Masz ponad 24 punkty karne? Czas na wizytę u psychologa

Mandaty za wykroczenia drogowe na swoim koncie ma wielu kierowców. Czasami przyczyną nałożenia kary przez policję jest przekroczenie dozwolonej prędkości, w innym przypadku może to być na przykład parkowanie w niedozwolonym miejscu, bądź niebezpieczne wyprzedzanie.

Oprócz kary finansowej, w takich sytuacjach kierowca, który nie dostosował się do zasad ruchu drogowego, otrzymuje również punkty karne. Nie każdy kierowca jednak zdaje sobie sprawę, że po przekroczeniu określonej liczby punktów karnych czekają go badania psychologiczne...

Zgodnie z ustawą o kierujących pojazdami, każdy kierowca za złamanie przepisów ruchu drogowego może zostać ukarany mandatem i otrzymać nawet 10 punktów karnych. Po przekroczeniu 24 punktów karnych, czyli praktycznie po trzech większych wykroczeniach drogowych w ciągu roku, kierowca zostanie skierowany przez starostę na badania psychologiczne. To samo dotyczyć ma kierowców, którzy w czasie okresu próbnego (dotyczy kierowców, którzy prawo jazdy otrzymali niedawno) popełnili dwa poważne wykroczenia drogowe.

Co jednak w momencie, gdy na takie badania psychologiczne kierowca zostanie skierowany? Dzieje się tak po wydaniu decyzji starosty, która nakłada na niezdyscyplinowanego kierowcę obowiązek odbycia takich badań i przedstawienia ich wyniku w odpowiednim wydziale komunikacji. Badania muszą zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanego psychologa, który ma uprawnienia do orzekania w takich kwestiach. Nie wszyscy kierowcy przechodzą takie testy pozytywnie.

W trakcie badań psychologicznych kierowca rozmawia z psychologiem i wypełnia odpowiednie testy psychologiczne. Niektóre z nich badają osobowość, inne zaś dotyczą postrzegania rzeczywistości, stosunku do zasad i samej znajomości zasad ruchu drogowego. Przeprowadzane są również badania na automatach, które sprawdzają refleks kierowcy oraz jego zdolność reagowania w niektórych sytuacjach. Przykładowo zadaniem badanego może być szybkie naciskanie pedału hamulca w odpowiedzi na światło bądź na dźwięk.

W większości przypadków kierowca, który na takie badania został skierowany, przechodzi je bez większego problemu, jednak zdarzają się przypadki, kiedy opinia specjalisty jest negatywna. W takich momentach Starosta wydaje decyzję o odebraniu prawa jazdy, w związku z czym kierowca nie ma możliwości uczestnictwa w kursie reedukacyjnym i odzyskania dokumentu w ten sposób. Taka sama sytuacja ma miejsce w momencie, gdy niezdyscyplinowany kierowca nie przedstawi zaświadczenia o odbyciu badań psychologicznych w odpowiednim terminie (zwykle 3 miesiące od wydania decyzji o skierowaniu na badania).

Bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze, jednak często można spotkać osoby, które poniosła wyobraźnia, bądź brawura. Jeżeli perspektywa mandatu nie jest wystarczającym czynnikiem odstraszającym przed łamaniem przepisów ruchu drogowego, warto zastanowić się, co będzie miało miejsce w momencie, gdy zgromadzimy zbyt wiele punktów karnych. Obowiązkowa wizyta u psychologa nie jest tylko formalnością – chociaż brak jest jakichkolwiek publicznych statystyk, dotyczących wyników takich badań, nie od dziś wiadomo, że nie wszystkie osoby testy psychologiczne przechodzą pozytywnie. Przeciwwskazaniem do wydania pozytywnej opinii psychologa może być na przykład słabszy refleks, czy też sama osobowość pirata drogowego, która przejawia tendencje do zbyt wielkiej brawury, czy braku zdolności przewidywania…

(JŚ)

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-22 12:20:58
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Szkoda ze takich badan nie przechodza kandydaci na radnych starostow burmistrzow wójtów posłów senatorow i prezydentow oraz niektórzy urzednicy
2018-02-22 12:44:53
Brzidok: Skąd kierowcy piraci mają mieć tyle punktów karnych jak policja zajmuje się łapaniem pieszych i rowerzystów? Łatwy łup.
2018-02-22 16:06:40
Hanula: A ilu ludzi umiera z powodu niedbalstwa lekarzy? Czy wtedy też robi się taki rejwach? Nic się nie robi. Za to jeden drugiemu \"ręce myje\". Świat stanął na głowie. Ludzie są traktowani jak zwierzęta, a zwierzę ta jak ludzie. O zwierzęta należy dbać, karmić, leczyć, to nasza powinność. Jednak robienie takiego cyrku z tego powodu,że padł koń to chyba przesada.
2018-02-23 07:22:01
Równo-mierny: Podnieść wysokość każdego mandatu x 4, usprawnić ściągalność i pomoc psychologa w wielu przypadkach okaże się niepotrzebna...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją