Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Pandemiczne źródła zachowań

„Tego wydarzenia nie było w planie. Ani epidemii, ani wystawy”. Tymi słowami dr hab. Joanna Wowrzeczczka – kuratorka wystawy online „Pandemiczne źródła zachowań” rozpoczyna opowieść o wystawie, którą przygotowali studenci Uniwersytetu Śląskiego - filia w Cieszynie.

Wszystko zaczęło się od prac studentów z Uniwersytetu Śląskiego, którzy omawiali temat „odwagi”. Wtedy też przygotowano akcję na ulicach Cieszyna, której zadaniem było zmierzenie poziomu strachu w mieście. „Odważnik” zachęcał do rozmów na temat strachu i odwagi. Wszystkie działania, związane z projektem zostały jednak zatrzymane w marcu - Od tego czasu zaczęliśmy rozważać codzienność, jej nowe efekty i wyzwania, początkowo pod pretekstem podtrzymywania relacji, stałego kontaktu zapośredniczonego przez Internet – wyjaśnia kuratorka wystawy.

W związku z działaniami artystów – Studentów Instytutu Sztuki w Cieszynie, które miały związek z pracownią projektów kreatywnych, powstał cykl prac, nawiązujących w jakiś sposób do obecnej sytuacji. Pandemii i związanego z nią strachu - Pandemia dla jednych jest więzieniem, źródłem niegasnącego lęku, powodu do poszukiwania nowego rytmu dnia, dla innych odkryciem nowych wymiarów zabawy, obszarów intymności. O tym właśnie są szkice, prace zawarte w projekcie „Pandemiczne źródła zachowań”, z konieczności ograniczonym do wirtualnej rzeczywistości. Za tymi obrazami kryją się tygodnie nowych emocji, odkrycia, ucieczki, powroty, lęki i radości – tłumaczy Wowrzeczka.

Czym była praca dla artystów? W tym przypadku to nie tylko forma wyrażenia siebie, swoich wizji, czy szansa na pokazanie czegoś światy. Dla niektórych mogła być to forma terapii, czy przezwyciężania własnego lęku, związanego z pandemią, dla innych to mobilizacja do nadania artystycznego kształtu uciekającemu czasowi. Wystawę można obejrzeć online, link tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-16 16:19:22
Wiederholec: Pandemicznym źródłem zachowań G. Staszkiewicz i J. Wowrzeczki jest łażenie od mostu do mostu.
2020-06-16 17:04:11
Marx: Wtedy następuje "ukąszenie heglowskie".
2020-06-16 17:49:39
: nie fanzol donuś
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: