Międzynarodowo na cieszyńskim rynku
Barwne korowody, śpiew i świetna zabawa – tak w skrócie można określić Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny, który od 21 sierpnia bawi nie tylko mieszkańców Śląska Cieszyńskiego, ale także innych miast województwa. Od 21 do 30 sierpnia MSFF gościć będzie w Cieszynie, Brennej, Ustroniu, Chorzowie, Sosnowcu i Istebnej. Początek festiwalu jak zawsze był widowiskowy, a różnorodnością barw zapierał dech w piersiach. Zgodnie z wieloletnią tradycją MSFF otwierał kolorowy korowód, który przeszedł ulicami Cieszyna. Uczestniczyli w nim wszyscy goście, którzy prezentowali swoje stroje oraz zachęcali mieszkańców Cieszyna i przyjezdnych do wzięcia udziału w tej wyjątkowej imprezie.
Inauguracja 28. edycji Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego odbyła się na scenie znajdującej się na cieszyńskim rynku. Ryszard Macura – Burmistrz Cieszyna witając gości z zagranicy powiedział między innymi: „Szanowni Państwo, drodzy nasi goście – spotykamy się na wyjątkowym festiwalu w wyjątkowym mieście, które swoimi tradycjami sięga czasów starożytnych. Tędy biegł Szlak Bursztynowy. Tutaj w dobie średniowiecza ukształtował się pierwszy gród. Nieopodal - na Wzgórzu Zamkowym, z którego Państwo mieliście okazję przybyć. W XIII w. nadane zostają prawa miejskie Cieszynowi i od tej pory miasto to staje się stolicą Księstwa Cieszyńskiego. Śląsk Cieszyński wita gości z całego świata.
MSFF to nie tylko świetna – kolorowa impreza, na której na pewno nikt nie będzie się nudził – to także wielki rozmach organizacyjny doceniony przez CIOFF (Międzynarodową Radę Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej). W tym zaszczytnym gronie MSFF zajmuje jednak miejsce szczególne, ponieważ jako jedyny przygotowywany jest przez środowisko akademickie. Jego gospodarzem każdorazowo jest działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”.
Historia MSFF jest imponująca. W ciągu 28 poprzednich edycji tej wspaniałej – wielobarwnej i wielokulturowej imprezy do Polski przyjechało aż 130 zespołów folklorystycznych z całego świata. Mogliśmy podziwiać występy gości między innymi z Malezji, Kenii, Indonezji, Meksyku, Indii, a także z krajów nam bliższych choćby z Macedonii czy Węgier.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.