Poseł pyta, minister odpowiada
Przypomnijmy, Kościół Jezusowy w internetowej sondzie uzyskał ponad 40% głosów internautów. Cóż z tego, kiedy ministerstwo do przyznania Znaku wybrało kandydaturę Łodzi oraz Półwyspu Westerplatte. Szerzej o głosowaniu i jego wynikach pisaliśmy w materiale Po co ta sonda?
Sprawą, oprócz naszej redakcji, zainteresowała się m.in poseł Małgorzata Pępek (PO), w jej interpelacji do ministra kultury i dziedzictwa narodowego czytamy:- Blisko połowę wszystkich głosów internautów na etapie krajowym zdobył ewangelicki Kościół Jezusowy w Cieszynie. To największy ewangelicki kościół w Polsce, pomieścić może 7 tysięcy osób. W tym kościele w zeszłym roku zainaugurowane zostały polskie obchody 500 Lat Reformacji. Dlatego ze zdziwieniem i rozczarowaniem mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego i ewangelicy przyjęli fakt, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pominęło wskazany kościół na liście rekomendowanych do otrzymania Znaku obiektów. Wybrano kandydaturę Łodzi, rekomendację otrzymał też Półwysep Westerplatte.
Dlatego proszę Pana ministra o wyjaśnienia w tej sprawie.
1. Czy wyniki etapu krajowego selekcji kandydatów do otrzymania Znaku Dziedzictwa Europejskiego nie są wiążące dla Ministerstwa?
2. Jeśli te wyniki nie są wiążące, jaki charakter, znaczenie i sens miało głosowanie zorganizowane przez resort w Internecie na stronie http://konkursy.mkidn.gov.pl?
3. Dlaczego Ministerstwo pominęło ewangelicki Kościół Jezusowy w Cieszynie, który uzyskał największe poparcie w trakcie wstępnej selekcji, dokonywanej przez internautów, do rekomendacji do Znaku Dziedzictwa?
Minister prof. Piotr Gliński, odpowiadając na pytanie poseł Pępek zaznaczył m.in.: - W odniesieniu do Kościoła Jezusowego w Cieszynie, podkreślono że stanowi on wyjątkową wartość, która wytworzyła się na przestrzeni kilku wieków i sprawiła, iż cieszyński kościół stał się symbolem otwartości, tolerancji i dialogu międzykulturowego. Zauważono jednak, iż obiekt jako taki nie posiada strony internetowej, co z pewnością zostanie dostrzeżone przez ekspertów europejskich, a wskazana w zgłoszeniu strona należy do parafii, jest wyłącznie w języku polskim i koncentruje się głównie na działalności zarządcy w obszarze usług duszpasterskich. Zgodnie z przedłożoną fiszką zgłoszeniową potencjalnego kandydata, przyszły projekt oraz plan prac realizowany przez zarządcę obiektu w ramach ZDE, finansowany będzie ze środków własnych Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie (brak stałego finansowania, jak w przypadku instytucji dotowanych z budżetu państwa, czy samorządu).
Ponadto podkreślono, iż na Śląsku zlokalizowane są dwie inne świątynie luterańskie, a mianowicie Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół Pokoju w Świdnicy. Obydwa obiekty zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a co za tym idzie ich kandydatury mogłyby mieć potencjalnie większe szanse na wybór w kolejnym etapie konkursu na szczeblu europejskim. W konkluzji zauważono, iż szanse na wybór polskiego kandydata mogłyby zostać zwiększone w sytuacji zgłoszenia ww. obiektów w kolejnej edycji jako krajowego obiektu tematycznego, tj. sieci kilku obiektów o podobnym charakterze.
Całą korespondencję w tej sprawie znajdziecie pod tym linkiem.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.