Odważnego biskupa doceni prezydent RP
Polak-ewangelik
Forum rozpocznie się od złożenia kwiatów pod obeliskiem bp. Juliusza Burschego, który znajduje się koło Willi „Zacisze” w Wiśle. Juliusz Bursche, jako głowa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości przyjechał na Śląsk Cieszyński, by przejąć kościoły ewangelickie pod zwierzchnictwo konsystorza warszawskiego i powołać diecezję śląska Kościoła Ewangelicko-Ausgurskiego.
Juliusz Bursche urodził się 19 września 1862 roku w Kaliszu. Rodzina biskupa po raz pierwszy do Wisły przyjechała w 1902 roku. Rok później kupili tu działkę. Cieśle z Wisły wybudowali na stoku góry Kamiennej drewnianą willę „Zacisze”. Do 1939 roku letnie miesiące spędzał tu biskup Juliusz Bursche. Jego dom dziś ma status obiektu zabytkowego.
Postawa biskupa Julisza Busrhe jako człowieka, a także działalność jako duchownego, była wzorem Polaka-ewangelika. Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przypomniała, że jako potomek niemieckich imigrantów angażował się na rzecz Polski. - W myśl ideologii narodowo-socjalistycznej uznano go za „zdrajcę narodu niemieckiego.” W 1939 roku został aresztowany i przewieziony do więzienia Gestapo przy Albrechtstrasse, a potem przetransportowany do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. W lutym 1942 r. przewieziono go w ciężkim stanie do szpitala w Berlinie, gdzie wkrótce zmarł 20 lutego 1942 r. Rodzinie odmówiono wydania doczesnych szczątków biskupa, jak i ujawnienia miejsca pochówku – powiedziała.
11 listopada 2018 roku biskup Juliusz Bursche otrzyma pośmiertnie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego. Odznaczenie przyznano za zasługi dla polskiej niepodległości. - Dobrze, że po tych wielu latach przypomniano sobie o biskupie, który tak wiele zrobił dla scalenia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pod polską flagą – podkreślił ksiądz Janusz Sikora, proboszcz parafii luterańskiej w Cieszynie.
Czas debat
Otwarcie forum odbędzie się w rezydencji prezydenta RP w Wiśle. Tam też będzie miała miejsce jutro część wykładowa i dyskusyjna. Jak poinformowali nas organizatorzy spotkania, nie będzie na nim Andrzeja Dudy, prezydenta RP.
Drugiego dnia wykłady i dyskusje zaplanowano w Domu Zborowym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle. Sobotni program forum zwieńczony zostanie koncertem organowym dr hab. Tomasza Orlowa, w kościele ewangelickim ap. Piotra i Pawła o godz. 17:00.
W XXII Forum Ewangelickim weźmie udział wielu zaproszonych gości, a wśród wykładowców i referentów można wymienić m.in.: dr. Łukasza Barańskiego, dr Ewę Jóźwiak, dr hab. Grażynę Kubicę-Heller, Jana Puczka, prof. Kazimierza Starzyka, ks. prof. Szymona Drzyżdżyka. W panelu dyskusyjnym w sobotę wezmą udział: prof. Andrzej Friszke, dr Tadeusz Kuśmierowski, prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Jarosław Płuciennik oraz red. Adam Szostkiewicz.
Forum Ewangelickie jest ruchem, który powstał w Kościele ewangelickim w 1994 roku. Inicjatorami forum byli prof. Paweł Puczek oraz Jan Puczek. - W ciągu ponad dwudziestu lat działalności forum organizowane było w wielu różnych miastach na terenie całego kraju a także w Czechach. - Wśród zagadnień, które na przestrzeni lat były poruszane w czasie forum można wymienić między innymi: Ewangelicyzm w Polsce – wyzwania wobec przyszłości; Problemy edukacji młodzieży – wychowanie, kształcenie, praca; 450 lat Reformacji pod Wawelem; Ewangelicki etos pracy; Kobiety w społecznościach Kościołów ewangelickich – tradycja, współczesność, perspektywy – dodała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska
W przeszłości gośćmi Forum Ewangelickiego byli wybitni przedstawiciele świata kultury, nauki i polityki, w większości związani ze środowiskiem ewangelickim, m.in. prof. Jerzy Buzek (premier RP), Jerzy Pilch (pisarz), prof. Ewa Chojecka (historyk sztuki), prof. Jan Harasimowicz, prof. Andrzej Friszke (historyk), prof. Janusz Małłek (historyk), prof. Tadeusz Kotula (historyk), prof. Janusz T. Maciuszko (historyk), prof. Karol Karski (teolog) i wielu innych.
Uroczyste nabożeństwo
Luteranie, którzy spotkają się w Wiśle chcą podkreślić, że ewangelicy mieli olbrzymi wkład w odzyskanie przez Poslkę niepodległości. - Polacy-ewangelicy, jak i rodacy innych wyznań, walczyli o niepodległość kraju, a następnie zaangażowali się w jego rozwój. Wielu wybitnych polityków, wojskowych, artystów, naukowców, przemysłowców należących do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego współtworzyło II Rzeczpospolitą – dodała rzecznik.
Centralnym punktem obchodów będzie uroczyste nabożeństwo związane z 100 rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę i przyłączeniem parafii Śląska Cieszyńskiego do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, które odbędzie się 28 października w kościele Jezusowym w Cieszynie.
anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.