Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Opowiadania o Papale z Pudłowa

W Gminnym Ośrodku Kultury w Zebrzydowicach można nabyć Opowiadania o Papale z Pudlowa autorstwa Józefa Grycza. Pozycję, którą przygotował Stanisław Karpeta, a wydał GOK Zebrzydowice, kupić można w cenie 6 zł. Opowiadania o Papale z Pudlowa napisał w latach 20. XX wieku w gwarze cieszyńskiej prof. dr Józef Grycz na podstawie starych ludowych przekazów. Rękopis zatytułowany ''Nowelka śląska'' znajduje się w archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie.

 Rękopis zatytułowany „Nowelka śląska” znajduje się w archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie. Warto zaznaczyć, że słowo wstępne do książki napisali profesor - Daniel Kadłubiec, wójt Gminy Zebrzydowice – Andrzej Kondziołka oraz  Stanisław Karpeta – siostrzeniec autora.

- O „Papałowych" historyjkach Pudłów, dziś część Bogumina, cieszy się podobną sławą jak Osiek, Pacanów czy czeski Kocourkov. Nic więc dziwnego, że stąd pochodzi bohater folklorystycznych opowiadań Józefa Grycza, zapamiętanych zapewne z czasów młodości, Papała. Już jego nazwisko, wywodzące się od czasownika „papać", czyli jeść, niejako predestynuje go do roli chwalipiętów, cwaniaczków, frantów. Pełno ich w folklorze europejskim [..] – pisze m.in. w słowie wstępnym prof. Kadłubiec i dodaje, że  [..] Opowiastki „Papałowe" ilustrują też mechanizm komizmu ludowego, polegający na tym, że śmiech brzmi od dołu ku górze, że górnik jest dowcipniejszy od sztygara, listonosz od dyrektora poczty, żołnierz od generała, a Papała od Larysza czy samego cesarza. Ten na dole jest nosicielem, autorem wesołości, ten na górze jej obiektem, celem. Niniejszy zbiorek wzbogaca folklor cieszyński nowymi wariantami wątków….

Książka do nabycia w GOK Zebrzydowice, ul. ks. A. Janusza 21, tel. 32 469334

(red)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-12-16 17:23:32
Przepierón: @koszor- a tu nie wsadziłem swoich trzech groszy. :D:D:D
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: