Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Usunięto pomnik wdzięczności Armii Czerwonej

W Pruchnej usunięto pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Przez wiele lat właściciele ziemi, na której stał monument starali się o jego likwidację. W końcu dopięli swego.

Pomnik stał na działce należącej do kilku właścicieli. Postawiono go już w 1945 roku w podziękowaniu dla żołnierzy Armii Czerwonej Frontu Ukraińskiego, którzy przez około 6 tygodni prowadzili tu zacięte boje. W walce o Pruchną zginęło ponad tysiąc żołnierzy sowieckich, którzy pochodzili z różnych republik Związku Radzieckiego. Miejsce, gdzie usytuowano monument nie jest grobem zabitych. Polegli w wyniku działań wojennych żołnierze, leżą zapewne w okolicznych lasach, zakopani w masowych grobach.

W poprzednim ustroju dbano o wygląd monumentu, a także składano pod nim kwiaty. Po 1989 przestał wzbudzać zainteresowanie mieszkańców, w wyniku czego został zarośnięty krzewami i drzewami.

Po wielu latach starań właścicieli działki, na której znajdował się Pomnik Wdzięczności, zaniedbany monument rozebrano. Jako, że nie należał do gminy Strumień, nie było możliwości jego wcześniejszego zlikwidowania. Nie był także w żadnej ewidencji zabytków ani w wykazie Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, więc o jego ochronie nie mogło być mowy.

Dyskusja o istnieniu takich pomników historii rozgorzała po wprowadzeniu przez Sejm RP ustawy dekomunizacyjnej. W Pruchnej protestów przeciwko likwidacji zaniedbanego monumentu jednak nie było.

- Z prawnego punktu widzenia pomnik został rozebrany w sposób prawidłowy. Mimo wszystko uważam, że powinno się w jakiś sposób upamiętnić żołnierzy, którzy oddali tu życie w walce. Był to pomnik postawiony nie w celach propagandowych, jak w wielu miejscach Polski, ale symbolizował on faktyczne miejsce ofiar walk. Pytanie może być w takiej sytuacji tylko jedno. W jaki sposób chcemy zachować historię tego miejsca i wielu podobnych mu w Polsce? - mówi portalowi OX.PL Grzegorz Kasztura, badacz historii regionu, twórca portalu www.front1945.cieszyn.pl, gdzie można znaleźć nader cenne informacje na temat działań wojennych w czasie II Wojny Światowej w naszym regionie.

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

26
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-07-20 19:08:37
OWCZARZY1: POMNIK WAŁĘSY ALBO RYDZYKA TAM POSTAWIĆ !!!
2016-07-20 19:47:08
Agnes0011: No to teraz Pruchna wreszcie trafi do mediów ogólnopolskich za sprawą protestów ambasady rosyjskiej :)
2016-07-20 21:03:59
janusz s: Zbytnio go niech nie rozbierają żeby go nazot nie stawiali
2016-07-20 22:14:49
bynio1957: Nie pomnik Rydzyka tylko pomnik Kaczynskiego razem małzonką tam postawić i co miesiąc obowiązkowo apel poległych
2016-07-20 22:14:49
bynio1957: Nie pomnik Rydzyka tylko pomnik Kaczynskiego razem małzonką tam postawić i co miesiąc obowiązkowo apel poległych
2016-07-20 23:25:30
krolik bugs: Przepraszam bardzo, a kto wyzwolil ten region w 1945 roku ? <br />Ten pomnik powinien tam stać
2016-07-20 23:58:13
lukmad7813: Jesli pomnik stal na prywatnej dzialce to pewno ze mieli go z tamtad usunac ale zeby zachowac pamiec mogli go umiescic na rondzie tam powstalym i nazwac rondo ich imieniem np. I wilk syty i owca cala.
2016-07-21 08:40:19
satrapa: Czyżby ta, jak pisze autor artykułu ponad tysięczna liczba ofiar żołnierzy walczących, także za Pruchną była coś winna tej dzisiejszej społeczności ? albo rajcom Strumieńskim ? <br />Widać z tego że zakłamywanie historii i brak szacunku dla ofiar II wojny Światowej dotarł już nawet na Śląsk Cieszyński. <br />Pozostała modlitwa, za inicjatorów rozbiórki tego zaniedbanego pomnika.
2016-07-21 09:05:18
AK47: Szybko zapomniano o wyzwolicielach, teraz są wrogami.
2016-07-21 14:46:04
tadek52: Jak mieszkańcom Pruchnej RUSCY dupy ratowali to było OK. a teraz im pomnik przeszkadza i to jest wdzięczność mieszkańców , pozostało się im tylko wstydzić, oszołomy.
2016-07-21 16:45:59
ciamajda: Pozostałości pomnika pewno wzmocnią niejeden fundament. Będzie chronił mieszkańców przed duchami zmarłych.
2016-07-21 17:27:45
arturrow: postawmy pomnik wdziecznosci zolnierzom NSZ, bo przeciez nasze dzieci beda uczone, ze to oni nas wyzwolili ;) cokol juz jest - wypelnijmy go nowa trescia :)
2016-07-21 18:37:12
Marzanna: Jestem ciekawa kto wpadł na pomysł rozbiórki pomnika. Na pewno nie właściciele działek, bo to miejsce im na nic potrzebne domu nikt z nich nie będzie budował, krów już nikt nie wypasa. Wstyd do władz gminy Strumień. Bez względu na nasze zapatrywania trzeba uczcić pamięć tych co ten teren wyzwolili, tego ukryć się nie da. Powinno w gminie znaleźć się miejsce na postawienie pomnika upamiętniające tamte czasy. Trzeba chylić czoła przed tymi którzy oddali życia o naszą wolność bez względu na narodowość.
2016-07-21 18:49:25
Cacy 3: Za bardzo nie ujadajcie bo będziecie mieli do czynienia z Jarem i Antkiem tzn z tymi co piszą \&quot;nową \'ch\'istorię\&quot;.
2016-07-21 21:55:40
kukuł: Popytajcie starszych ludzi a szczególnie panie jak wyglądało to wyzwolenie a potem komentujcie- wielcy historycy
2016-07-21 22:27:22
Międzol: Jakie wyzwolenie ?? Co wy za brednie wypisujecie !! <br />Oni nas zniewolili w 1945 na następne 50 lat (jak nie na dłużej)!<br />Innym bohaterom nie wystawiali pomników, tylko swoim nawalili pomników i innych.<br />Bardzo dobrze że zlikwidowali, tylko dlaczego dopiero teraz (tym bardziej że stał na prywatnej posesji).
2016-07-21 23:04:22
SOLIDMAR: Dokładnie, ruska hołota ,nie wyzwalała tylko grabiła i gwałciła , dawno trza było porządek z tym kamieniem zrobić.
2016-07-22 07:52:57
krzysztof.mm: A propos \&quot;jakiego wyzwalania\&quot; i \&quot;zniewalania\&quot;, \&quot;ruskiej hołoty\&quot; i \&quot;grabieży\&quot;,<br />które to określenia tych powyżej pożal się Boże \'specjalistów\' od historii do ekstazy nerwowej doprowadzają.<br /><br />To szkoła goebelsowskiej propagandy.<br />\&quot;Ruska hołota\&quot; itepe to ulubiony slogan niedobitków volksdojczów, które przez przypadek nie zdążyły uciec do III Rzeszy przed majem \'45. To terminy używane najczęściej przez cichych zwolenników Hitlera, apologetów wermachtu i SS.I ch rodzicom i dziadkom całkiem nieźle się powodziło w czasie wojny. Wszystko by było dalej ok, gdyby nie ta \'ruska hołota\'..<br /><br />Ci poprawiacze historii lubują się w podkreślaniu, jakie to nieszczęście przyszło ze wschodu - i ani słowem się nie zająkną, że samo się ono tu nie wpraszało. Że to Hitler na lufach pancernych dywizji wysłał do Moskwy zaproszenie do odwiedzin. Że to niemiecka machina wojenna paląc i mordując wszystko co żywe torowała drogę na Berlin dla Armii Czerwonej. <br />6 lat niemieckiej okupacji i bestialstwa, jakie ona przyniosła - nie robi na nich wrażenia. Ruscy sołdaci, co wygłodzeni i wynędzniali, gnani jednym terrorem przeciw drugiemu przetoczyli się w wojennym amoku przez te ziemie - to oni mają być winni największych niegodziwości czasu wojny.<br />Ta narracja bardzo jest dziś bliska tzw. \&quot;środowiskom patriotycznym\&quot; - faszyzującym nacjonalistom.<br /><br />A wracając do dnia dzisiejszego: gdyby nie internet i komórki, mielibyśmy pod rządami bandy kolesiów z pisu zniewolenie bardziej dotkliwe, niż za Gierka i Gomułki. Metody Goebbelsa to owych kolesiów podstawowe narzędzie propagandowe.<br /><br />Grabieże na naszym wspólnym mieniu, jakich ta banda dokonuje, bezczelnie i w świetle reflektorów, nie mają sobie równych w historii wolnej Polski i porównanie ich do najazdu hord barbarzyńców jest tym razem jak najbardziej na miejscu. O tyle boleśniejsze, że rękami naszych sąsiadów, znajomych, ziomów dokonywane.<br /><br />Gwałt zadawany regułom demokracji, naszym prawom i swobodom obywatelskim w niczym w swej bezczelnej brutalności nie ustępuje praktykom bolszewickim.<br /><br />Nowa władza burzy stare pomniki i masowo stawia swoje własne.<br />No niech stawia. Za te zburzone pewnie przyjdzie nam jeszcze zapłacić. Te nowe - i tak długo nie postoją.<br /><br />To tyle dla przywrócenia zdroworozsądkowych proporcji w temacie.
2016-07-22 15:04:57
knefel: ja-sio krzysio, zdrowy rozsądek na pewno ci nie grozi, ale uważaj na biegunkę.
2016-07-22 16:13:08
Międzol: Panie Krzysztofie.<br />Według Pana mamy być wdzięczni Armii Czerwonej że uwolniła nas od jednych prześladowców, a zastąpiła ich drugimi ??<br />Nikt tu nie pochwala Hitlerowców, a komentarze dotyczą tego artykułu, który jest o pomnikach Sowieckich, a nie Hitlerowskich.<br /><br />I to co napisałeś, to nie zdroworozsądkowe, wręcz wybielające, bo pochwala metody, które Armia Czerwona stosowała na terenach \&quot;wyzwolonych\&quot;.
2016-07-22 21:53:51
krzysztof.mm: Zrównywanie zbrodni hitlerowskiej agresji i okupacji z działaniami wojsk sowieckich i późniejszych władz pod rosyjskim protektoratem jest tak absurdalne, że nie podejmuje wątku.<br /><br />Żołnierze sowieccy nie wstępowali dobrowolnie do armii, nie szli z radością do ataku kiedy przeganiali z Polski wojska niemieckie. Ginęli masowo na cudzej ziemi, na którą wkroczyli w efekcie wojennej zawieruchy. Rabowali, gwałcili? Zapewne - wojna to zawsze jest gwałt, grabieże, śmierć. Czegóż oczekiwać?... <br /><br />Uśmiechniętych panów w mundurach rozdających dzieciom cukierki można zobaczyć jedynie na filmach propagandowych.<br />Polscy żołnierze w Afganistanie ostrzelali z moździerzy Bogu ducha winną wioskę Nangar Khel, zginęło 6 osób w tym 4 kobiety i dziecko, wiele osób ciężko rannych. Wojska ONZ w Afryce oskarżane o masowe gwałty i inne zbrodnie. To pierwsze z brzegu, wszystkim nam znane fakty - aż się nie chce dalej wymieniać.<br />Taka fajna jest wojenka, na którą znów naszych braci i synów chcą wysyłać wąsaci i brzuchaci politykierzy od Kaczyńskiego. <br /><br />Tym wszystkim młodym chłopakom, Iwanom, Saszom, Andriuszom, bezimiennym, których zły los i nagan oficera politycznego przywiodły na naszą ziemię i na niej zginęli - należy się już nie po chrześcijańsku, ale tak najzwyczajniej po ludzku, nasza pamięć i godne miejsce pochówku. <br />I my, Polacy, od ponad tysiąca ponoć lat chrześcijanie, mamy z tym nieraz wielki problem. <br />Rozgrywający najniższe ludzkie instynkty i emocje cyniczni politykierzy nie wahają się rozgrywać dla swych celu tematu grobów i pomników stawianych sowieckim żołnierzom. <br />A czemuż by nie, skoro nawet trupy smoleńskiej katastrofy wyciągają z grobów by nimi grać o władzę. <br /><br />Ohyda.
2016-07-23 00:17:38
Międzol: Nie podejmę się polemiki czy Rosjanie wstępowali do armii przymusem, a Niemcy dobrowolnie (myślę że tak jak Ty piszesz nie jest do końca). <br />Za to że Armia Czerwona walczyła o naszą \&quot;wolność\&quot;, nie wolno ich rozgrzeszać!!<br /><br />Nikt nie odbieram im godnego pochówku, bo nikt nie chce likwidować grobów, tylko likwidować propagandowe pomniki itp.
2016-07-23 00:17:47
Międzol: Nie podejmę się polemiki czy Rosjanie wstępowali do armii przymusem, a Niemcy dobrowolnie (myślę że tak jak Ty piszesz nie jest do końca). <br />Za to że Armia Czerwona walczyła o naszą \&quot;wolność\&quot;, nie wolno ich rozgrzeszać!!<br /><br />Nikt nie odbieram im godnego pochówku, bo nikt nie chce likwidować grobów, tylko likwidować propagandowe pomniki itp.
2016-07-25 13:36:00
ciotka matylda: Wiadomość z ostatniej chwili. Z dokumentów ukrywanych przez wdowę Kiszczakową wynika,że wyzwolenia tej miejscowości dokonał Jarosław K. wraz z Antkiem M.
2016-07-26 06:51:23
308_MiGol: Tutaj historyczne, wykonane w 2009 roku, zdjęcia tablic nieistniejącego już dzisiaj pomnika w Pruchnej:<br /><br />http://front1945.cieszyn.pl/aktualnosci/266-komunikat-24-07-2016<br /><br />Moim zdaniem w Pruchnej powinno się znaleźć miejsce na upamiętnienie wydarzeń z lat 1939-1945 pomnikiem z tablicą poświęconą pamięci mieszkańców Pruchnej poległych, zamordowanych i represjonowanych przez hitlerowski i stalinowski totalitaryzm podczas II wojny światowej oraz ofiar walk frontowych toczonych w tym miejscu pomiędzy wojskami niemieckimi a sowieckimi zimą i wiosną 1945 roku. <br /><br />Z poważaniem<br />Grzegorz Kasztura
2021-04-19 14:22:31
 Вадим: Nie wiem nawet, co powiedzieć, panie Polacy. W tym zbiorowym grobie został pochowany mój pradziadek, Ukrainiec, który zmarł 1 kwietnia 1945 roku, Kucenko Filip Pietrowicz. 60 lat później musiałem walczyć z moskiewskimi katsapami.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: