Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wizerunek Ireny Sendlerowej zdobi Cieszyn

Cieszyn w listopadzie wzbogacił się o dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego tzw. mural, który znajduje się na budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej i Kiedronia. Mural przedstawia Irenę Sendlerową w otoczeniu kwiatów m.in. cieszynianek i magnolii.

Irena Sendlerowa była polską działaczką społeczną i charytatywną. Za swoją działalność w czasie wojny i okresie powojennym oraz różnego rodzaju inicjatywy podejmowane w późniejszych latach życia Sendlerowa otrzymała wiele odznaczeń. Zmarła w 2008 roku. W zeszłym roku rozpoczęła się akcja społeczna w ramach której w całej Polsce zaczęły powstawać murale dedykowane Irenie Sendlerowej. Z inicjatywy Fundacji KLAMRA takie malowidło pojawiło się również w Cieszynie. Autorami muralu jest dwójka artystów Aneta Paszek i Dariusz Paczkowski.

Wizerunek Ireny Sendlerowej wśród kwiatów na budynku przy zbiegu ulicy Bóżniczej 7 i Kiedronia w Cieszynie przyciąga uwagę. Ładne malowidło. Pamiętam jeszcze Panią Sendlerową z różnego rodzaju wywiadów, które udzielała – przyznaje jeden z cieszyniaków. Nie wszystkim jednak podoba się cieszyński mural. Zdania jak zwykle są podzielone. Pojawiały się głosy, że w innych miastach murale Sendlerowej są ładniejsze, jak na przykład ten w Bielsku-Białej. Oczywiście, jak to ze sztuką bywa, wszystko jest kwestią gustu.

To nie pierwszy mural Fundacji z Żywca w Powiecie Cieszyńskim. W zeszłym roku Fundacja KLAMRA zorganizowała m.in. warsztaty graffiti w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Istebnej. W ramach tych zajęć na jednej ze ścian budynku szkoły stworzono mural przedstawiający gajdoszy ze swoich rodzinnych miejscowości. Zajęcia te zrealizowano w ramach projektu „Gajdosze”. Murali pojawia się coraz więcej w całej Polsce. Sporo przybyło ich chociażby w Bielsku-Białej. Czy w Cieszynie również będzie ich przybywać?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-15 09:03:42
venis: Pieknie. Nnamalowane<br /><br /><br />Bardzo ladnie namalowany obraz.takie murale powinny znajdowac sie i na innych dostepnych budynkach-zamiast gryzmolow szpecacych nasze domy i nie tylko.A wiec malarze ,artysci wezcie sie do roboty i upiekszajcie nasz smutny Cieszyn.<br /><br /><br />
2015-11-15 09:04:06
hankas: jakie miasto taki mural
2015-11-15 18:32:57
janusz s: Jak malować jak sztelugi się sypią [budynki cieszyna]
2015-11-16 05:35:02
koszor: hankas - jak ci nie pasuje, to sie wykludź!<br />
2015-11-16 05:36:09
koszor: Może Paryż cię zainteresuje, ostatnio dużo się tam dzieje.
2015-11-17 15:08:15
Nokia2007: Znalazł się znawca! Świetny pomysł i wykonanie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: