październiku 2019 r. a do prac przystąpiono w grudniu. Pożyczkę na ten cel podjęło starostwo i jak mniemam odpady zostały usunięte. Zatem kolejne odpady pojawiły się w Kaczycach we wspomnianej lokomotywowni co najwyżej w 2020 r. -czyli za czyich rządów Dzony12? 22 października 2022 r. w Gminie Zebrzydowice rozpatrywano wniosek prywatnego przedsiębiorcy którego zamiarem było wybudowanie w Kaczycach na terenie byłej kopalni zakładu do termicznej obróbki odpadów niebezpiecznych. W tej sprawie na łamach ox wypowiadała się Izabela Brachaczek z gminy Zebrzydowice i w jej opinii należało sprawdzić czy budowa spalarni odpadów chemicznych jest zgodna z planem zagospodarowania gminy. Nawet Ty Dzony 12 pod tym tekstem stałeś się orędownikiem tej budowy... czytuję twój post z 23.10.2022 r. " Budować i nie zważać na ludzi, którzy nic nie mają do powiedzenia i nie mają pojęcia jak taki zakład funkcjonuje." - iście po PiS-owsku Dzony- właśnie miałeś mozliwość się przekonać do czego sprowadza się obróbka termiczna chemikaliów w dniu 23.06.2023 r. Być może ,że ów przedsiębiorca, ktory termicznie chciał utylizować chemiczne odpady najpierw je sprowadził do Kaczyc a dla ściemy wystąpił z wnioskiem o budowę zakładu utylizacji. A kedy mieszkańcy zaprotestowali nie przejmując się ludźmi zgodnie z twoją sugestią je podpalono- tak dzony12- jesteś wspólnikiem tej haniebnej sytuacji. Siedzisz w tym syfie Ty.
2023-06-27 06:26:07
mlodyjo: @mach Przypomnę, że pierwszy pożar w tym miejscu był w styczniu 2021. Oczywiście na dużo mniejszą skalę ale już wtedy był tam problem z odpadami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: