Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Podwyżka cen w żłobkach zniechęci kobiety do pracy zawodowej?

Podwyżek cen i opłat nie brakuje. Rosną ceny prądu, a także części produktów spożywczych. Jak się okazuje, w Cieszynie w 2020 roku o 54% wzrosła również opłata stała w żłobkach miejskich. O sprawie poinformowali naszą redakcję rodzice cieszyńskich maluchów, którzy zwracają uwagę, że grozi nam sytuacja, kiedy kobietom przestanie opłacać się powrót do pracy.

W 2019 roku opłata stała za żłobek miejski w przypadku jednego dziecka wynosiła 217 złotych, a opłata za jedzenie 6 zł dziennie. W 2020 roku stawki wzrosły na 416 złotych opłaty stałej (54% więcej) i 8 złotych za wyżywienie (33% więcej). Dofinansowanie z miasta spadło z 70% na 60%.

- Pełny koszt pobytu dziecka w żłobku to 1300 zł miesięcznie. Koszt bez wyżywienia to 1040 zł. Miasto Cieszyn dopłaca aktualnie 60% tej kwoty, czyli 624 zł, rodzice lub opiekunowie płacą 40% kosztów, czyli 416 zł. Bonifikata na poziomie 70% (z kwoty 1040 zł) dotyczy korzystających z Cieszyńskiej Karty Dużej Rodziny i w tym przypadku opłata za pobyt w żłobku wynosi 312 zł, a tym samym dopłata miasta do kosztów pobytu dziecka wynosi 728 zł. Rodzeństwo korzystającego ze Żłobka Miejskiego dziecka otrzymuje dodatkowo ulgę w wysokości 25%. – wyjaśnia Katarzyna Koczwara, Rzecznik Prasowa Urzędu Miejskiego w Cieszynie.

Niestety, tak wysoki koszt może skutecznie zniechęcić matki do powrotu do pracy. Grozi nam sytuacja, kiedy kobietom będzie się bardziej opłacało zostać w domu z dziećmi, niż pracować i ponosić opłaty za żłobek. W tym przypadku aktywizacja zawodowa kobiet staje się sloganem, a panie z dużą przerwą na rynku pracy mogą mieć po kilku latach problem z powrotem do zawodu. Z czego jednak wynika podwyżka? - Zmiana opłaty za pobyt dziecka w żłobku wynika z uwarunkowań zewnętrznych – wzrost najniższej krajowej do 2600 zł i wyłączenie z pensji podstawowej tzw. stażowego, sytuacja ta dotyczy 43 z 52 osób pracujących w Żłobkach Miejskich, a także rosnące koszty utrzymania budynków i podwyżki cen mediów (m.in. prąd) oraz produktów spożywczych – wyjaśnia Koczwara.

- Kobiety, które chcą pracować, są aktualnie do tego raczej zniechęcane. Sama znam przypadki matek, które otwarcie mówią, że obecnie nie opłaca im się wracać do pracy, gdyż finansowo lepiej wyjdą, pozostając w domu. W innych miejscowościach pojawiają się rozwiązania, które pomagają matkom wrócić na rynek pracy. Odpłatność za żłobki jest zdecydowanie mniejsza, czasem nawet żłobki są darmowe – takie rozwiązanie zostało wdrożone na przykład w Szczecinie. Aktualnie w Cieszynie różnica w cenie pomiędzy żłobkiem miejskim a prywatnym jest naprawdę niewielka - wyjaśnia jedna z matek, która zgłosiła się do naszej redakcji z problemem.

Rosnące koszty dotyczą praktycznie wszystkich aspektów. Podwyżka opłaty za wyżywienie z 6 zł na 8 zł wynika przede wszystkim ze wzrostu cen za produkty — W Żłobkach nie podajemy dzieciom gotowych produktów, wysoko przetworzonych. Przykładowo, zamiast podawać dzieciom jogurt owocowy z masą niepotrzebnych składników, łączymy jogurt naturalny jedynie z owocami. W placówkach pieczone są naturalne ciasta, pasztety, przygotowywane pasty. Dokładamy starań, by posiłki były smaczne, urozmaicone i przygotowane zgodnie z normami Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie oraz bazowały na produktach najwyższej jakości – informuje Ariana Krukowska-Stuchlik, dyrektor Żłobków Miejskich w Cieszynie.

- Zmiany stawek za pobyt i wyżywienie dzieci w żłobkach były konsultowane z radnymi na komisjach w listopadzie 2019 r., a zmiana stawek przyjęta została uchwałą rady miejskiej. Urealnienie opłat pozwala nam świadczyć usługi z zachowaniem najwyższych standardów opieki i wyżywienia – podkreśla Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-29 16:07:22
wojtoj: Czyżby do sówerena zaczęło docierać, że rozdawnictwo nie swoich pieniędzy zawsze kończy się podwyżkami cen?
2020-01-29 18:40:21
donekT: Cytat" kiedy kobietom przestanie opłacać się powrót do pracy." koniec cytatu- Co to za dyskryminacji? Dlaczego akurat kobiecie? Mężczyzna z dzieckiem już nie może zostać?
2020-01-29 18:41:30
donekT: Natomiast suwerena zawsze lepiej sobie wychować, niż importować, jak niektórzy proponowaliby.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: