Oczami niewidomego (50): czy warto być szczerym?
Ta historia nie jest „wyssana z palca” – to samo życie…
Czym jest szczerość? Czy chcemy być szczerymi i czy osoby w naszym towarzystwie powinny być wobec nas szczere?
Szczerość według definicji z Wikipedii to „wyrażanie tego, co się myśli, czuje w sposób zgodny z rzeczywistością, oraz postępowanie zgodnie z tym, co się wyraża”.
Każdy z nas ma jakieś sekrety czy przeżycia, które są mu tak osobiste, że nie może ich nikomu wyjawić. Często posiadamy informacje, które są przekazane tylko i wyłącznie nam z prośbą o nie ujawnianie ich nikomu. Wiadomą rzeczą jest, że w takich przypadkach musimy zachować je tylko wyłącznie dla siebie.
Wielu z nas pragnie, aby partner-partnerka była wobec nas szczera, mówiła prawdę. Każda prawda, nawet najgorsza jest lepsza niż kłamstwo. Tak samo ma się ze szczerością. Nie rozmawianie ze sobą szczerze może się źle skończyć.
Ale bywają sytuacje odwrotne, tak, jak w tym przypadku opisanym na początku. Wszystko było świetnie, spotkania, rozmowy… do momentu szczerych słów. Czy nie było lepiej żyć dalej z różowymi okularami na oczach? Możliwe, ale jak szczerość to szczerość.
Popełniamy błędy, bo kto ich nie popełnia, czasami drobne, czasami duże i nie zawsze chcemy się do nich szczerze przyznać. Są kłamstwa i nie chcemy ich wyprostować szczerze się do nich przyznając. Taką mamy naturę. Nie mam na myśli, że wszyscy tak postępują.
Ale takich przypadków lub sytuacji jest wokół nas dużo.
Niektóre osoby pragną od drugiego szczerości, a sami nie są wobec drugiego szczerzy.
Jest wiele takich sytuacji, jak ta na samym początku tego tekstu.
Od najmłodszych lat mamy wpajane do głowy, że należy być w każdej sytuacji szczerym, mówić prawdę i od innych tego samego wymagać, ale…
Zastanówmy się, czy nie być szczerym wobec innego, nie mówiąc mu naszych największych tajemnic, przewinień, przekrętów i czuć się przy tym „wesoło, radośnie i przyjemnie”, czy szczerze przyznać się do błędów, oczekiwań i zostać odtrąconym, „spalonym” u tej osoby, jak to ma miejsce w przytoczonym na początku przykładzie?
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.