Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nowe obiekty na szlaku

Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego wzbogacił się o dwa nowe obiekty – oba zlokalizowane są na obszarze miejscowości Istebna.

W lipcu na listę Szlak Architektury Drewnianej na terenie województwa śląskiego wpisane zostały: Zespół zabytkowej zabudowy drewnianej Muzeum Jana Wałacha w Istebnej Andziołówce oraz Odbudowany Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej na Stecówce. Oba te miejsca cechują się nie tylko piękną architekturą, ale także niezwykłym klimatem. Muzeum Jana Wałacha słynie z organizacji ciekawych wydarzeń kulturalnych, takich jak Noc Muzeów, Narodowe Czytanie, czy też Spotkania Integracyjne Artystów oraz różnorakich warsztatów kreatywnych skierowanych głównie do dzieci i młodzieży.

Pięknie położony na górskiej polanie Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej usytuowany został w bezpośrednim sąsiedztwie Głównego Szlaku Beskidzkiego. Stecówka znana jest z wielowiekowej tradycji pasterskiej, to tutaj urodził się wybitny folklorysta Jan Kawulok, twórca znanej izby regionalnej – Kurnej Chaty (także wpisanej na Szlak Architektury Drewnianej).

Kult maryjny rozwijał się tu wśród lokalnej społeczności, jeszcze zanim w czterdziestą rocznicę Objawień Fatimskich powstał dawny kościół, co symboliczne budowany jako „owczarnia”, w czasach skrajnej nieprzychylności władz państwa Kościołowi. Po tragicznym pożarze w grudniu 2013 roku, kiedy to świątynia została zniszczona przez ogień, Ksiądz Proboszcz Grzegorz Kotarba i wspierający go parafianie podjęli się odbudowy, decydując się na zachowanie świątyni jako obiektu drewnianego, o konstrukcji zrębowej z dachem krytym gontem.

(red./mat.prs)

źródło: ox.pl
dodał: PL

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-08-21 17:47:30
bronek91: "Kult maryjny rozwijał się tu wśród lokalnej społeczności"- cytat, oczywiście wówczas, jak i współcześnie traktowany jako przejaw zaściankowości i niejednokrotnie przyrównywany do sfery zabobonów i bałwochwalstwa. Trend kontynuowany współcześnie, zgodnie z zasadami krzewienia idei powszechnego i bezrefleksyjnego miłosierdzia wobec wszystkich ludzi, bez względu na posiadany światopogląd, wyznawaną wiarę, dokonane i niedokonane czyny itd. Natomiast jeżeli mowa o terenie obecnej Polski i o konkretnym KK, o wspomnianej "skrajnej nieprzychylności władz państwa Kościołowi" powinniśmy mówić w pierwszej kolejności w odniesieniu do czasów rządów kanclerza Rzeszy Bismarcka. Jak współcześnie widać, proniemiecko nastawiona tak zwana totalna opozycji i dziś kontynuuje linię polityczną tego wielkiego Prusaka! PS Ziemie Polski powinniśmy traktować jako całość a nie narzucać wizję historii przez pryzmat "stołecznego" regionu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: