Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Msza w cieszyńskiej rotundzie

Wczoraj (6.12) odbyła się tradycyjna msza święta w Rotundzie św. Mikołaja na cieszyńskim wzgórzu zamkowym. O wydarzeniu napisał portal diecezji bielsko-żywieckiej.

W okrągłej budowli z przełomu XI i XII wieku mieści się około 100 osób, inni wierni muszą stać na zewnątrz, wokół kaplicy. Liturgię we wspomnienie biskupa z Miry sprawował ks. Tomasz Sroka. Po wieczornej Mszy św. roratniej w Rotundzie dzieci spotkały się ze św. Mikołajem - możemy przeczytać na stronie diecezji. Jak możemy się dowiedzieć, początkowo świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego oraz centrum administracji cieszyńskich kasztelanów. Rzekomo znajdował się przy niej także cmentarz, na którym chowano naczelników kasztelanii, ich rodziny oraz rycerzy.

Jak wszyscy cieszyniacy wiedzą, budowla powstała na przełomie XI i XII wieku. Jej wizerunek każdy Polak znajdzie na odwrocie banknotu dwudziestozłotowego.

Poniżej można obejrzeć naszą wideorelację z wczorajszej mszy świętej. Tutaj z kolei dostępny jest fotoreportaż z wydarzenia.

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-12-07 17:38:51
bronek91: Rotunda św. Mikołaja w Cieszynie. Uznawana powszechnie jako najstarszy obiekt z przeznaczeniem pod sprawowanie kultu chrześcijańskiego na Śląsku Cieszyńskim. Symbol regionu znany każdej osobie stela i uwieczniony na jednym z będących w obiegu banknotów. Dogodnie położona na terenie parku na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie, z pozycji którego możemy podziwiać wspaniałą panoramę.
2018-12-07 17:47:31
bronek91: Tak mnie zastanawia, jak miejscowa spekulacja chciałaby zagospodarować teren parku. Zwłaszcza znajdujące się w jego obrębie obiekty. Zdaje się, iż zgodnie z panującymi NA ZACHODZIE POSTĘPOWYMI I .NOWOCZESNYMI TENDENCJAMI, powinniśmy zmienić przeznaczenie funkcjonalne ROTUNDY ŚW. MIKOŁAJA. Z pewnością jako obiekt niesakralny mogłaby przynosić większe (jakieś) dochody. Natomiast zniszczenie/zmiana przeznaczenia, tak symbolicznego dla regionu i miejscowego chrześcijaństwa obiektu, z pewnością spotkałaby się z wyrazami szacunku i uznania ze strony rzekomo postępowych a nawet stanowiłaby dowód na ROZWÓJ REGIONU. Sączenie browarka w zaciszu miejscowego parku z pięknymi widokami i w sąsiedztwie browaru z pewnością spotkałoby się z aprobatą wielu lokalnych hedonistów i materialistów, którzy na mapie miasta znaleźli kolejne miejsce z przeznaczeniem pod „rekreację”.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją