Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie - modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

Muzeum Drukarstwa w Cieszynie powstało w 1996 roku. Do dnia dzisiejszego cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Zwiedzający mogą bowiem poznać różne techniki drukarskie, oglądając m.in. typograficzną drukarnię z różnymi czcionkami, matryce, klisze, urządzenia i maszyny odlewnicze, drukujące, introligatorskie, czy prasy dociskowe. Co ważne Muzeum Drukarstwa zostało w 2010 roku przyjęte do grona obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Miejsce to może poszczycić się tym, że zgromadzony tam sprzęt jest w pełni sprawny.

Muzeum Drukarstwa doczeka się modernizacji ? Wszystko wskazuje na to, że tak. Zadanie to pojawiło się bowiem w planach inwestycyjnych na 2018 rok, a przedmiotem projektu jest modernizacja aktualnych pomieszczeń wraz z adaptacją byłych mieszkań znajdujących się na pierwszym piętrze oraz dobudową dodatkowego pomieszczenia na potrzeby Muzeum. Zagospodarowany ma zostać również teren wokół Muzeum (wymieniona będzie nawierzchnia terenu na kostkę granitową, wykonane odwodnienie terenu, przekładki przyłączy). Jak podkreśla magistrat funkcja terenu pozostanie bez zmian. 

Na parterze będzie prezentowana stała ekspozycja eksponatów i galeria wystaw czasowych, zaś na piętrze będzie prowadzona działalność warsztatowa, edukacyjna i kulturalna oraz administracja.

Jak informuje Urząd Miasta - zasadnicza część parteru będzie pozostawiona bez zmian. Wykonana zostanie nowa klatka schodowa, szyb windowy i nowe sanitariaty. W podwórku przewidziano rozbudowę Muzeum o budynek parterowy jednoprzestrzenny z tarasem na dachu. W nowej części przewiduje się część ekspozycyjną muzeum. W całym budynku wymienione zostaną instalacje wewnętrzne. Wykonana będzie termomodernizacja oraz okna i drzwi zewnętrzne. Celem projektu jest poszerzenie działalności wystawienniczej, edukacyjnej i kulturalnej Muzeum Drukarstwa położonego na Szlaku Zabytków Techniki. Projekt przyczyni się do intensyfikacji działań w zakresie popularyzacji myśli kulturowej związanej z historią rzemiosła - drukarstwa, które jest jednym z głównych toposów kultury europejskiej, stanowiących jedno z niewielu ważnych kół zamachowych rozwoju cywilizacji europejskiej (wynalazek Gutenberga).

Szacunkowy całkowity koszt projektu (zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych) wyniesie 1.392.901,74 zł.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-23 19:12:30
anatol: Dlaczego po roku 1990 pracownicy likwidowanych cieszyńskich firm zamiast kierować się do Pośredniaków nie zakładali Muzeów Zakładowych? Dla przykładu w Polwidzie można by zostawić pomieszczenie z wytłaczarką do sztućców i opowiadać zwiedzającym, że to tymi przyrządami MY uczyliśmy Francuzów jeść nie tylko widelcem ale i nożem. W Zampolu pokazywano by suwaki ze znakiem \"Z\" jako pierwsze w Monarchii austro-węgierskiej i że to MY nauczyliśmy Chińczyków produkcji tych precjozów. Na koniec szło by się do Termiki i tam dla ocieplenia wizerunku dmuchano by na zwiedzających z wentylatorka ciepłym luftem. W końcu do przygarnięcia trochę kasy jest...
2018-01-24 07:17:23
dyszol: Pomysł ciekawy ale pamiętaj, że te zakłady upadły, czyt. zostały upadnięte. Budynek starej Cieszyńskiej Drukarni Wydawniczej to dziś ruina, a potencjał na wielu polach ma przeogromny. Niestety, utrzymywanie całego budynku przy życiu dla wydizelonego jednego pomieszczenia czy strefy na muzeum lub przekształcenie całego obiektu na muzeum to totalny paradoks finansowy. A szkoda, bo budynek o którym mówię nawet w obecnym stanie skrywa wiele artefaktów w postaci choćby dokumentów.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: