Ogrodzona ma archiwum
W minioną niedzielę, tj. 24 marca, została uruchomiona internetowa biblioteka Cyfrowego Archiwum Ogrodzonej.
- Pierwszy etap prac został zakończony, polegający na opisaniu i dodaniu 406 fotografii. W kolejnym etapie będziemy kontynuować dodawanie kolejnych zdjęć oraz docelowo planujemy umieścić także skany dokumentów archiwalnych takich jak kroniki, książki protokołów oraz inne ciekawe materiały z Ogrodzonej – informują na fanpage Ogrodzona twórcy archiwum .
Co można znaleźć w archiwum?
- Archiwum zawiera fotografie, pocztówki, dokumenty, kroniki, listy, itp., które są udostępniane bezpłatnie do celów edukacyjnych regionalistom i wszystkim innym naszym mieszkańcom poszukującym wiedzy o regionie. Równocześnie z materiałami cyfrowymi gromadzimy także archiwa w formie fizycznej. Aktualnie w zbiorach posiadamy dokumenty archiwalne kilku istniejących i nieistniejących organizacji z terenu Ogrodzonej – wyjaśnia na stronie archiwum Bolesław Ciemała, prezes Kółka Rolniczego .
Projekt jest realizowany pod patronatem Kółka Rolniczego w ramach jego statutowej działalności kulturalno-oświatowej - sekcja Środowiskowego Ośrodka Kultury w Ogrodzonej w celu zachowania dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń, mieszkańców i miłośników Ogrodzonej.
To już ponad 10 lat zbierania…
- Prace archiwizacyjne rozpocząłem już w 2013 roku jako niesprecyzowany wówczas projekt. Ostatecznie w 2019 roku podjąłem decyzję o utworzeniu Archiwum naszej miejscowości. Wszystkie prace są wykonywane społecznie z pasji do historii regionu – dodaje Ciemała.
W 2023 roku przy okazji obchodów jubileuszowych 800-lecia Ogrodzonej wspólnie z Sołectwem Ogrodzona uruchomiona była czasowa wystawa „Ogrodzona w starej fotografii” do której część pozyskanych kopii archiwalnych zdjęć została wykorzystana. Pisaliśmy: Stare fotografie w Ogrodzonej
Można samodzielnie zeskanować
Jak zauważa społecznik, archiwalia są użyczane przez mieszkańców i lokalne instytucje oraz organizacje, a po wykonaniu skanu są zwracane właścicielom w nienaruszonym stanie.
- Zwracam się w dalszym ciągu z wielką prośbą o dalsze udostępnienie i możliwość digitalizacji fotografii i dokumentów związanych z Ogrodzoną, posiadanych w Państwa zbiorach. Jeśli z jakichś powodów mają Państwo obawy o wypożyczenie nam fotografii, wówczas prosimy o samodzielne wykonanie cyfrowej kopii na dowolnym skanerze z ustawioną rozdzielczością 600 dpi w trybie kolor. Prosimy także o nieretuszowanie zdjęć – apeluje Ciemała na stronie projektu.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.