Plotą, plotą
O tradycjach i współczesności plecionkarstwa na świecie dowiedzieć się można podczas zorganizowanej przez Stowarzyszenie Serfenta dwudniowej Międzynarodowej Konferencji "Niech żyje kosz!"/"Viva Basket!". Otwarcie nastąpiło 7 sierpnia. Organizatorów, prelegentów i słuchaczy przywitała Ewa Gołębiowska, Dyrektor Zamku Cieszyn, na terenie którego odbywa się konferencja.
- Cieszymy się, że możemy taką konferencję w Zamku Cieszyn gościć. Stowarzyszenie Serfenta prowadzi od wielu lat badania i inne aktywności związane z plecionkarstwem. Jesteśmy ogromnie dumni, że tak, jak możemy, pomagamy nie tylko stowarzyszeniu Serfenta, ale pomagamy w rozumieniu i w dobrym i mądrym wykorzystaniu rzemiosła. Myślę, że to jest wyzwanie, z którym państwo żyją w swoich regionach i krajach i jest to również wyzwanie dla Cieszyna, który jest historycznym miastem o bogatych tradycjach rzemieślniczych, które mam nadzieje dzięki takim inicjatywom i takim entuzjastom, jak członkinie stowarzyszenia Serfenta, dostanie nowe, młode życie – mówiła Ewa Gołębiowska.
- Żeby nie pleść za długo o plecionkarstwie powiem, że codziennie z dużą sympatią myślę o ludziach twórczych, miedzy innymi o paniach z Serfenty, o pracownikach Zamku, o ludziach, którzy są drożdżami tej ziemi i tego miasta. Myślę codziennie, dwa razy dziennie, kiedy przechodzę wzdłuż Olzy i mam okazję patrzeć na niektóre z ich dzieł plecionkarskich, altankę, która stoi i która wypuszcza zielone liście – mówił wice Burmistrz Adam Swakoń życząc uczestnikom udanej konferencji.
Konferencja "Niech żyje kosz!"/"Viva Basket!" jest częścią projektu o tej samej nazwie. Serfenta na jego realizację uzyskała dofinansowanie z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Samorządu Województwa Śląskiego a cieszyńskie działaczki wspiera wiele organizacji i instytucji, m. in. samorządy obu miast: Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, Muzeum Śląska Cieszyńskiego czy Spółdzielnia Socjalna Parostatek pomagająca w organizacji konferencji oraz imprez towarzyszących.
Dziś jeszcze można wysłuchać kilku interesujących wykładów. Program znajdziemy tutaj Ponieważ wykładowcy pochodzą z różnych krajów organizatorzy zapewnili słuchawki oraz urządzenia tłumaczące symultanicznie.
Oprócz wysłuchania ciekawych wykładów w ramach imprez towarzyszących konferencji można obejrzeć efekty pleneru artystycznego „On the border” w okolicy "różowego mostu" w Cieszynie oraz Parku im. A. Sikory w Czeskim Cieszynie i porozmawiać z twórcami, odwiedzić hiszpańską wystawę "Więcej niż kosze" Carlosa Fontalesa, oraz wystawę „Niech się plecie!” w Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.