Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Porozmawiajmy o Cieszynie na Rynku

Od wtorku (15.09) na cieszyńskim rynku można wziąć udział w kolejnym etapie konsultacji społecznych „Porozmawiajmy o Cieszynie”. W ramach konsultacji można porozmawiać z burmistrzami i pracownikami Urzędu Miejskiego w Cieszynie i przekazać swoje opinie i pomysły.

W punkcie konsultacyjnym na cieszyńskim rynku przeprowadzane są rozmowy indywidualne z mieszkańcami – jest to swobodna rozmowa, wymiana opinii – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Cieszyna, która we wtorek (15.09) pełniła dyżur w punkcie.

Dyżury na cieszyńskim Rynku mają pełnić wszyscy burmistrzowie, przedstawiciele Wydziału Strategii i Rozwoju Miasta oraz Wydziału Kultury i Promocji. Będzie można osobiście zapoznać się z postępami prac nad miejscowym planem zagospodarowania dla obszaru Śródmieścia oraz pozyskania informacji w sprawie uchwały krajobrazowej. – Przede wszystkim jednak zależy nam na przetestowaniu nowego pomysłu na współzarządzanie miastem oraz pomysłach mieszkańców na jego rozwój. Takie budzenie obywateli do działania to również główne kryteria Programu Rozwoju Lokalnego, w ramach których toczy się całe przedsięwzięcie - informuje Przemysław Major , zastępca burmistrza. Terminy dyżurów burmistrzów będą aktualizowane na stronie Miasta Cieszyn w mediach społecznościowych. Konsultacje będą prowadzone codzienne od 10:00 do 17:00 aż do 30 września.

Program ten skierowany jest do miast borykających się ze skutkami przemian gospodarczych i demograficznych, zagrożonych marginalizacją. – Dlatego głównym tematem konsultacji jest zmierzenie się z wizją utraty znaczenia Cieszyna, a tym bardziej z wizją odzyskiwania tego znaczenia. Dlatego chcemy słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać! – podkreśla Gabriela Staszkiewicz. W takim duchu utrzymane są również trwające konsultacje on-line, które skupiają coraz większą widownię. – Jest dużo emocji i obaw, ale i nadziei. Przygotowana strategia komunikacji tego programu zakłada samokrytykę i pogłębione spojrzenie na samych siebie. To zupełnie nowe podejście do rozmawiania o rozwoju miasta oraz nowe sposoby na spotykanie się – komentuje Burmistrz Miasta Cieszyna.

Punkt konsultacyjny to dwie białe „budki”, usytuowane na Rynku od strony ratusza. Projekt powstał z zasobów, którymi dysponował MZD. Niektóre elementy zostały odrestaurowane, inne pochodzą z demontażu zniszczonych elementów. Przy całości pracowały osoby z Działu Zieleni Miejskiej i Oczyszczania miasta oraz Działu Gospodarczego. - Oczyma wyobraźni widziałam miejsce osobiste, a nie samą przestrzeń publiczną. Miejsce, w którym moglibyśmy komfortowo i bezpiecznie porozmawiać. Elementy takie jak krzesła, właściwie bardziej domowe niż biurowe, stolik, a nie biurko i kwiaty, miały tworzyć kompozycję, która nie tylko będzie estetyczna, ale przede wszystkim stworzy „ten klimat” – informuje Beata Sobik, pomysłodawczyni wystroju przestrzeni zorganizowanej na potrzeby tych konsultacji, zastępca dyrektora Miejskiego Zarząd Dróg w Cieszynie.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-16 12:52:07
tom lem: ... to "...zupełnie nowe podejście do rozmawiania o rozwoju miasta oraz nowe sposoby na spotykanie się" żywcem zaczerpnięto ze starej kampani wyborczej, kandydatki na stanowisko burmistrza miasta. "Nowość" tych konsultacji polega na wyciągnięciu pomysłów od przypadkowych rozmówców, co ma zniwelować deficyt własnych projektów. "Strategia komunikacji tego programu zakłada samokrytykę i pogłębione spojrzenie na samych siebie" co prowadzi do wspomnień kacyków lat słusznie minionych i sugeruje, że obecni "działacze" wyssali mądrości z sokami ojca i matki.
2020-09-16 12:59:02
Wiederholec: Jak się nie ma pomysłów to się trzeba ludzi pytać. Sprawiedliwie by było odjąć sobie od pensji i zapłacić za dobry pomysł.
2020-09-16 13:00:18
tom lem: .... kanapkami zapłacić ? Wiederholec;-)
2020-09-16 14:04:16
: etatowi krytycy cieszyńskiego ratusza mają świetną okazję krytykę przedstawić swe opinie ratuszowym - napiszcie jak wam poszło ;)
2020-09-16 14:48:12
tom lem: Świ Patryku, o ile wiadomo to na etacie w urzędzie jest zatrudniona Szanowna Pani Burmistrz z przydupasami i to do nich należy mieć pomysły i ich realizacja. Ta dyskusja na rynku w budkach po jarmarku świątecznym ma jedyny plus - zostały wykorzystane! - nie butwieją w magazynia. Co do samej akcji, nawet organizatorzy nie wiedzą, czy to szczera rozmowa o Cieszynie, czy konsultacje ( czego? ;-). Niestety to kolejna jałowa dyskusja, podobna do dyskusji o pogodzie, z której możliwe wynikną jakieś sondaże, opracowania lub inne ankiety przydatne bardziej badaczowi socjologii niż miastu, by uzasadnić wydanie funduszy, na dodatki do pensji zaprzyjaźnionych marnych rutyniarzy.
2020-09-16 16:02:08
jasper: Widac brakuje etatowym pisiakom Macurowych klecznikow i koscielnych marszy naokolo rynku. Nic innego nie dociera, tylko wyuczone, bezwarunkowe odruchy Pawlowa :)
2020-09-16 16:10:41
miriam11: no, wszelaki burki forumowe jest okazja wyszczekać co leży na wątrobie prosto w oczy.
2020-09-16 18:28:08
miriam11: cosik tu je po cichu, isto poszli sie ustawić do kolejki na rynek.
2020-09-16 18:54:06
tom lem: .. jak ci tu jasper-Q nie przyznać racji - gdybyś wcześniej szepnął swój pomysł gosposi, pewnie by Parafia Marii Magdaleny wypożyczyła darmo mobilne konfesjonały, zamiast drogich " BUDEK" adaptowanych na spowiedelnice lub suchatelnice ;-)
2020-09-16 19:23:00
jasper: tom lem, cos mi sie wydaje, ze pani burmistrz odrzucila kiedys twoje zaloty i teraz dajesz upust swojego odtracenia. Spotkajcie sie na kawe, chocby pod pretekstem konsultacji spolecznych, przedstaw problem, ktory cie meczy. Na pewno lepiej sie poczujesz :)
2020-09-16 19:32:07
tom lem: jasper-Q, źle ci się wydaje, ale swoje mądrości wypisz gosposi w "ankiecie" //https://ankieta.deltapartner.org.pl/nabor_projektow_cieszyn?fbclid=IwAR1JYzueBJqMudjv_2FOss_cCN3GODvBXuCJv2TTAuXnMoioJun9DoQ7iiI//
2020-09-16 19:44:59
tom lem: ... jak Ktoś się wczyta w adres ankiety, to i dojdzie do beneficjenta profitów z dofinansowania funduszami norweskimi i autora cyrku, pod nazwą "co cieszyniacy myślą o ..".
2020-09-16 21:40:46
florian: Gosposi i jej współpracownikom nie pozostaje nic innego, niż życzyć im powodzenia i sukcesów.
2020-09-16 22:13:42
Halos: Jak się nie ma swojego ani jednego dobrego pomysłu, to trzeba po ludziach pytać, no co haha
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: