Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na sali sesyjnej w Cieszynie radni powieszą krzyż

W Cieszynie na sali sesyjnej zawiśnie krzyż. Tak zdecydowała większość radnych, 7 miesięcy przed wyborami.

"My, niżej podpisani wyrażamy wolę umieszczenia symbolu religijnego - krzyża w Sali Sesyjnej Ratusza" - czytamy we wniosku, który trafił do Bolesława Zemły, przewodniczącego Rady Miejskiej Cieszyna. Pod wnioskiem podpisało się 14 (z 21) cieszyńskich radnych: Marta Kawulok, Maria Liwczak, Władysław Macura, Piotr Sikora, Bolesław Zemła, Krzysztof Wantulok, Piotr Tomica, Czesław Banot, Halina Bocheńska, Kazimierz Kawulok, Andrzej Łukasiak, Krzysztof Kasztura, Andrzej Staniszewski, Olgierd Lizoń.

"Naszą wolę motywujemy tym, że jest to zgodne z naszymi wartościami i z dziedzictwem kulturowym, które niesie chrześcijaństwo w 1200-letniej historii Cieszyna" - czytamy we wniosku. Większość radnych deklaruje, że inspiracją ich propozycji jest planowana kanonizacja Jana Pawła II.

Na wczorajszej sesji (24 kwietnia) przeciw krzyżowi w sali sesyjnej protestowali radni Adam Wójtowicz i Eugeniusz Raabe. - Na tej sali miały miejsce różne zachowania - mówienie nieprawdy, obrażanie, które licują z symbolem krzyża - przekonywał radny Raabe i przypominał, że najważniejsze są nie gesty, a uczynki. Eugeniusz Raabe zwrócił także uwagę na fakt, że w sali sesyjnej często odbywają się wydarzenia o charakterze świeckim i naukowym. Adam Wójtowicz nazwał wniosek grupy radnych niepotrzebnym podburzaniem nastrojów.

- Uszanujmy wolę większości rady - mówił Władysław Macura, który podpisał się pod wnioskiem o powieszenie krzyża w sali sesyjnej. - Dziwię się, że taki wniosek pojawił się dopiero teraz - przekonywał Krzysztof Kasztura.

- Wykonam decyzję radnych - powiedział burmistrz Mieczysław Szczurek, który jest zarządcą ratusza.

(łg)

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: