Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O zasłużonych lekarzach na UTW

We wtorek (20.11.2018) na terenie Sali konferencyjnej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie sekcji Przeszłość i Teraźniejszość cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem wykład zatytułowany „Zasługi polskich lekarzy dla niepodległej” wygłosiła liderka sekcji, Władysława Magiera.

W trakcie wykładu przybliżone zostały sylwetki lekarzy, którzy w jakiś sposób zasłużyli się dla Niepodległej. Wielu z nich pochodziło z rejonu Śląska Cieszyńskiego (zarówno z aktualnej polskiej strony, jak i z terenów Zaolzia). Władysława Magiera, jako aktywna działaczka na rzecz upamiętnienia historii kobiet opowiedziała również o pierwszych lekarkach, które po ukończeniu medycyny nie zostały w domu z dziećmi, tylko pracowały w swoim zawodzie.  - Jedyną kobietą lekarzem w okresie międzywojennym w cieszyńskim szpitalu była Maria Kuliszówna. W tym czasie medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim skończyło 120 kobiet. Większość z nich po wyjściu za mąż nie pracowała, a jeżeli pracowała to w higienie szkolnej. Maria skończyła okulistykę i pracowała w zawodzie praktycznie aż do śmierci – tłumaczyła Władysława Magiera.

Podczas prelekcji wiele mówiono również o dyrektorach szpitala lokalnego szpitala, którzy jak się okazało, nie zawsze musieli mieć wykształcenia medycznego. Jak stwierdziła prowadząca, Alfons Mackowski był ostatnim z dyrektorów przed swojego rodzaju zmianą, która doprowadziła do tego, że dyrektorzy szpitala nie musieli być lekarzami, musieli jednak wykazać się innymi kompetencjami.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: