Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Omal nie spłonęła...

Zdjęcia z monitoringu powinny wskazać sprawcę. Wszystko wskazuje na to, że próbowano podpalić tężnię solankową w Jaworzu. Radosław Ostałkiewicz, wójt Jaworza przekazał właśnie policji nagrania z kamer znajdujących się w pobliżu tężni.

 – Nie będę tolerował chociażby najmniejszych aktów wandalizmu, zniszczenia czy nieposzanowania przestrzeni publicznej. W ciągu kolejnych lat istotnie rozbudujemy monitoring gminny, abyśmy mogli się czuć w Jaworzu po prostu bezpiecznie – podkreślił wójt.

W dokumencie przekazanym policji Radosław Ostałkiewicz wyjaśnił, że do próby podpalenia mogło dojść między 29 a 30 czerwca. - Podczas demontażu kartonowych tabliczek zawieszonych pod drewnianym dachem tężni stwierdzono, że jedna z nich została podpalona. Karton nie zajął się ogniem, a jedynie przypalił. Na podstawie analizy nagrań do próby podpalenia mogło dojść oko 1.30 - 30 czerwca - napisał wójt.

W kontekście próby podpalenia tężni wójt przypomniał o Teorii Rozbitych Okien, jednej z koncepcji w kryminologii oraz socjologii. Według jej twórców brak reakcji na łamanie mniej ważnych norm społecznych, np. tłuczenia szyb w oknach w danej dzielnicy, sprzyja wzrostowi przestępczości i łamaniu innych norm na zasadzie zaraźliwości. - Dlatego też ze względu na zaraźliwość aktów wandalizmu w przestrzeni miejskiej postuluje się szybkie ich usuwanie i piętnowanie – apeluje Radosław Ostałkiewicz.

Tężnię solankową uruchomiono w Jaworzu w 2014. Budowa szerokiej na 14 metrów tężni przypomina o czasach, gdy Jaworze miało status uzdrowiska. Z dobrodziejstw atrakcji turystycznej korzystają obecnie chętnie nie tylko mieszkańcy Jaworza, ale również Bielska-Białej.

Tężnię ustawiono w trzy miesiące. Z drewna wykonali ją górale z Zakopanego i Poronina. Jej kolumna jest wyposażona w zbiornik solanki dostarczanej z Zabłocia oraz system rusztu drewnianego wypełnionego tarniną. Przy pomocy pompy ze zbiornika dennego solanka dostaje się na szczyt kolumny i jest rozsączana rurami perforowanymi do zraszania tarniny.

anszaf

 

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-07 12:14:37
MILANELLO: Złapać i ukarać przykladnie! Na Górnym Borze (park nad stawami w Skoczowie) też kamer jest sporo a wandale i tak niszczą By tak jeden z drugim zapłacił konkretną sumę pieniędzy to by się dwa razy zastanowił czy warto!!! Karać! Karać! Karać!
2019-07-07 12:50:57
donekT: Proponowałbym popracować nad wzrostem wykrywalności. Monitoring, z tego, co dowiodło wiele sytuacji, jest przydatny, ale nie zawsze zapis z kamer pozwala zidentyfikować sprawcę. Rozwiązanie tkwi jak zwykle w profilaktyce i zbadania motywów działania sprawcy, często środowiskowych, a te należy dostosować do indywidualnych warunków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: