Oczami niewidomego (odcinek 79): osoby niesprawne ruchowo
Kim są osoby z niepełnosprawnością ruchową? Co spowodowało ich niepełnosprawność? Jak dają sobie radę we współczesnym świecie? Znamy na te pytania odpowiedzi?
„Niepełnosprawność ruchowa to stan człowieka znajdującego się w sytuacji obniżonych możliwości motorycznych ciała. Zazwyczaj jest to związane z różnorakimi uszkodzeniami kończyn. Upośledzenie może wynikać ze zmian rozwojowych w okresie płodowym, chorób, wypadków oraz innych czynników mogących mieć wpływ na budowę ciała i działanie jego poszczególnych części.”
Jestem sam osobom niepełnosprawną od przeszło czterech lat. Ociemniałym od tego okresu, ale również mam cukrzycę, zwyrodnienie kręgosłupa itp.
Nie rozczulam się nad sobą, tylko chciałbym w tym miejscu zwrócić uwagę na osoby, dla których jedyną możliwością poruszania się są: wózek inwalidzki, balkonik czy kule ortopedyczne.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową możemy podzielić na następujące grupy: brak kończyn lub ich części, uszkodzenia układu nerwowego (centralnego/obwodowego) lub pojedynczych bądź całych grup mięśni w części odpowiedzialnej za funkcjonowanie kończyn, niepoprawne uformowanie szkieletu w okresie rozwoju, uszkodzenia stawów.
W grupie osób z niepełnosprawnością na naszym terenie jest wiele osób. Niektóre uległy jakiemuś wypadkowi, a u innych choroba pojawiła się w trakcie życia.
Na łamach portalu pisaliśmy o niepełnosprawnej Reginie z Drogomyśla [Czytaj: Regina Zachurzok ], która obecnie porusza się o kulach, ale początkowo z racji stwardnienia rozsianego jeździła na wózku, o niepełnosprawnej Marcie z Górek, która chociaż jest związana ze swoim wózkiem czynnie uczestniczy w środowisku niepełnosprawnych jak i sprawnych [Czytaj: Z Górek do… ], niepełnosprawnym paraolimpijczyku Januszu z Cieszyna, który po wypadku porusza się na wózku nie tylko po Polsce, ale i świecie oraz o Dariuszu z Ochab [Wczytaj: W protezie na rowerze ], który również po wypadku porusza się o kulach zdobywając medale w kolarstwie osób niepełnosprawnych, używając do jazdy specjalnie dostosowanego roweru napędzanego rękoma.
Osoby te pomimo nieszczęść, jakie ich spotkały, nie załamały się. Potrafiły podnieść się po upadku, uwierzyć w swoje możliwości i próbują żyć jak każda osoba pełnosprawna. No i to, co robią cieszy ich samych oraz ich znajomych i bliskich.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.