Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Od wczesnośredniowiecznego Kupały do wędrownej galerii o Zarzeczu

Członkowie Towarzystwa Miłośników Zarzecza postanowili zająć się historią kompleksowo. Dlatego zadbali zarówno o odtworzenie wczesnośredniowiecznej kultury, jak i przypomnienie historii Zarzecza sprzed wysiedlenia w 1954 roku.

 W przyszłym roku przypada 25 lat istnienia Towarzystwa Miłośników Zarzecza. Nawiązując do tego jubileuszu Towarzystwo przygotowuje Wędrowną Galerię o Zarzeczu w postaci wystawy upamiętniającej zalaną wioskę Zarzecze. - Zachowanie w pamięci lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego z dawnego Zarzecza, zalanego wodami Jeziora Goczałkowickiego to ważny cel tworzonego wspólnie z Osadą Białogród projektu na pograniczu gmin Chybie i Strumień, które obecnie odczuwają swą bliskość do Zapory Goczałkowickiej. Celem naszego wspólnego projektu jest pokazanie zarówno historii o Zarzeczu na przenośnej wystawie składającej się z 10 tablic umieszczonych na sztalugach, na których zostaną w sposób trwały naniesione różne zdjęcia, stare widokówki z dawnego Zarzecza, mapy z numerami domów, ważne dokumenty przedstawiające zarys historyczny z lat przed wysiedleniem Zarzecza. Poprzez realizację tego projektu podniesiemy świadomość lokalnej społeczności w zachowywaniu historii i tradycji w pamięci, podniesiemy wrażliwość i dążenie do zapoznania się z Zarzeczem tym zalanym i ocalonym. Pragnieniem Zarzeczan tych żyjących i tych już nieżyjących oraz założycieli Towarzystwa Miłośników Zarzecza jest i będzie, aby o tym, co ich w życiu spotkało (mowa o wysiedleniu, rozstaniu z ukochaną wioską i pozostawieniu dorobku całego życia) ciągle przypominać, pokazywać i zachować tę historię dla młodego pokolenia, dla mieszkańców naszego powiatu i województwa, mówić o tym w szkołach, na wystawach, w izbie regionalnej zebrać pamiątki z tamtych czasów przed wysiedleniem – mówi Grażyna Uchyła-Godziek – prezes Towarzystwa Miłośników Zarzecza.

Nie jest to bynajmniej pierwszy projekt Towarzystwa finansowany z programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, który na terenie naszego powiatu od 11 lat koordynuje Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. (O samym projekcie i uroczystym rozdaniu grantów pisaliśmy: Działaj Lokalnie – małe projekty które znaczą wiele). W minionych latach powstała już Zarzecka Izba Regionalna.

A już 30 czerwca można zobaczyć pierwszą część projektu - zobrazowanie życia we wczesnośredniowiecznych czasach, pokazanie kultury, obrzędów. Oczywiście impreza jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych, przyjść może każdy. - 30 czerwca cofniemy się w X wiek. Pokażemy wczesnośredniowieczne obchody święta Kupały, czyli obchody najkrótszej nocy. Będą średniowieczni wojowie, średniowieczne potrawy, oczywiście wianki - zaprasza do Osady Warownej BIAŁÓGRÓD w Strumieniu Uchyła-Godziek.

(indi)

 

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: