Polskie firmy wkraczają na czeski rynek
Nikogo już nie dziwi, że coraz więcej Polaków pracuje u naszych południowych sąsiadów. Także coraz to więcej polskich firm w naszym regionie proponuje swoje usługi klientom zza Olzy. Dostosowują do tego swoją ofertę, reklamy, materiały promocyjne – obowiązkowo także w języku czeskim, zatrudniają pracowników znających język czeski. Wiele firm idzie dalej – przekraczają granicę i tu zakładają działalność gospodarczą. Dlaczego? Przede wszystkimi jest zapotrzebowanie, zwłaszcza na usługi budowlane i remontowe, ale nie tylko. Druga rzecz to różnice cenowe, korzystne dla obu stron. Ważne jest i to, że prowadzenie działalności gospodarczej w Czechach nie wiąże się z przesadnie zbędną biurokracją i wysokimi opłatami. - Zauważyliśmy, że po czeskiej stronie istnieje luka w sferze usług dla ludności – mówi Józef Swakoń, właściciel firmy budowlanej działającej po obu stronach granicy - Firm remontowych i budowlanych jest tam mało, a potrzeby są duże. Kiedy weszliśmy z firmą do Czech, od razu posypało się dużo zleceń, a to zadecydowało o tym, że jeszcze bardziej zaangażowaliśmy się po czeskiej stronie.
Firma wykonuje zacieplenia fasad i tynki, wiele jest jednak wykonawców i z pokrewnych branży, np. producentów okien. - Dużą rolę odgrywają też różnice cenowe, korzystne i dla wykonawców, i dla odbiorców. Dla nas wynoszą one nawet do 30 proc., w zależności od kursu korony – dodaje Swakoń.
-Na czeskim rynku działa wiele polskich firm zajmujących się wymianą okien – mówi Marek Glinkowski z firmy „Open”. Firma ma w tej chwili biura w Cieszynie i Ostrawie –Zauważyłem, że rynek czeski jest w trochę innej fazie rozwoju, jeśli chodzi o usługi tego typu. Klienci chętnie zapłacą trochę więcej za lepszą jakość, nie ma także problemów z płatnościami - w Czechach są lepsze możliwości jeśli chodzi o różne kredyty czy pożyczki na cele mieszkaniowe.
Zainteresowanie polskich firm rynkiem czeskim jest logiczne - to przecież bardzo blisko, do tego dochodzi bliskość kulturowa i brak większych problemów z porozumieniem się. Przedsiębiorcy, decydujący się nie tylko na oferowanie swoich usług w Czechach, ale i na otwarcie tutaj działalności gospodarczej chwalą sobie bardziej stabilne i przejrzyste przepisy podatkowe. Założenie działalności gospodarczej jest w Czechach łatwiejsze i tańsze.
Wiele polskich firm działających na terenie Czech jest zrzeszonych w Czesko-Polskiej Izbie Handlowej z siedzibą w Ostrawie. CZPIH powstała w 1999 r. z inicjatywy grupy firm czeskich, które są zainteresowane współpracą z rynkiem polskim. Obecnie zrzesza czeskie i polskie podmioty prawne i fizyczne, oferując im szereg usług, m.in. pomoc prawną na terenie Czech, wyszukiwanie partnera handlowego, zapewnienie tłumaczeń, polecenie dwujęzycznych pracowników.
Zdj. Takie czeskojęzyczne napisy reklamujące polskie firmy to już w naszym regionie standard.
Elżbieta Przyczko
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
