Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Negocjacje zakończone. UE z nowym wieloletnim budżetem?

We wtorek (10.11) w Brukseli zakończyły się negocjacje dotyczące nowego, siedmioletniego budżetu Unii Europejskiej. Jednym z głównych negocjatorów ze strony Parlamentu Europejskiego był Jan Olbrycht.

Na temat wypracowanego porozumienia pomiędzy przedstawicielami Komisji, Rady i Parlamentu Europejskiego cieszyński eurodeputowany mówił na dzisiejszej (13.11) wideokonferencji prasowej. Jak wyjaśniał, projekt siedmioletniej perspektywy finansowej musi zostać jeszcze jednomyślnie zatwierdzony przez Radę Europejską, w skład której wchodzą szefowie państw i rządów krajów członkowskich. Mówi się jednak, że weto mogą postawić Węgry czy Polska. - To nie jest groźba dla Unii, tylko groźba skierowana do rządów: jeżeli zostanie przegłosowany w Radzie mechanizm praworządności, to my wam zablokujemy siedmioletni budżet i Fundusz Odbudowy. Tego typu zabiegi prowadził wcześniej premier Cameron, także widać tu bardzo duże podobieństwo w stosunku do gry, którą prowadzili Brytyjczycy - podkreślał Olbrycht.

Ile unijnych funduszy może trafić do Polski na mocy wypracowanego porozumienia? - Mówimy o około 150, 160 miliardach euro. Pochodzą one z siedmioletniego budżetu, a doliczyć do tego trzeba przewidywane pieniądze z Funduszu Odbudowy - około 32 miliardy euro z pożyczek zaciągniętych na rynkach kapitałowych, które trzeba będzie spłacić. Jeśli nie bralibyśmy ich pod uwagę, wtedy kwota wyniosłaby około 120 mld euro - wyliczał europoseł.

Cieszyński polityk mówił też o różnicach w negocjacjach sprzed ponad siedmiu lat (dotyczących kończącej się perspektywy finansowej) oraz tych niedawno zakończonych. Jego zdaniem największy wpływ na obecne ustalenia miały wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz pandemia COVID-19. - Te dwie kwestie spowodowały, że państwa członkowskie (głównie Francja i Niemcy) postanowiły zmienić zasady gry w Unii. To właśnie te dwa kraje były głównymi promotorami pomysłu, aby w końcu przerwać dyskusje dotyczące nowych dochodów własnych wspólnoty i zacząć w tej sprawie działać. Stąd też pojawiła się kwestia zaciągnięcia kredytów na rynkach finansowych, które trzeba będzie spłacić. Aby to zrobić konieczne będzie albo podniesienie składek członkowskich, albo ograniczenie finansowania poszczególnych polityk, albo stworzenie nowych, innych dochodów własnych. To z kolei skutkować będzie wzmocnieniem pozycji Unii - zaznaczał.

Europoseł Koalicji Obywatelskiej podzielił się też pewną osobistą refleksją. - Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego powiedziała, że być może mechanizm taki jak Fundusz Odbudowy powinien być stałym - czyli Unia powinna ciągle zaciągać kredyty na rynkach wewnętrznych, aby pozyskiwać nowe dochody własne. Ta ciekawa wypowiedź pokazuje, że sposób prowadzenia negocjacji był zupełnie inny ze względu na kontekst, jak i treść. Ja negocjacje prowadziłem od dwóch lat i miałem takie poczucie, że nie biorę udziału jedynie w dyskusji księgowych, a w dyskusji na temat przyszłości Unii Europejskiej - mówił Olbrycht.

Pełny zapis konferencji dostępny jest poniżej:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-11-14 04:04:55
św. Patryk.: ten kurduplasty gnom żoliborski widać wyraźnie że już zupełnie oszalał, nic nie ma do stracenia, a awantura z budżetem to dla niego ostatnia okazja by wreszcie zacząć realizować wyprowadzenie Polski z UE - nadzieja w tym, że młode hieny z PiS już ostrzą zęby by mu gardło podgryźć
2020-11-14 08:08:58
Antykler Forte: negocjacje zakończone - teraz zrób sobie prezent na święta, wystąp z kościoła (jeśli oczywiście kto ma ochotę handryczyć się z plebanem, ale sama inicjatywa jak najbardziej godna pochwały) +++ facebook.com/events/3416540928466371
2020-11-16 06:17:16
donekT: Tymczasem co UE ostatnio uczyniła w sprawie ochrony Prawa Człowieka w zakresie swobody religii i wyznania?
2020-11-16 06:17:44
donekT: Jak się okazuje, liczba profanacji oraz ataków na świątynie, duchowieństwo i obiekty kojarzone z wyznaniowością, w Europie niepokojąco wzrasta. Niewątpliwie, jest to jeden z bardziej przemilczanych problemów. Do ataków dochodzi wobec Chrześcijan, głównie Katolików. Okazuje się, iż gdy bezcześci się kościoły, rozbija posągi i napada na księży, media tak nazywanego głównego nurtu milczą. Niewątpliwie spirala nienawiści narasta, przy bezczynności zwłaszcza UE.
2020-11-16 06:18:13
donekT: Przykłady? W Szczecinie w lipcu roku 2019 pobito księdza Aleksandra Ziejewskiego, za to, że odmówił wydania ornatów trzem napastnikom, twierdzącym, że chcą rzekomo odprawić nabożeństwo. W Grossholbach w Niemczech włamywacze wyrwali ze ściany krzyż, oderwali od niego figurę Jezusa, spalili ją, a następnie porozbijali posągi świętych. W Saint- Budoc a Porsponder we Francji w tamtejszej kaplicy znaleziono wymiociny w pojemniku z wodą święconą, pety przed obrazem Marii i wyrzucony do kosza krucyfiks. W Saint- Eloi zdemolowano kościół i otwarto pojemnik z komunikantami. W Marsylii natomiast pomalowano Jezusa na krzyżu. W Bourg- Achard dwukrotnie próbowano podłożyć ogień pod pochodzący ze średniowiecza Kościół. W Asson ktoś włamał się do kościoła, złamał na pół krzyż i rozłożył jego fragmenty na ołtarzu. W Vincennes nieznani sprawcy odcięli głowę posągowi modlącego się pastuszka. W Fatimie, w Portugalii, nieznani sprawcy pomalowali żółtą farbą twarze i okolice krocza postaci przedstawionych na płaskorzeźbach stacji drogi krzyżowej. W Crebbio, we Włoszech, ekskrementami zostały wysmarowane drzwi wejściowe, chodnik i ławki, które kto zmuszony był posprzątać? To tylko początek długiej listy odnotowanej w bieżącym roku serii ataków. W samej Francji liczba wystąpień o charakterze antychrześcijańskim, o różnym rodzaju, wzrosła czterokrotnie od roku 2008. W pierwszym kwartale roku 2019 francuski MSW naliczył 230 przypadków ataków. W Irlandii Północnej, w kraju wielkości woj. lubuskiego, w ciągu trzech ostatnich lat odnotowano aż 445 ataków, w większości na terytorium Belfastu. W Szkocji, w Glasgow aresztowano mężczyznę, który opluł katolickiego księdza. W stołecznym kościele św. Szymona nieznani sprawcy roztrzaskali posąg Chrystusa i zdemolowali ołtarz Czarnej Madonny (DO TEGO RASIŚCI!!!). Ataki dotyczą również kościołów ewangelickich i anglikańskich. - To są przypadki z lat ubiegłych, pomijam tegoroczne ekscesy.
2020-11-16 06:19:20
donekT: Kto za to odpowiada? Jako głównych podejrzanych wskazuje się skrajnie lewicowych lewackich aktywistów (bojówkarzy), satanistów i feministki. Winowajcy pozostawiają często po sobie ślady, takie jak napisy // Kościół = Śmierć//, // Jedyny kościół dający oświecenie to ten, który płonie //, // Religia opium dla ludu //, → Tego rodzaju ataków z pewnością nie dopuszczają się przedstawiciele innych religii, zwłaszcza monoteistycznych. → powtarzającym się w tych incydentach motywem są satanistyczne znaki jak 666 albo hasła dotyczące wyzwolenia seksualnego lub z wypisywaniem antyklerykalnych haseł na ścianach świątyń z kradzieżą przedmiotów kultu włącznie. Jak się okazuje, choć w nowoczesnych państwach nauczono się dbać o prawa mniejszości, gorzej z obroną religii, która, choć pogrążona w kryzysie, nadal uznawana jest w wielu krajach za dominującą. Zachodnie elity polityczne zdają się w ogóle nie dostrzegać problemu prześladowania wyznawców chrześcijaństwa na świecie i w Europie. Co gorsza, nadal uznają Chrześcijaństwo za religię uprzywilejowaną.
2020-11-16 06:19:55
donekT: Przykład? Chociażby // https://www.tvp.info/50583220/kobiety-wtargnely-do-kosciola-jedna-wyciagnela-noz-wideo?fbclid=IwAR2RBovJqar4WjDTumF1GLQv1zVmn2gPDqI2EqovYfowZl_gps6d9Me7bIY //
2020-11-16 06:20:23
donekT: W przypadku rejonu Bliskiego Wschodu wiemy, że w Iraku w 2003 roku mieszkało około 1,5 mln Chrześcijan na około 38 mln ogółu ludności, dziś w państwie nad Eufratem i Tygrysem jest ich niecałe 100 tys. i zdaje się, że prognozy nie są zbyt optymistyczne. Z podobną sytuacją możemy się spotkać w Syrii, Libanie i w innych państwach regionu. O tym, że wolność religijna jest w świecie zagrożona, zdają się potwierdzać liczne raporty. Jak się okazuje, Chrześcijaństwo może się uważać, za jedną z najbardziej prześladowanych religii na świecie. Na tle opisanej sytuacji państwa UE nie stanowią wyjątku, choć tu prześladowanie ma jeszcze nieco złagodzona formę. Być może jest to związane z tak nazywanym rozwodnieniem się ortodoksji Chrześcijan mieszkających na ternie UE. Możemy zauważyć, że w UE mamy do czynienia z czymś na kształt pełzającej chrystianofobii, zauważalne jest nasilające się uczulenie na wszystko, co chrześcijańskie. Zdaje się, iż dla Brukseli obecnie najważniejsze jest propagowanie NEOMARKSIZMU. Brak reakcji polityków UE wobec prześladowań i związanym z tym łamaniem praw człowieka i obywatela, zwłaszcza w odniesieniu do takich krajów jak np. Pakistan, czy Nigeria etc., czy sytuacji wewnątrz UE stanowi zachowanie KARYGODNE.
2020-11-16 06:22:10
donekT: Przykłady z regionu? Kościół w Gutach // https://wiadomosci.ox.pl/splonal-xvi-wieczny-kosciol-wideo,37879 // Krzyż w Skoczowie, przy ul. Mickiewicza // https://wiadomosci.ox.pl/ulamal-stopy-jezusowi,38756 // Kapliczka w Skoczowie // https://beskidzka24.pl/zdemolowali-kapliczke-w-skoczowie/ // Kradzież sprzętu liturgicznego // https://wiadomosci.ox.pl/ukradl-z-kosciola-mosiezny-gong,37830 // Napaść na księdza // https://wiadomosci.ox.pl/brenna-napad-na-duchownego,62919// Atak na Kościół // https://wiadomosci.ox.pl/goleszow-wandal-zniszczyl-drzwi-do-kosciola,64612 // Dewastacja pomnika osób nienarodzonych https://wiadomosci.ox.pl/pomnik-dzieci-utraconych-zniszczony,66130 //.
2020-11-16 06:28:41
donekT: Komunizm, jako ideologia o charakterze internacjonalistycznym, stał się podłożem pod MOSKIEWSKI IMPERIALIZM, wcześniej ograniczony do ram "ochrony" prawosławia, czy "jednoczenia" Słowian. Per analogiam, czyżby współcześnie lansowany NEOMARKSIZM, nie miałby potencjalnie stanowić podłoża pod IMPERIALIZM najbardziej rządzącego UE państwa???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: