Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na częściowo otwartej granicy nadal są problemy

Mimo podpisanego w niedzielę, 3 maja, rozporządzenia zezwalającego niektórym pracownikom transgranicznym na powrót do pracy bez konieczności odbywania po powrocie 2-tygodniowej kwarantanny planowany na ten dzień spacer protestacyjny pracowników transgranicznych odbył się. Ci, którzy wzięli w nim udział podkreślali, że częściowe otwarcie granic dla niektórych pracowników bynajmniej nie rozwiązało wszystkich problemów ludzi pogranicza.

Uczestnicy protestu solidaryzowali się z tymi, którzy możliwości takiej nie mają. Zniesienie obowiązku 2-tygodniowej kwarantanny nie dotyczy pracowników medycznych i opiekunów osób starszych.
Ponadto podnoszono też problemy społeczne i ludzkie tragedie.

Wśród spacerowiczów byli tacy, którzy nie mają już do czego wracać. W tym czasie, kiedy nie stawiali się do pracy na terenie Republiki Czeskiej, bo nie zostaliby, bez obowiązku 2-tygodniowej kwarantanny wpuszczeni do domu dostali wypowiedzenia, a czescy pracodawcy na ich miejsce znaleźli już nowych pracowników.  - Pracowałyśmy z koleżanką w tej samej firmie. Nasz pracodawca zapowiedział, że nie może pozwolić sobie na przestój i albo zostajemy po czeskiej stronie i nadal pracujemy, albo nas zwolni. Zaoferował nawet pomoc w znalezieniu zakwaterowania po czeskiej stronie. Koleżanka skorzystała, mieszka w hotelu robotniczym po czeskiej stronie. Ja nie mogłam podjąć takiej decyzji, bo jestem samotną matką i nie mogłam przecież zostawić 6-letniego syna – mówiła jedna z uczestniczek protestu dodając, że jako pracującą poza granicami kraju nie dotyczą jej rozwiązania pomocowe w ramach „tarczy antykryzysowej”. Znalezienie nowej pracy wydaje się być nierealne, więc jej położenie jest tragiczne. - A takich jak ja jest więcej – podkreśla. W dużo lepszej sytuacji jest młody mężczyzna, który, również zwolniony przez czeskiego pracodawcę, choć musiał zrezygnować z wynajmowanego mieszkania, to przygarnęła go matka. Teraz będzie poszukiwał pracy od nowa, ale przynajmniej nie ma na utrzymaniu rodziny. On wprawdzie mógłby na czas zamknięcia granic przenieść się na czeską stronę, gdzie pracował, ale nikt mu nie zaproponował zakwaterowania i poprostu w ciągu dwóch dni, jakie polski rząd pozostawił pracownikom na zorganizowanie sobie życia w nowej rzeczywistości, nie znalazł możliwości nocowania po czeskiej stronie. - Miałem mając z domu do granicy 15 minut pieszo spać z bezdomnymi na czeskocieszyńskim dworcu? - zapytuje rozgoryczony, choć teraz zastanawia się, że może miał jednak na tak drastyczne rozwiązanie się zdecydować.

Problem zamkniętych szczelnie granic w naszym regionie to nie tylko problem pracowników przygranicznych, ale także mieszkających na terenie przygranicznym rodzin. Sytuacja poprawiła się dla tych rozdzielonych rodzin, w których jedno z rodziców pracujące po drugiej stronie granicy zdecydowało się tam zostać, a drugie z dziećmi pozostało w domu po polskiej stronie. - To chyba ostatni raz kiedy stoimy z córką na tym brzegu i machamy do taty stojącego na tamtym. Mąż czeka na wynik testu, który po czeskiej stronie wychodzi nieco taniej i mam nadzieje, że niebawem wróci do domu i będzie, jak dawniej, wychodził codziennie do pracy i codziennie z niej wracał. Ten ponad miesiąc rozłąki był straszny i dla mnie, a co dopiero dla naszej 4-letniej córki, która nic nie rozumie – mówiła młoda kobieta.  Tak więc teraz, po ponad miesiącu, dzieci będą mogły wreszcie zobaczyć drugiego rodzica. Ale nie wszystkie. Dzieci par, które się rozstały i mieszkają po różnych stronach granicy nadal nie mogą spotkać się z drugim rodzicem. A dla nich jest to podwójna trauma, bo nie sposób zapobiec, by w małej główce nie zrodziła się myśl, że drugi rodzic je porzucił i tak, jak przestał kiedyś mieszkać z nimi na stała, tak teraz nie chce się już nawet spotkać z synem czy córką.

Protestujący podnosili także problem braku rozwiązań wychodzenia z kryzysu dla mieszkańców pogranicza, dla euroregionów, których gospodarka w dużej mierze opierała się właśnie na transgraniczności. - Oczekujemy od rządu konkretnego planu pomocowego dla strefy przygranicznej, gdzie ludzie stracili prace, pozamykali firmy które opierały się na współpracy transgranicznej. Co ze wsparciem po wyjściu z kryzysu dla euroregionów? Co z wyrównaniem szans w ramach odmrażania gospodarki? - mówili protestujący. - My na ten Euroregion pracowaliśmy latami. Zrujnowaliście go! - krzyczał przez megafon jeden z uczestników demonstracji goryczy.

Protestujący spacerowicze szli głównie pod flagami Księstwa Cieszyńskiego. Biało-czerwone powiewały w zdecydowanej mniejszości. Trudno się dziwić – dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego stanowiącego jeden region społeczno-gospodarczy przez setki lat niezależnie od tego, pod jakimi rządami państwowymi, podzielenie granicą to krótka, zaledwie stuletnia historia. W dodatku przez ostatnie kilkanaście lat, kiedy Polska i Czechy weszły do Unii i Schengen skrupulatnie odbudowywano jego jedność w ramach coraz lepiej funkcjonującego i prężniej działającego na każdym polu – od gospodarki po kulturę i najzwyklejsze ludzkie więzi już nie tylko rodzinne, ale także i przyjacielskie w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński – Tĕšínské Slezsko. Dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego ważniejsza więc jest przynależność regionalna, niż państwowy patriotyzm. - Warszawa jest daleko. A połowa mojej rodziny tuż za Olzą, w Czeskim Cieszynie, Łąkach, Mostach koło Czeskiego Cieszyna – mówił starszy pan z flagą Księstwa Cieszyńskiego w dłoni. - Tak szczelnie zamkniętej granicy nie pamiętam, a mam już 60 lat. Pamiętam, jako dziecko, zawsze chodziliśmy. A też były różne zarazy, pryszczyca, nie pryszczyca, to wtedy chodziło się po jakichś gąbkach nasączonych środkiem dezynfekującym – wspomina inna mieszkanka Cieszyna, której najbliższa kuzynka – córka siostry jej matki mieszka niedaleko, kilkadziesiąt metrów od Olzy, a spotkać się nie mogą.

Ludzie idący pod błękitnymi chorągwiami ze złotym orłem w nietypowym 3-majowym pochodzie pełnym goryczy i rozczarowania rozmawiali między sobą o fatalnej sytuacji w jakiej się znaleźli oni sami lub ich najbliżsi, znajomi. - Mnie problem w zasadzie nie dotyczy. Choć pracuję po czeskiej stronie, to swoją pracę wykonuję zdalnie. Ale jak widzę tragedię górników, hutników, pracowników przemysłu samochodowego czy choćby sklepów, którzy swej pracy wykonywać z domu nie są w stanie, to płakać się chce – mówiła jedna ze spacerowiczek do idącej obok koleżanki, która zawtórowała jej klejoną opowieścią z kręgu swych znajomych, którym ponad miesiąc zamkniętej granicy zrujnował budowaną latami życiową stabilizację.

Do protestu dołączyli też przedsiębiorcy, którzy utracili nie tylko pracowników, ale także kontrahentów, klientów i ich biznesy upadły, bo opierając się na transgraniczoności Euroregionu przestały mieć rację bytu. - A przecież to my płaciliśmy podatki utrzymując państwo! - mówili rozgoryczeni.

- Nie jesteśmy ani z prawej strony, ani z lewej! Jesteśmy ludźmi pracy – podkreślał aktywista z tubą w ręce upominając wszystkich, że nie ma zgody, by ktokolwiek pod protest podpinał politykę. - Oczekujemy konkretnych rozwiązań które pozwolą pracownikom i przedsiębiorcom wrócić do pracy i godnie zarabiać na życie! - wyjaśnił jasno postulaty.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

59
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-04 14:32:30
Zenderowski: Po raz drugi tzw. pracownicy transgraniczni urządzili sobie antyrządowy i anty PiSowski happening pod pretekstem, że - uwaga - jakkolwiek polski rząd od dziś zwalnia ich z obowiązkowej 2-tygodniowej kwarantanny, to czeski rząd każe im robić obowiązkowe testy za 600 zł każdy. Nie polski rząd nakłada na nich ten uciążliwy obowiązek, lecz czeski, ale protest jest przeciwko rządowi w Warszawie. Logiczne, prawda? Żaden z organizatorów tych żałosnych protestów nie wpadł na pomysł, żeby: (a) zaprotestować przeciwko rządowi w Pradze, czyli przeciwko państwu, w którym płacą przecież podatki od wykonywanej przez siebnie pracy, a które nie wykazało dostatecznie dużo zrozumienia dla ich sytuacji. Nie przeszkodziło to co poniektórych, na szczęście nielicznym kretynom na złość Warszawie biegać z czeską flagą (np. w Chałupkach). (b) zaprotestować przeciwko Unii Europejskiej, żądając od Brukseli podjęcia jakichś działań względem pracowników mieszkających i pracujących w różnych państwach członkowskich UE. Jest to tym bardziej intereseujące, że gros protestujących stanowią osoby, które przy różnych innych protestach łażą z flagami Unii Europejskiej. Jaki inny podmiot jak nie Komisja Europejska jest tu własciwym adresatem takich roszczeń? Dzięki tym protestom udało się zademonstrować kilka rzeczy: (a) niechęć do PiSu, która w Cieszyńskiem jest dziedziczona niemal genetycznie, (b) naiwność i brak kompetencji - vide: pomylenie adresatów protestu; (c) flagę Księstwa Cieszyńskiego, którego poniektórzy zwolennicy nadal zyją w przeświadczeniu, że od 100 lat Księsto znajduje się pod okupacją polsko-czeską.
2020-05-04 15:30:10
mannini: Zaraz zaczną się protesty, ze po marihuanę nie można chodzić na Czechy. Ludzie ogarnijcie się. Co zrobią to źle
2020-05-04 15:34:05
ktoś: Było trzeba zostać po czeskiej stronie. Można było z kumplami wynająć jakieś lokum i przeczekać ten okres. A teraz będą łazić z Kidawą i biadolić.
2020-05-04 16:03:43
tomek70: @ktos - Nie wszyscy ludzie są kryptogejami żyjącymi wyłącznie z kotem i dzwoniącymi po szefa banku żeby przybiegł z dwoma miliardami w zębach na prywatną inwestycję. Ludzie mają swoje rodziny, domy, sprawy o które trzeba regularnie zadbać.
2020-05-04 16:11:49
ktoś: @tomek70 pieprzysz jak porąbany.
2020-05-04 17:05:07
rainman: @Zenderowski nic dodać, nic ująć.
2020-05-04 17:13:41
politykier: Jakoś nic nie pisze się o protestach po czeskiej stronie, chociażby na znak solidarności. Czesi nie chcą przechodzić na polską stronę? Skoro region tak zjednoczył ludzi, gdzie są Czesi?
2020-05-04 17:17:55
politykier: Warszawa jest daleko, Praga podobnie daleko...
2020-05-04 17:28:26
politykier: Warszawa jest daleko. A połowa mojej rodziny tuż za Olzą, w Czeskim Cieszynie, Łąkach, Mostach koło Czeskiego Cieszyna – mówił starszy pan z flagą Księstwa Cieszyńskiego w dłoni... może ???SEPARATYSTA???
2020-05-04 18:07:41
jasper: Ilez w was prawicowcy zlosci, zawisci, jadu. To sa historie waszych sasiadow, ktorym przez pademie koronawirusa zmienilo sie zycie zawodowe, rodzinne na gorsze. Zamiast wyrazow wspolczucia lejecie wiadro pomyj. Skad w was tyle nienawisci do drugiego czlowieka ?! Czyzby po wczorajszej mszy online ?
2020-05-04 18:09:01
wyśmienity cwaniaczek: Każdy chce do pracy NIE TYLKO WY TRANSGRANICZNE SPRZEDAWCZYKI !!!!
2020-05-04 18:13:25
politykier: krzysiu+ cwaniaczek, nie podżegaj i nie obrażaj uczciwych ludzi!
2020-05-04 18:16:08
politykier: Godne warunki pracy ludzie w pierwszej kolejności powinni mieć zapewnione na terenie W Ł A S N E G O _ P A Ń S T W A, skoro politycy, często już w latach 90. zawiedli, nikogo nie można winić, iż podjął się pracy poza granicami, do tego przez lata był zachęcany, przez rządzących.
2020-05-04 18:20:29
politykier: Godni Pogardy są ludzie, którzy próbują wyzyskać ciężką sytuację innych, pomimo gorszej sytuacji epidemiologicznej, dla swoich PARTYJNYCH CELÓW i to nie ważne, czy w wymiarze państwowym, czy samorządowym. To właśnie ich partyjni koledzy dorobili się i są odpowiedzialni za zamykanie polskich zakładów. Pewne problemy można regulować bez wychodzenia na ulice i narażania życia i zdrowia ludzi. Za część niedogodności ponosi odpowiedzialność Praga.
2020-05-04 18:47:54
wyśmienity cwaniaczek: te koniczyna !!!! coś mi się wydaję , że należysz do rodziny transgranicznych nieudaczników, którzy nie potrafili być Polakami u uciekli z okrętu Polska jak szczury a teraz skamlają jak bite psy -MIĘCZAKI I TYLE
2020-05-04 19:11:05
koszor: Przestań obrażać. Ludzie walczą o możliwość pracy.
2020-05-04 19:14:26
koszor: Słusznie ktoś wyżej napisał- adresatem protestu powinna być Praga. Czesi zamknęli granicę, a radiu słyszę nawoływanie do kupowania czeskich produktów i wspierania czeskich firm. Po prostu wykorzystują sytuację z wirusem, żeby pozbyć się obcokrajowców. Ale jakby co, to są członkami Unii, chętnymi do współpracy.
2020-05-04 19:49:09
wyśmienity cwaniaczek: Przypominam wszystkim w 1939 roku tgz . Pepiki były czechosłowacją i to właśnie pradziady tych obecnych pepoli NAPADły NA POLSKĘ SZYBCIEJ NIŻ NIEMCY !!!!!!!
2020-05-04 19:54:29
krzysztof.nn: to jest tak, że ponoć setki miliardów rząd przeznacza na pomoc dla pracowników i właścicieli firm, ale nie potrafi wysupłać kilkaset złotych na testy dla tych, którzy ich do pracy potrzebują - i na tym problem polega, i słusznie protestują nad granicą
2020-05-04 19:57:12
krzysztof.nn: autorzy zawistnych, szowinistycznych i zwyczajnie głupawych tekstów na tym forum sami sobie odpowiednie etykietki przyklejają - to niestety także nasi sąsiedzi albo znajomi, i to jest najsmutniejsze
2020-05-04 20:38:43
format: Do wszystkich prymitywów którzy nie rozumieją sytuacji ludzi zatrudnionych w Czechach. Oni ciężko pracują aby zarobić na chleb bo w powiecie Cieszyńskim żądzą prostacy którzy od lat nie mają pomysłu na rozwój regionu. Negatywne komentarze pochodzą pewnie od sfery budżetowej, której czy się stoi czy się leży grosik od pracujących się należy...
2020-05-04 20:40:47
format: A ty wyśmienity Cwaniaczek to lepiej nic nie pisać niż takie debilne brednie ... Na bank głosujesz na PIS bo trzeba nie mieć mózgu aby tak pisać o narodzie którego nie znasz...
2020-05-04 20:42:29
krzysztof.nn: wyśmienity - piszesz, że "każdy chce do pracy" i jednocześnie krytykujesz 'transgranicznych', którzy o tę pracę się bardziej niż inni starają i do tego potrafią się zorganizować - dla ciebie i tobie podobnych rada: zamiast ich wyzywać od najgorszych weźcie z nich przykład i sami zacznijcie walczyć o swoje miejsca pracy tu, w Polsce
2020-05-04 20:54:03
wyśmienity cwaniaczek: znam znam pepik to fałszywszy od żyda----poczytaj w sieci to zmienisz zadanie ----!!!!!! a co KRZYŚKA ty się klepnij w ten pusty caban - wiesz co by było gdyby wszyscy wyszli na ulicę jak te nieudaczniki płaczliwe ?????? majdan na ukrainie to byłby festyn w porównaniu z dzisiejszą sytuacją!!!!! dlatego piszę , że trzeba czekać bo każdy chce zarabiać na siebie i rodzinę a przygraniczne trolle to myślą , że święte krowy są......
2020-05-04 20:58:33
format: Ja pier... ale z ciebie gościu pustak... Rasista i prostak pewnie w kościele ze znaczkiem PIS w klapie munduru odmawiasz modlitwę Polaka z "DNIA ŚWIRA"
2020-05-04 21:38:02
janusz2000: Te @Zenderowski właź z powrotem do nory i siedź cicho razem z Kapralem Wyciorem, Kapitanem Podbeskidzie i resztą podobnych sobie zakamuflowanych opcji...
2020-05-04 21:38:31
wyśmienity cwaniaczek: już to pisałem odnośnie innych matołów , które nie potrafią avatara dodać ........Z PUSTYMI PYTAJNIKAMI NIE DYSKUTUJĘ ...... bo co taki mongoł mądrego może mieć do powiedzenia skoro poległ na 1 lekcji informatyki ???????!!!!!!!!!!
2020-05-04 21:56:16
najlepszy: Format ... Masz jakiś problem do ludzi modlących się i chodzących do kościoła ? Taki jesteś super żeby nazywać innych pustkami rasistami.... wydaje mi się że jest to mowa nienawiści i obraza uczuć religijnych !
2020-05-04 22:01:26
politykier: krzysiu+cwaniaczek, piszesz sam ze sobą...
2020-05-04 22:01:39
Mach: Komisarze Europejscy na czele z panią komisarz Jurową, powinni zwrócić uwagę ,że w relacjach transgranicznych pomiędzy Niemcami a Polską, nie wymaga się od polskich pracowników transgranicznych przedkładania badań na covid 19. Dlaczego inny kraj UE jakim są Czechy takich badań żąda od polskich pracowników. Wszyscy wiemy ,że badanie wykonane wczoraj z wynikiem negatywnym już następnego dnia może okazać się nieaktualnym -troska to czy szykana? Niech spece od wirusów się wypowiedzą. Wcześniej wystarczył przy przekraczaniu granicy pomiar temperatury ciała i tak miało by być nadal. czy polski konsulat nie może na tę ewidentną szykanę zareagować. Dlaczego jeden kraj potrafi wykazać dobrą wolę a inny nie? Czy Euroregion Cieszyński i stanowisko przedstawicieli władz administracyjnych wojewodów po obu stronach ,które ten euroregion region ustanowiły nie dowodzi ich bierności i "lipy" tego tworu. Wszak to Mickiewicz powiedział ,że "prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie" .
2020-05-04 22:17:55
politykier: Może ktoś się chce pozbyć pracowników z Polski? Niektórzy uparcie próbują udowodnić swoją naiwność...
2020-05-04 22:22:26
Marzanna: Pan powiedział że tak szczelniej granicy nie pamięta a ma 60 lat. Głupoty pisze chyba że do Czech nie chodził w czasach Komuny a to nie jest 60 lat. Chcąc się dostać do Czech musiało się iść do swojej gminy po przepustkę na którą się czekało dwa tygodnie, mało tego na granicy zostało się przetrzepanym dokładnie przez polskich i czeskich celników nie wspominając stanu wojennego. Tu tylko 2 tygodnie i wielkie halo. Można iść ale trzeba było się poddać kwarantanne w związku z epidemią ale nikt mu nigdzie nie zaglądał i nie trzepał co ma w torbie w torebce a czasami nawet w majtkach taka prawda.
2020-05-04 22:23:16
politykier: Pewnie w Pradze także rządzi PiS i to wina tej partii. Jakoś drugi brzeg Olzy się nie solidaryzował, także Pani Gabriela L była czymś innym zajęta... W Polsce zawsze część społeczności cierpi na NAIWNOŚĆ, ŁUDZI SIĘ i INFANTYLNIE myśli, że cudzy będzie traktował ich lepiej, a tym bardziej na poważnie...
2020-05-04 22:27:32
Zenderowski: Czytam i widzę po komentarzach, ze cieszyńskie piekiełko rośnie w siłę. Zamiast rozwiązywać realne problemy toniemy w żółci pogardy. Tego ztresztą się spodziwałem. Nie zaskoczyliście mnie :) Jeśli esencją cieszynskości ma być wieczny hejt i zerowa zdolność do dialogu, to OK, ale tym bardziej cieszę się, że mieszkam w Cieszynie z pięknym widokiem na góry, ale pracuję w Warszawie, gdzie takie ameby owszem też występują, ale w rozrzedzonej postaci. Na początek nauczcie się szanować człowieka, który Wam pisze i podaje argumenty, ale Was nie obraża. Jak się nauczycie, to wejdziemy na kolejny level.
2020-05-04 22:30:44
Marzanna: Nie wiem ale może też być tak że w Czechach w związku z pandemią zwiększyło się bezrobocie tak jak w Polsce i będą się chcieli Polaków pozbyć więc nadarzyła się okazja, to nie tylko jest taki problem u nas ale w Włoszech Francji Anglii nie jesteśmy odosobnieni że wirus jest w Polsce i Czechach trzeba być obiektywnym na sprawę, a nie chodzić i wrzeszczeć z chorągiewką jak było na filmiku precz z Kaczorem sianie nienawiści czy Kaczor spowodował pandemię i przywlókł wirusa do Polski. Jest to sianie nienawiści jak ktoś powyżej napisał że Śląsk Cieszyński wyjątkowo źle nastawiony do PIS.
2020-05-04 22:31:08
leon60: Widzisz Mach-u Czesi też już doszli do wniosku że zrobili problem swoim pracownikom zatrudnionym np. w Niemczech. Zresztą czescy pracownicy organizują protesty na granicach z Niemcami więc problem pewnie niedługo zostanie rozwiązany.
2020-05-04 22:33:59
tomek_polok: Ewidentnie ich problemy wynikają z poczynań rządu Czech. Ale nie musi być wina Warszawy bo tak. Do Jourovej kochani idźcie , niech pomoże, tak walczy o prawa ! Zenderowski, politykier i paru innych tutaj mają 100% racji, niewiedza i obłąkanie dezinformacją stosowaną przez antyrządowe grono prowadzi do takich sytuacji. A tak na marginesie. A co z innymi pracownikami, którzy mają problemy z pracą ? Gorsi ? Tylko ci co w Czechach pracowali ciężko ?
2020-05-04 22:35:34
Zenderowski: Żebym był zapomiał, jestem ciekaw kto skrywających się pod nickami (ja przyjanjmniej występuję pod własnym nazwiskiem) miał w swojej rodzinie szczurów, którzy kolobaorowali z SS, UB i tego typu służbami. Poszukajcie sobie dziadków w tych formacjach, zwłaszcza gdy tak lekką ręką dajecie mi łapkę w dół. Dla zasady - warto byłoby się jednak jakoś przedstawić, a nie speieprzać w anonimowość. Czekam. Jak się już przedstawiłem. Radek Zenderowski, Limanowskiego 3, od lat wisi na mojej posesji biało-czerwona flaga.
2020-05-04 22:38:26
rainman: @Zenderowski Mam podobne przemyślenia co do tzw. cieszyńskiej "tolerancji".
2020-05-04 22:49:50
krzysztof.nn: radek, jesteś pewien, że twój tatuś albo dziadzio nie kolaborowali z SS, UB i tego typu służbami czy tylko tak przypuszczasz i chciałbyś w to wierzyć?... a co do flagi która u ciebie wisi, to wybacz ale to idiotyczny argument i nie wiadomo za czym - dla otrzeźwienia podpowiem ci, że biało-czerwone wisiały także wszędzie za komuny
2020-05-04 22:54:37
krzysztof.nn: a co do nicków - są tak powszechne i popularne na całym świecie, że twoja uwaga o "speieprzaniu w anonimowość" [pisownia oryginalna] nawet śmieszna nie jest - myślę, że można za to powiedzieć o tobie iż masz osobowość z lekka ekshibicjonistyczną i skłonność do autoreklamy
2020-05-04 22:57:41
politykier: Dokładnie... jest takie pewne towarzystwo wzajemnej adoracji, zbierające się w cieszyńskiej przykopie... To jego sympatycy i apologeci kpią z prawa i wartości, rewidują historię regionu, próbują szczuć na siebie poszczególne wyznania, często z nałożeniem podziałów politycznych, podważają polskość tych terenów, szczują na wierzących i swoje "przemyślenia" zamieszczają na poszczególnych regionalnych portalach...
2020-05-04 22:58:07
krzysztof.nn: p.s. nie wiem koleś czy celowo czy przypadkiem, ale już w swoim drugim poście wszedłeś gładko na poziom ameby - gratulacje, świetny debiut シ
2020-05-04 22:58:47
politykier: Pojawił się krzysiu+, właśnie o "WILKU" mowa...
2020-05-04 23:00:19
politykier: krzysiu+... u siebie możesz powiesić sobie nawet flagę z KAPŁONEM...
2020-05-05 07:10:48
Mach: Czytam, pewnie większość tu piszących zżera nuda bo straszne głupoty plotą. Taki Zenderowski ma do piszących zarzut ,że wypowiadający się nie rozwiązują realnych problemów a toną w żółci. Sam niczego jednak nie rozwiązuje i zalewa to forum swoją żółcią. Inny niejaki tomek -polok, chciałby aby ci co wylegli na ulice i walczą o możliwość powrotu do pracy ujmowali się za innymi plując jednocześnie na tych, którzy postanowili coś w swojej sprawie zrobić. Nikt przecież z tych którzy protestowali nie odmawiają pozostałym którzy zostali bez pracy by także podjęli formę walki o swoje miejsca pracy. Politykier z kolei ma swoją wizję regionu i zmieniając nicki usiłuje przemycać swoją propagandę bo już od dawna żyje w wykreowanej przez siebie rzeczywistości zalewając to forum słowotokiem pierdół.
2020-05-05 07:31:54
Milena: ten Zendrowski chyba za długo już w Warszawie na delegacji i nabrał typowych manier przemądrzałego warszawiaka :)
2020-05-05 07:50:07
politykier: Mach-U Boli parę słów prawdy podsumowania polityki twojego autorytetu... Olbrychta... Niestety w ten sposób został zapamiętany i tak kiedyś przejdzie do historii... Podobnie jak ta cała ekipa...
2020-05-05 09:33:59
Zenderowski: @krzysztof.nn - szkoda, że nie wiem z kim rozmawiam i kto z taką luboscią wylewa na mnie wiadro pomyj i insynuacji. Ale rozumiem, że ukrywanie sie pod nickiem jest "standardem", owszem, ale w świecie hejterów. Ludzie odważni nie boją się ujawniać swoich poglądów otwarcie. Gdyby trzeba było się podpisać pod tym, co się tutaj pisze 99% "uczestników forum" wyparowałoby jak kamfora. Poza wszystkim proponuję zacząć czytać posty ze zrozumieniem. Informacja o fladze nie była żadnym argumentem, a jedynie znakiem orientacyjnym. Miłego dnia!
2020-05-05 10:34:23
Mach: Zenderowski- a Ty skąd się urwałeś? Odkryłeś dopiero to forum. Dla wytrwałych forumowiczów krzysztof.nn od dawna nie jest anonimowy jak i kilku innych. Ty po kilku wpisach chciałbyś aby wszyscy pozostali ci się przedstawiali. A jaki masz dowód ,że Zenderowski to ten ,który mieszka na ul. Limanowskiego 3, że to właśnie są jego wpisy skoro i taknikt tego nie może potwierdzić? "Klepni" się w czółko!
2020-05-05 10:52:20
krzysztof.nn: zenderowski - po pierwsze, to TY z lubością w swoim poście wylałeś wiadro pomyj hurtem na wielu na innych uczestników: "jestem ciekaw kto skrywających się pod nickami (ja przyjanjmniej występuję pod własnym nazwiskiem) miał w swojej rodzinie szczurów, którzy kolobaorowali z SS, UB i tego typu służbami. Poszukajcie sobie dziadków w tych formacjach, zwłaszcza gdy tak lekką ręką dajecie mi łapkę w dół. " [pisownia twojego cytatu oryginalna]
2020-05-05 11:01:35
krzysztof.nn: zenderowski - po drugie, podpisujesz się jak chcesz i tylko ty wiesz czy rzeczywiście mieszkasz na limanowskiego czy gdzie indziej i jak się naprawdę nazywasz - a ja to mam głęboko gdzieś jak się nazywasz, twoje teksty komentuję a nie twoje nazwisko - ale skoro to dla ciebie ważne, skoro chcesz się reklamować, czujesz potrzebę publicznych występów, to nawet jeśli naprawdę jesteś radek z limanowskiego to nikt ci nie broni - a ty się nie czepiaj nicków i nie udawaj głupiego, że na całym świecie sami hejterzy pod nickami tylko ty jeden nie hejter pod nazwiskiem - otóż kolego pod własnym nazwiskiem hejtować można tak samo jak pod nickiem, i jeśli faktycznie jesteś zendrowski to właśnie nam to udowodniłeś
2020-05-05 11:08:23
krzysztof.nn: zendrowski - po trzecie, jest na forum grupka do której i ty się właśnie zaliczyłeś - ci koniecznie chcą wiedzieć z kim rozmawiają, z imienia i nazwiska, adresów, telefonów i bóg wi co jeszcze by chcieli - to ci, co z treścią krytycznych wobec własnych komentarzy sobie nie radzą, jedyne co potrafią wtedy zrobić to napluć na autorów i wtedy koniecznie muszą wiedzieć gdzie i na kogo celować - i jeszcze jedna rada, jeśli jesteś uczulony na czerwone łapki to lepiej zrezygnuj z pisania, i przy okazji dopytaj redaktorów ox czy dla zwiększenia klikalności warto było taki idiotyczny gadżet na forum instalować
2020-05-05 11:22:24
krzysztof.nn: p.s. no i koniecznie skorzystaj z rady macha - "Klepni" się w czółko! シ
2020-05-05 14:19:45
rainman: Skoro Pradze wystarczy test raz na miesiac to z praktycznego punktu widzenia test dna (drogi) bedzie mial podobny rezultat jak test na przeciwciala (znacznie tanszy). Dodatkowo pomiar pod namiotem temperatury z odpowiednim interwalem i taki pracownik bedzie znacznie bardziej bezpieczniejszy niz statystyczny spacerowicz w Katowicach.
2020-05-05 14:59:33
Zenderowski: Pozdrawiam serdecznie wszystkich uczestników tego forum i życzę więcej kultury słowa i tzw. obycia. Myślałem naiwnie, że to jest miejsce do dyskusji, a nie do okładania się cepami. Nikogo z imienia i nazwiska nie obraziłem, ale na wzajemność próżno liczyć.
2020-05-05 16:04:58
miriam11: VENI , VIDI i rynce mi opadły, myślałem że więcej ludzi robi w Czechach!!. No tak, ludziska czekajom że sie samo zrobi.
2020-05-05 20:37:37
donekT: Zenderowski, Hasło TOLERANCJA REPRESYWNA i zachowanie niektórych, związanych z pewnym środowiskiem a udzielających się w wypowiedziach na tym portalu, będzie już oczywiste.
2020-05-05 21:18:04
politykier: A tymczasem CZECHY: Ponad tysiąc pracowników transgranicznych podpisało się pod petycją przeciw obowiązkowi wykonywania płatnych testów na korono-wirusa. Dokument chcieli we wtorek przekazać w Pradze przedstawicielom rządu, ale z jego siedziby nikt nie wyszedł go odebrać. // https://www.wnp.pl/rynki-zagraniczne/czechy-pracownicy-transgraniczni-nie-chca-obowiazkowych-platnych-testow,391901.html // I co na to nasi cieszyńscy aktywiści?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: