Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niedziela Wielkanocna - zajączek i obchód gospodarstwa

Dziś Niedziela Wielkanocna, czyli pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tego dnia dzieci szukały rano prezentów, a dorośli szykowali się do mszy. Gospodarz ze spadkobiercą obchodzili włości, a domownicy świętowali, delektując się świątecznymi frykasami.

Tradycja, związana z przygotowywaniem „gniazdka” od zajączka w ogrodzie na Śląsku Cieszyńskim jest wciąż żywa. Dziś jednak dzieci mają szansę znaleźć nieco inne prezenty, niż dawniej - Wcześnie rano w dzień Zmartwychwstania Pańskiego budzono dzieci, a te wybiegały do ogrodu szukać prezentów, które przynosił im zajączek. Były to wyłącznie słodycze – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa. Obecnie dzieci są obdarowywanie nie tylko słodyczami, ale również innymi prezentami – wszystko za sprawą znacznie większej dostępności zabawek i różnego rodzaju sprzętów, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Drugą, ważną tradycją tego dnia był pokościelny obchód gospodarstwa - Tylko gospodarz z synem lub wnuczkiem, jako przyszłymi spadkobiercami gospodarstwa, po powrocie z kościoła, wychodzili na obchód pól, aby na rogach każdego łanu, czy zagonu, zatknąć małe krzyżyki sporządzone z głowiónek ze spalonych palm – tłumaczy Stuchlik.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: