Odkryli słodkowodne gąbki
Podczas rejsu badawczego ZiZOZap po wodach jeziora Goczałkowickiego dokonano sensacyjnego odkrycia, natrafiono bowiem na kolonie gąbek słodkowodnych. Są to jedne z najstarszych organizmów wielokomórkowych. Gatunek odkryty w Zbiorniku Goczałkowickim ma postać gałęziasto - krzewiastą i występuje głównie w zbiornikach wodnych i wolno płynących rzekach.
Gąbki słodkowodne pełnią rolę biofiltru, oczyszczają wodę z zawiesin organicznych, które stanowią ich pożywienie, dzięki czemu jakość wody w zbiorniku się poprawia. Ich obecność w zbiorniku świadczy o czystości wody i obfitości planktonu, a także wskazuje na to, że można tam hodować ryby.
Zespół badający goczałkowickie gąbki ma za zadanie znalezienie precyzyjnego i jednocześnie szybkiego sposobu na badanie ich wewnętrznej budowy. Wykorzystano już do tego nowoczesne metody analizy mikrostruktur: mikroskopię skaningową (SEM) i mikrotomografię komputerową w połączeniu z innowacyjnymi metodami wstępnej obróbki próbek.
Celem projektu ZiZOZap jest rozwiązanie problemu obniżania się potencjału ekologicznego i funkcjonalnego zbiorników zaporowych w wyniku ich starzenia się i presji wynikających z zagospodarowania przestrzennego obszaru zlewni. Obszarem badawczym projektu jest Goczałkowicki Zbiornik wody pitnej dla aglomeracji górnośląskiej.
Pisaliśmy także: Żagle w Goczałkowicach
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.