Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poruszanie się niepełnosprawnych zimą

W ostatnich dniach w mediach najpopularniejszymi tematami są: tragiczna śmierć prezydenta Gdańska, zarobki w Narodowym Banku Polskim a także śnieżna zima, która zagościła na naszym terenie

Jedni z nas kochają zimę za piękne widoki, sanki czy narty, inni przeklinają ją za mróz i śnieg. O ile osoby nie mające problemów z poruszaniem się są w stanie jakoś sobie poradzić, o tyle ludzie starsi i niepełnosprawni mają z tym nie lada problem. Nic więc dziwnego, że często narzekają na nieodśnieżone chodniki, nieraz nieposypane solą lub piaskiem, czy też blokujące przeprawę zaspy. Z pewnością życie niepełnosprawnych i osób starszych nie jest łatwe, i mimo uciążliwości, które zima przynosi każdemu z nas, to właśnie takim osobom jest szczególnie trudno. Wiele z nich czas, kiedy panują mróz i śnieg, ale też późniejszy okres odwilży, spędza w czterech ścianach własnego domu, nie chcąc ryzykować zdrowia lub wręcz życia, czy choćby ugrzęźnięcia na środku drogi.

Oto co na temat swojego życia w okresie zimowym usłyszeliśmy od samych niepełnosprawnych: - Poruszam się po Skoczowie o kulach i praktycznie od momentu większych opadów jestem uwiązany w domu. Chodniki są w takim stanie, że wychodzę tylko co jakiś czas do najbliższego sklepu po podstawowe zakupy. Taka zima dla mnie niepełnosprawnego to nic przyjemnego – mówi mieszkaniec Skoczowa.

- Jestem osobą słabo widzącą i poruszanie się po Ustroniu chodnikami przy głównej ulicy mi nie przysparza większych kłopotów. Gorzej wygląda to na chodnikach osiedlowych. Natomiast na pewno osoba na wózku czy o kulach będzie miała miejscami kłopot w poruszaniu się w obecnych warunkach. – powiedział w rozmowie telefonicznej mieszkaniec Ustronia Poniwca.

- Co roku sytuacja wygląda podobnie. Z uwagi na moją dysfunkcję jak tylko spadnie śnieg zaraz pojawia się problem poruszania się samemu po mieście. Potrzebuję kilku dni aby się przestawić. Jednak ta zima to nic miłego. Praktycznie nie ruszam się z domu. Cztery ściany i czekanie na poprawę warunków – mówi niewidomy ze Skoczowa.

- Poruszanie się bez  osoby pełnosprawnej w mojej sytuacji gdy jestem przywiązany do wózka po Wiśle nie wchodzi w grę. Zalegający śnieg powoduje ślizganie kół i tym samym trudność w jeżdżeniu. Są to warunki ekstremalne dla nas wózkowiczów. Tak więc zima to dla  mnie czas spędzany w mieszkaniu – przyznaje wózkowicz z Wisły.

Sam byłem ostatnio w Cieszynie i nie zazdroszczę mieszkającym tam niepełnosprawnym. Są miejsca praktycznie czarne, ale z uwagi, że w Cieszynie mało jest prostych odcinków dróg i chodników osoby na wózku, o kulach, niewidome z białą laską czy osoby starsze mają utrudnione poruszanie się po wzniesieniach.  

Z powyższych wypowiedzi wynika, że codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych i starszych nie należy do łatwych, spotykają się one z wieloma barierami i ograniczeniami, choć jak widać, zimą jest im jeszcze trudniej. Dlatego apelujemy do wszystkich, którzy mają jakikolwiek wpływ na tę sytuację, by nieco życzliwiej spojrzeli na problemy tych ludzi i nie dokładali im kolejnych powodów do zmartwień. A wręcz przeciwnie – wyciągnijmy pomocną dłoń i okażmy im nasze wsparcie, od dozorców po przypadkowych przechodniów, którzy akurat napotkają na swej drodze wymagającą pomocy osobę na wózku, starszą czy niewidzącą.

 

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-15 14:50:27
Mach: Możemy sobie pomóc. Zima jest tego roku śnieżna. Służby miejskie, drogowe nie nadążają z utrzymywaniem dróg, a sporo mieszkańców nie utrzymuje chodników w pasie dróg w należytym stanie umożliwiającym poruszanie się w możliwie bezpieczny sposób. Mamy służby takie jak straż miejska, które zamiast sięgać po mandaty może zaczęły by koordynować pomoc w zakresie utrzymywania chodników. W budynkach socjalnych i w "Barce" jest dość sporo sprawnych mężczyzn, dla których łopata do odgarniania śniegu może w tym czasie okazać się najlepszą inwestycją. Tam gdzie mieszkańcy z uwagi na wiek, niepełnosprawność za skromną opłatą mogą pomóc tym którym nie starcza na przeżycie i za skromną opłatą mogą zatrudnić tych ,którzy chętnie odśnieżą za nich chodniki przed posesjami. Straż miejska może to koordynować. A swoje potrzeby w tym zakresie można precyzować także pod tym tekstem. Jedni zgłaszają potrzebę drudzy oferują usługę.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: