Porozmawiajmy o Cieszynie na Rynku
W punkcie konsultacyjnym na cieszyńskim rynku przeprowadzane są rozmowy indywidualne z mieszkańcami – jest to swobodna rozmowa, wymiana opinii – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Cieszyna, która we wtorek (15.09) pełniła dyżur w punkcie.
Dyżury na cieszyńskim Rynku mają pełnić wszyscy burmistrzowie, przedstawiciele Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Wydziału Kultury i Promocji. Będzie można osobiście zapoznać się z postępami prac nad miejscowym planem zagospodarowania dla obszaru Śródmieścia oraz pozyskania informacji w sprawie uchwały krajobrazowej. – Przede wszystkim jednak zależy nam na przetestowaniu nowego pomysłu na współzarządzanie miastem oraz pomysłach mieszkańców na jego rozwój. Takie budzenie obywateli do działania to również główne kryteria Programu Rozwoju Lokalnego, w ramach których toczy się całe przedsięwzięcie - informuje Przemysław Major , zastępca burmistrza. Terminy dyżurów burmistrzów będą aktualizowane na stronie Miasta Cieszyn w mediach społecznościowych. Konsultacje będą prowadzone codzienne od 10:00 do 17:00 aż do 30 września.
Program ten skierowany jest do miast borykających się ze skutkami przemian gospodarczych i demograficznych, zagrożonych marginalizacją. – Dlatego głównym tematem konsultacji jest zmierzenie się z wizją utraty znaczenia Cieszyna, a tym bardziej z wizją odzyskiwania tego znaczenia. Dlatego chcemy słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać! – podkreśla Gabriela Staszkiewicz. W takim duchu utrzymane są również trwające konsultacje on-line, które skupiają coraz większą widownię. – Jest dużo emocji i obaw, ale i nadziei. Przygotowana strategia komunikacji tego programu zakłada samokrytykę i pogłębione spojrzenie na samych siebie. To zupełnie nowe podejście do rozmawiania o rozwoju miasta oraz nowe sposoby na spotykanie się – komentuje Burmistrz Miasta Cieszyna.
Punkt konsultacyjny to dwie białe „budki”, usytuowane na Rynku od strony ratusza. Projekt powstał z zasobów, którymi dysponował MZD. Niektóre elementy zostały odrestaurowane, inne pochodzą z demontażu zniszczonych elementów. Przy całości pracowały osoby z Działu Zieleni Miejskiej i Oczyszczania miasta oraz Działu Gospodarczego. - Oczyma wyobraźni widziałam miejsce osobiste, a nie samą przestrzeń publiczną. Miejsce, w którym moglibyśmy komfortowo i bezpiecznie porozmawiać. Elementy takie jak krzesła, właściwie bardziej domowe niż biurowe, stolik, a nie biurko i kwiaty, miały tworzyć kompozycję, która nie tylko będzie estetyczna, ale przede wszystkim stworzy „ten klimat” – informuje Beata Sobik, pomysłodawczyni wystroju przestrzeni zorganizowanej na potrzeby tych konsultacji, zastępca dyrektora Miejskiego Zarząd Dróg w Cieszynie.
JŚ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.