Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Powstał Instytut Śląska Cieszyńskiego

Działalność na rzecz edukacji i przywracania pamięci o historii Śląska Cieszyńskiego, jego dziedzictwa i tradycji, promowanie tolerancji religijnej i kulturowej, jak również aktywne uczestnictwo w lokalnej debacie publicznej - to jedne z głównych celów, jakie stawia przed sobą powołany w sobotę 3 września br. w Ustroniu Instytut Śląska Cieszyńskiego.

Istotą stowarzyszenia, jak podkreślił wybrany na funkcję Prezesa organizacji Christian Jaworski, jest działanie, zatem już 16 września o godz. 16:30 w Ustroniu przy ulicy Ogrodowej 10 odbędzie się pierwsze wydarzenie organizowane przez ISCI - 77. rocznica spalenia przez hitlerowców ustrońskiej synagogi, która ma na celu przywrócenie pamięci o społeczności Żydowskiej zamieszkującej przed II Wojną Światową Śląsk Cieszyński. - Ziemia Cieszyńska przez lata zamieszkiwana była przez przedstawicieli różnych narodów i wyznań. Chcemy nie tylko wspomnieć dziedzictwo społeczności Żydowskiej, ale również przekonywać, że wielokulturowość, różnorodność, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym, jest skarbem tej ziemi, który należy szanować. Bogactwo to stanowi przecież niezbywalny element tożsamości Śląska Cieszyńskiego - powiedział Prezes Jaworski.

Z kolei Pierwszy Wiceprezes Instytutu - Janusz Hudziec, w czasie zebrania zwrócił uwagę na inny aspekt, dotyczący, jak to określił, "uleganiu pewnego rodzaju polonocentryzacji w patrzeniu na Śląsk Cieszyński". Jak dodał wiele osób utożsamiania pojęcie Śląska Cieszyńskiego z terenem powiatu cieszyńskiego, a więc jedynie jednej z części owej krainy historycznej, co jest błędem. Nasza organizacja powstała po to, by pokazać, że za Olzą również mieszkają, jak to ujęliśmy w naszym statucie, córki i synowie Ziemi Cieszyńskiej. Jego zdaniem, należy dążyć do reintegracji Śląska Cieszyńskiego, szczególnie teraz, gdy Polskę i Czechy więcej łączy, niż dzieli. - Prawie 10 lat temu zniknęły bariery fizyczne, dzielące przez ponad 80 lat Śląsk Cieszyński. Wyzwaniem współczesnym powinno być przełamywanie barier mentalnych, świadomościowych, które w jeszcze większym stopniu pozwolą budowanie lub wzmacnianie poczucia wspólnoty mieszkańców Zaolzia i polskiej części Śląska Cieszyńskiego.

W tę ideę wpisuje się również logo organizacji, którego tło stanowi kontur wyznaczający historyczne granice Śląska Cieszyńskiego. Logo zostało zaprojektowane przez młodą, ustrońską architektkę - Martę Kosińską, dla której inspiracją był sztandar Księstwa Cieszyńskiego z 1605 r. powstały za panowania Adama Wacława - jednego z ostatnich władców Księstwa Cieszyńskiego, wywodzących się z dynastii Piastów. Sztandar ów obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.

Instytut został założony przez grupę 14 młodych, dwudziestokilkuletnich działaczy społecznych, pochodzących z różnych gmin powiatu cieszyńskiego oraz osób związanych z nim więzią sentymentalną i poczuwających się do lokalnej tożsamości.

 

mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-07 15:09:27
Eprzyjaciel: Wszyscy członkowie tego stowarzyszenia, to dawni członkowie koła Młodych Demokratów z Ustronia (młodzieżówka Platformy Obywatelskiej). <br />Na 14 osób, 11 ma funkcję prezesa lub wiceprezesa. 3 osoby to rada nadzorcza.
2016-09-07 15:55:24
Qwerciak: Radzę się przedmówcy najpierw doinformować, a następnie wiedzę nabytą uwzględnić w swojej wypowiedzi, bo każda teza mija się z prawdą, oprócz rady nadzorczej, tutaj muszę się zgodzić.
2016-09-07 16:09:15
dawidcieszynski: Życzę wszelkiej pomyślności na starcie. To ważna Instytucja, ciesze się
2016-09-07 19:48:49
An.: Ja mam już 69 lat życia poza sobą. A Tych młodych ludzi i ich inicjatywę wielce sobie cenię. I chociażby od samego diabła pochodzili, to liczy się to, co zrobili i co dalej zamierzają robić dla naszej Ziemi Cieszyńskiej i Jej społeczności. Determinacji w działaniu życzę dla ogólnego dobra.
2016-09-08 03:23:05
bronek91: Trzeba wspierać;) Gratuluję, więcej takich inicjatyw i wytrwałości:)
2016-09-09 12:27:45
krzysztof.mm: Pic na wodę, fotomontaż, nowa grupka ulizanych i pustogłowych gogusiów próbuje znaleźć sobie alternatywne do uczciwej pracy źródło utrzymania.<br />Tak mi mówi nieomylna zazwyczaj intuicja.<br /><br />Pozdrawiam wszystkich Prezesów i Wiceprezesów Instytutu oraz Radę Nadzorczą.
2016-09-09 18:49:21
Eprzyjaciel: Qwerciak: korzystam z oficjalnego fanpage\'a Instytutu. <br />Krzysztof.mm nie nowi. Wciąż ci sami z Ustronia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: