Pandemiczne źródła zachowań
Wszystko zaczęło się od prac studentów z Uniwersytetu Śląskiego, którzy omawiali temat „odwagi”. Wtedy też przygotowano akcję na ulicach Cieszyna, której zadaniem było zmierzenie poziomu strachu w mieście. „Odważnik” zachęcał do rozmów na temat strachu i odwagi. Wszystkie działania, związane z projektem zostały jednak zatrzymane w marcu - Od tego czasu zaczęliśmy rozważać codzienność, jej nowe efekty i wyzwania, początkowo pod pretekstem podtrzymywania relacji, stałego kontaktu zapośredniczonego przez Internet – wyjaśnia kuratorka wystawy.
W związku z działaniami artystów – Studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie, które miały związek z pracownią projektów kreatywnych, powstał cykl prac, nawiązujących w jakiś sposób do obecnej sytuacji. Pandemii i związanego z nią strachu - Pandemia dla jednych jest więzieniem, źródłem niegasnącego lęku, powodu do poszukiwania nowego rytmu dnia, dla innych odkryciem nowych wymiarów zabawy, obszarów intymności. O tym właśnie są szkice, prace zawarte w projekcie „Pandemiczne źródła zachowań”, z konieczności ograniczonym do wirtualnej rzeczywistości. Za tymi obrazami kryją się tygodnie nowych emocji, odkrycia, ucieczki, powroty, lęki i radości – tłumaczy Wowrzeczka.
Czym była praca dla artystów? W tym przypadku to nie tylko forma wyrażenia siebie, swoich wizji, czy szansa na pokazanie czegoś światy. Dla niektórych mogła być to forma terapii, czy przezwyciężania własnego lęku, związanego z pandemią, dla innych to mobilizacja do nadania artystycznego kształtu uciekającemu czasowi. Wystawę można obejrzeć online, link tutaj.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.