Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na Pogórzu konsultują

Jak będą wyglądać tereny zielone na osiedlu Pogórze? W środę 29 marca odbyły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenów zielonych na os. Podgórze w Cieszynie.

Chodzi o trzy tereny: łąki za garażami przy ul. Morcinka, rejonu parkingu na ul. Popiołka oraz łąki nad Uniwersytetem Śląskim od strony ul. Zofii Kossak.

W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy osiedla Podgórze, AMAYA ARCHITEKCI prowadzący projekt, a z ramienia miasta Przemysław Major - zastępca Burmistrza Cieszyna, przedstawiciele Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, Wydziału Zamówień Publicznych, Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych, Wydziału Kultury i Promocji Miasta, Miejskiego Zarządu Dróg.

Łąki za garażami przy ul. Morcinka

Architekci wyłożyli wstępne projekty zagospodarowania terenu, omówili koncepcje w oparciu o informacje zebrane z wcześniejszych spotkań. - Omówiono możliwości lokalizacji ścieżki z ławkami, stref na uboczu do odpoczynku i ćwiczeń, miejsca na nowe nasadzenia krzewami śródpolnymi, ale i szałas z wierzby energetycznej dla dzieci. Dyskutowano nad lokalizacją wybiegu dla psów, platformy widokowej, łąki kwietnej, miejsca na tzw. ogród wodny - który mógłby dłużej utrzymywać wodę w terenie. Dodatkowo omówiono dostępność do łąki od osiedla, planowany remont chodników wzdłuż ul. Morcinka – informuje Urząd Miasta Cieszyna.

Czy to znaczy, że łąka zniknie? Niekoniecznie. Jak podkreślają urzędnicy „przede wszystkim podkreślano potrzebę zachowania charakteru tego miejsca wzmacniając go o bioróżnorodność dodatkowych, rodzimych nasadzeń. Zaznaczano walor widokowy miejsca i potrzebę takich zmian, które będą harmonizować z nim”.

Las kieszonkowy na ul. Popiołka

Las kieszonkowy -  są to szybko rosnące, gęste zadrzewienia mające dawać efekt "zielonej ściany", co pozwoliłoby urozmaicić teren osiedla, dać naturalną przegrodę wyciszającą i bioróżnorodną. W projekcie jest też remont chodników.

 

Łąka nad UŚ od strony ul. Zofii Kossak

- Jest to teren o znacznym nachyleniu, który daje możliwość wykorzystania pod miejsca spacerowe. Zaproponowano tutaj obsadzenie skarpy niską roślinnością, wykonanie ogrodu deszczowego z budkami habitatowymi dla zwierząt i owadów, nasadzenia śródpolne zasłaniających budynki na dole – informują cieszyńscy urzędnicy.

W tym miejscu przedstawiono koncepcję ścieżki spacerowej w formie serpentyny, ale z pozostawieniem tzw. przedeptów już funkcjonujących w terenie. Mieszkańcy zgłaszali potrzebę umiejscowienia ławek, hamaku czy huśtawki widokowej. Były głosy proponujące trasę dla biegaczy.

 

Jak zaznaczają urzędnicy - konsultacje trwają nadal. Swoje uwagi można zgłaszać poprzez e-mail: media@um.cieszyn.pl

Planowane będą także spotkania finalizujące koncepcje zagospodarowania terenów. Realizacja projektu przewidziana jest do końca kwietnia 2024r.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-04-01 22:10:01
poCieszny: Osiedle Pogórze?!?! To Prima Aprilis czy wasz red. z OX.pl ma marny warsztat?
2023-04-02 08:43:10
"tom": ... raczej to drugie, Red. zmieni na "Podgórze" i zapomni napisać przeprasza ;-)
2023-04-02 09:38:23
RysiekK22: Przypominam że miedzy ulicą Morcinka a skrzyżowaniem Wiślańska -Bielska powinien powstać wiadukt łączący przyszłe centrum przesiadkowe ( które powinno powstać przy bardzo dużym podłużnym rondzie Wiślańska-Bielska ) z osiedlem "Podgórze" i całą częścią miasta położoną za nim, po drodze obsługując stację kolejową Mnisztwo. Mniemam iż celowość takiego połączenia jest oczywista dla osób mających choćby minimum świadomości w temacie transportu miejskiego.
2023-04-02 16:59:41
Selma: Pogórze to miejscowość koło Skoczowa. Rozumiem, że to tam coś konsultowano.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: