Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Pomoc pomimo granic

Dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego zamknięcie granic jest sporym utrudnieniem. Jednak gdy pojawi się sytuacja, gdzie stawką jest ludzkie zdrowie, nawet zamknięte przejście graniczne nie stanowi bariery nie do pokonania. A wszystko dzięki zwykłej chęci niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Sytuacja, która wymagała pomocy transgranicznej, miała miejsce 27 kwietnia 2020 roku. Wtedy służbę w pojeździe alarmowym pełniła pwd. Wiktoria Wierzbicka (pojazd alarmowy to cieszyńska inicjatywa, zakładająca pomoc osobom potrzebującym na terenie całego powiatu. Więcej o inicjatywie pisaliśmy tutaj.) Jak wyjaśnia, tego dnia służba była wyjątkowym przeżyciem  — telefonicznie zostaliśmy poinformowani, iż jest potrzeba zakupu leków w czeskiej aptece. Wiedząc, że granice są zamknięte, a przekroczenie ich wiąże się z 14-dniową kwarantanną, szukaliśmy sposobu na zaradzenie całej sytuacji, zwłaszcza że chodziło o zdrowie ludzkie, które w czasie epidemii jest na wagę złota. Byliśmy pewni, że damy radę i tak się stało – relacjonuje Wierzbicka.

W momencie, kiedy potrzebne są leki, sprawa zwykle jest poważna. Na szczęście tym razem udało się wszystko sprawnie załatwić. Pomogła zaprzyjaźniona osoba z Czech, która zakupiła leki i zachowując środki ostrożności, przekazała je wojskowym pełniącym służbę na granicy. Ci rozumiejąc powagę sytuacji, bez problemu przekazali zakupy na drugą stronę Olzy i medykamenty trafiły do osoby potrzebującej - Następnie mogliśmy wybrać się na zakupy, które najczęściej rozwozimy przy pomocy pojazdu alarmowego. To niesamowite uczucie, gdy ludzie w sklepie widzą nas prawie codziennie, jak wykonujemy kilogramy zakupów, a i tak obdarowują nas uśmiechem, wsparciem i pozdrowieniem: Czuwaj! Ponieważ czuwać - to znaczy być w ciągłej gotowości – uzupełnia Wierzbicka.

 

JŚ/ Hufiec Ziemi Cieszyńskiej

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-01 17:32:13
donekT: Granic państwowych. Śląsk Cieszyński jako region ma inne granice, zupełnie gdzieś indziej, niż przebiegają te państwowe... być może wciąż tymczasowe...
2020-05-02 06:38:29
krzysztof.nn: w PRL harcerze z zuchami i akcja "niewidzialna ręka" - w PRL-pis kapral wycior, zuch kapral, i parcie na szkło na maksa - o tempora, o mores!...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: