Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Parkowanie na „kopertach” i chodnikach

Z miesiąca na miesiąc przybywa na naszych drogach samochodów. W związku z tym każdy z użytkowników chce również zaparkować samochód. Najlepiej najbliżej miejsca docelowego. Wiemy sami jak wygląda sytuacja z parkingami w miastach i gminach naszego powiatu.

Na parkingach są wyznaczane miejsca do parkowania samochodów osób niepełnosprawnych posiadających „karty  parkingowe” – miejsca takie są oznaczone i nazywane „kopertami”. Zdarzają się przypadki zajmowania takich miejsc przez osoby do tego nieuprawnione.

Drugim tematem jest parkowanie samochodów na chodnikach. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym „Jeżeli zostawiamy auto na chodniku, to musimy pozostawić pieszym 1,5 m jego szerokości”. Jednak zdarzają się przypadki pozostawienia samochodu na chodniku tarasując praktycznie go na całej szerokości. Przykładem takim jest częste parkowanie w ten sposób na chodniku wzdłuż parkanu kościelnego przy ul. Wałowej w Skoczowie oraz w pobliżu totalizatora na Małym Rynku w Skoczowie.

Postanowiliśmy zadać Straży Miejskiej następujące pytania: Czy na terenie Państwa gminy/miasta zdarzają się przypadki parkowania na „kopertach” samochodów do tego nieuprawnionych i jak sobie z tym radzicie? Czy zdarzają  się sytuacje parkowania samochodów na chodnikach, które umożliwiają przejście pieszym? Poniżej odpowiedzi jakie uzyskaliśmy:

Straż Miejska Wisła - „Odpowiadając na pytania, informuję, że: - nie odnotowaliśmy parkowania samochodu nieuprawnionego na tzw. kopertach. Parkowania samochodów na chodnikach niestety się zdarzają. Nie są to sytuacje nagminne,  ale niestety zdarzają się takie  nieprawidłowości.”

Straż Miejska Skoczów - „W odpowiedzi na pytania dotyczące postoju pojazdów nieuprawionych na miejscach dla osób niepełnosprawnych oraz parkowania samochodów na chodniku dla pieszych, informuję, że zasady postoju pojazdów regulują przepisy Prawa o Ruchu Drogowym art. 45 ust.1 pkt 4 oraz art 47, nie przestrzeganie powyższych przepisów przez kierujących, stanowią podstawę prawną do podjęcia interwencji przez Straż Miejską. Na terenie gminy Skoczów podczas rutynowych patroli Straży Miejskiej na bieżąco objęte są kontrolą miejsca, w których dochodzi do popełnienia wykroczeń w tym również drogowych. Wobec kierujących, którzy nie stosują się do przepisów Prawa o Ruchu Drogowym prowadzone są  postępowania w sprawach o wykroczenia. Odnośnie parkowania na chodniku dla pieszych między innymi na ulicy Mały Rynek oraz ulicy Wałowej, odnotowano szereg przypadków nieprawidłowego parkowania, natomiast jeśli chodzi o parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych, stwierdzono jedynie sporadyczne przypadki łamania prawa.”

Straż Miejska Ustroń  - „Na terenie miasta Ustroń zdarzają się przypadki zajmowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością przez osoby do tego nieuprawnione. Są to sporadyczne przypadki. Do tej pory najczęściej kończyło się to zastosowaniem środka odziaływania wychowawczego w postaci pouczenia. Na terenie miasta Ustroń zdarzają się przypadki  postoju pojazdów na chodnikach tak, że pojazd blokuje przejście pieszym. Dla przykładu w dniu 21.12.2018 r. przy ul. Daszyńskiego pani zaparkowała swojego Lexusa na chodniku, blokując przejście pieszym i w tym czasie robiła zakupy w pobliskiej drogerii. Za powyższe wykroczenie została ukarana mandatem karnym w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.”

Na pewno miejsc parkingowych jest zbyt mało, a przy nowych obiektach czasami praktycznie ich nie ma, ale może potrafimy się nawzajem szanować i nie utrudniać sobie życia.

 

Andrzej Koenig

źródło: ox.pl
dodał: ES

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: