Powstał Instytut Śląska Cieszyńskiego
Istotą stowarzyszenia, jak podkreślił wybrany na funkcję Prezesa organizacji Christian Jaworski, jest działanie, zatem już 16 września o godz. 16:30 w Ustroniu przy ulicy Ogrodowej 10 odbędzie się pierwsze wydarzenie organizowane przez ISCI - 77. rocznica spalenia przez hitlerowców ustrońskiej synagogi, która ma na celu przywrócenie pamięci o społeczności Żydowskiej zamieszkującej przed II Wojną Światową Śląsk Cieszyński. - Ziemia Cieszyńska przez lata zamieszkiwana była przez przedstawicieli różnych narodów i wyznań. Chcemy nie tylko wspomnieć dziedzictwo społeczności Żydowskiej, ale również przekonywać, że wielokulturowość, różnorodność, zarówno w wymiarze historycznym, jak i współczesnym, jest skarbem tej ziemi, który należy szanować. Bogactwo to stanowi przecież niezbywalny element tożsamości Śląska Cieszyńskiego - powiedział Prezes Jaworski.
Z kolei Pierwszy Wiceprezes Instytutu - Janusz Hudziec, w czasie zebrania zwrócił uwagę na inny aspekt, dotyczący, jak to określił, "uleganiu pewnego rodzaju polonocentryzacji w patrzeniu na Śląsk Cieszyński". Jak dodał wiele osób utożsamiania pojęcie Śląska Cieszyńskiego z terenem powiatu cieszyńskiego, a więc jedynie jednej z części owej krainy historycznej, co jest błędem. Nasza organizacja powstała po to, by pokazać, że za Olzą również mieszkają, jak to ujęliśmy w naszym statucie, córki i synowie Ziemi Cieszyńskiej. Jego zdaniem, należy dążyć do reintegracji Śląska Cieszyńskiego, szczególnie teraz, gdy Polskę i Czechy więcej łączy, niż dzieli. - Prawie 10 lat temu zniknęły bariery fizyczne, dzielące przez ponad 80 lat Śląsk Cieszyński. Wyzwaniem współczesnym powinno być przełamywanie barier mentalnych, świadomościowych, które w jeszcze większym stopniu pozwolą budowanie lub wzmacnianie poczucia wspólnoty mieszkańców Zaolzia i polskiej części Śląska Cieszyńskiego.
W tę ideę wpisuje się również logo organizacji, którego tło stanowi kontur wyznaczający historyczne granice Śląska Cieszyńskiego. Logo zostało zaprojektowane przez młodą, ustrońską architektkę - Martę Kosińską, dla której inspiracją był sztandar Księstwa Cieszyńskiego z 1605 r. powstały za panowania Adama Wacława - jednego z ostatnich władców Księstwa Cieszyńskiego, wywodzących się z dynastii Piastów. Sztandar ów obecnie znajduje się w zbiorach Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie.
Instytut został założony przez grupę 14 młodych, dwudziestokilkuletnich działaczy społecznych, pochodzących z różnych gmin powiatu cieszyńskiego oraz osób związanych z nim więzią sentymentalną i poczuwających się do lokalnej tożsamości.
mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.