Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niższe wypłaty dla pielęgniarek? Poseł interweniuje

Tylko do końca czerwca pielęgniarki i położne będą otrzymywać tak zwany "dodatek zembalowy", który wynosił 1200 zł brutto i stanowił znaczną część ich wypłat. O swoją sytuację finansową martwi się, między innymi, personel Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

W sprawie interweniował Przemysław Koperski. - Otrzymuję w ostatnich dniach dramatyczne apele od personelu medycznego m.in. z Bielska-Białej, Pszczyny, Cieszyna i Żywca. Pielęgniarki i położne obawiają się o przyszłość wynagrodzeń i los swoich rodzin - napisał poseł Lewicy w piśmie do Ministra Zdrowia.

Polityk przypomina, że "dodatek zembalowy" obowiązuje od 2015 roku i do tej pory stanowił część wypłat dla pielęgniarek. Rząd jednak chce, aby podwyżki wpływały nie bezpośrednio na konta personelu, tylko aby ich rozdziałem zajmowały się same szpitale. - Gdy pieniądze będą wpływać na konto jednostek ochrony zdrowia w ogólnej puli, istnieje uzasadniona obawa o ich wykorzystanie na inne cele, np. pokrycie bieżących zobowiązań szpitali - podkreśla Koperski.

W odpowiedzi resort zdrowia pisze, że w marcu tego roku przyjęto stanowisko Trójstronnego Zespołu ds. Ochrony Zdrowia, z którym ministerstwo prowadziło dialog. W jego skład wchodzili przedstawiciele NSZZ Solidarność, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych, którzy jako jedyni byli przeciwni zmianom.

W myśl wspomnianego stanowiska wprowadzone mają zostać rozwiązania skutkujące brakiem możliwości ustalania poziomu wynagrodzeń przez poszczególne szpitale. Jak pisze Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, najniższe pensje mają kształtować się w przedziale 3772 zł - 5478 zł: 

Z pełną treścią odpowiedzi na pismo posła można zapoznać się poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-06 07:59:12
Szantrapa: Personel medyczny oddziału neurologicznego "wykańczalni" za to co robią powinien otrzymywać połowę wynagrodzenia. Tam jak zdrowego przywiozą to chory wyjdzie.
2021-05-06 08:15:01
iga: No koperski znowu w akcji Według mnie to wypłata powinna być uzależniona od jakości pracy a nie za to że chodzi się do pracy A pielęgniarkom należy się dobry zarobek myślę że tak będzie
2021-05-06 08:25:16
pokemon: Kiedy wreszcie obniżą zarobki tym doktorkom, którzy zamiast pracować spacerują jak pawie po szpitalu.
2021-05-06 09:44:16
krzysztof mm: szantrapa, a po co zdrowego do szpitala wożą i kto taki mądry, ktoś w rodzinie u ciebie?
2021-05-06 09:48:00
krzysztof mm: pokemon, widać że żałujesz że nie poszedłeś na medycynę i nie zostałeś lekarzem... a tak przy okazji, ty jakiego ptaszka w pracy odstawiasz? strzelam - dzięcioła?...
2021-05-06 18:05:22
Oko: 100% dodatku dla personelu pilnującego (nie mylić z leczeniem) umierających na covid, nie bierze się znikąd.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: