Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Macierz dla zdolnej młodzieży. Kup bilet!

Macierz Ziemi Cieszyńskiej nie tylko pielęgnuje dorobek historyczny i kulturalny naszego regionu. Działalność Macierzy ziemi Cieszyńskiej, to również stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z „cieszyńskiego”. Właśnie organizowany jest koncert z którego dochód przekazany zostanie na ten cel. Warto już dziś zakupić bilety do cieszyńskiego teatru.

Macierz Ziemi Cieszyńskiej zaprasza 14 maja 2022r o godz. 18.00 do Teatru im. Adama Mickiewicza w Cieszynie na Koncert Majowy.

- Po kolejnych przełożonych na dalszy plan z powodu pandemii Koncertach Noworocznych, zapraszamy na zupełnie nową odsłonę koncertu zorganizowanego przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Koncert Majowy - mamy nadzieję, sprosta wysokim oczekiwaniom naszych gości. Wszyscy tęsknimy do możliwości swobodnego korzystania z dobrodziejstw kulturalnych. Jest to świetna okazja, aby dobrze spędzić czas na pięknym koncercie, którego wykonawcy zrzeszeni są pod marką Artis Symphony Orchestra pod dyrekcją Jean-Claude'a Hauptmanna, co świadczy o najwyższym poziomie wykonań– mówi dr Cezary Tomiczek, Przewodniczący Rady Funduszu Stypendialnego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Dochód z koncertu przeznaczony będzie na Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego, utworzony przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej. Bilety w cenie 80zł; 60zł i 35zł można nabyć w kasie teatru.

- Celem organizacji wydarzenia jest wsparcie zdolnej młodzieży Ziemi Cieszyńskiej, stypendystów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, którzy ciągle chcą rozwijać swoje możliwości. Jesteśmy wdzięczni, że dzięki Państwa hojności, możemy przyczynić się do wysokiego poziomu wykształcenia młodzieży z naszego powiatu. Każda złotówka przeznaczona na ten cel – jest budowaniem dobrej przyszłości dla naszego regionu – dodaje dr Cezary Tomiczek.

Fundusz Stypendialny Śląska Cieszyńskiego Macierzy Ziemi Cieszyńskiej co roku przyznaje stypendia najzdolniejszej młodzieży z naszego regionu. To kontynuacja działalności Macierzy Szkolnej dla Księstwa Cieszyńskiego powstałej w 1885 roku, która jako najważniejszy cel postawiła sobie zbudowanie polskiego szkolnictwa. Dzięki jej działalności na Śląsku Cieszyńskim powstały: dwa gimnazja, seminarium nauczycielskie oraz szereg polskich szkół ludowych, ochronek i internatów.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-04-06 00:05:34
robespierre: Macierz Szkolna tak bardzo zadomowiła się nawet w życiu prywatnym, że nie było wesela, podczas którego nie byłoby zbiórki na jej cele, zainicjowanego przez starostę. Nie było chrzcin, by ojciec chrzestny nie podjął się takiej samej zbiórki. W wielu restauracjach polskich i gospodach kelner czy gospodzki podsuwał dyskretnie lub mniej dyskretnie czerwoną puszkę z napisem „Datki na Macierz Szkolną”, stawiał ją na stole między karciarzami, między kuflami z piwem, między politykującymi gośćmi i do takiej puszki zawsze wpadały „pięcioki”, „szóstki”, ba, nawet „korony”, a jeżeli stół był szczodrobliwy – to nawet „reńszczoki” lub „pięciokoronówki”. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
2022-04-06 00:06:09
robespierre: Były dożynki, goście, gospodarze i kto tylko mógł składał się na Macierz Szkolną . Jeżeli była zabawa taneczna w gospodzie, czysty dochód bywał przeznaczany dla niej. Dochód z przedstawienia amatorskiego – na Macierz. Nawet usmarkani Trzej Królowie, łażący od chałupy do chałupy w matczynych koszulach, w papierowych koronach na głowie, śpiewający kolędy i „winszujący noworoczny winsz”, część dochodu przeznaczali na Macierz Szkolną. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
2022-04-06 00:06:55
robespierre: Koła Macierzy w poszczególnych wsiach opiekowały się miejscową szkołą i spełniały wobec niej te samą funkcję, co dzisiejsze komitety rodzicielskie. Jeżeli kółko amatorskie wystawiło sztukę, która „chwyciła”, wtedy zespół ów urządzał gościnne występy w sąsiednich wsiach z tym, że czysty dochód znowu był przeznaczony na cele Macierzy. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
2022-04-06 00:07:36
robespierre: Opodatkowała się na jej rzecz nawet słynna swego czasu „Debaciora”, czyli tak na niby zakonspirowany muzykancki zespół uczniowski z seminarium nauczycielskiego i gimnazjum, który wyjeżdżał ukradkiem do sąsiednich wsi na wesela, chrzciny i jakieś lokalne uroczystości i grywał gościom do tańca. Zawsze tam wtedy coś kapnęło do ubogiej kalety uczniowskiej, a że to działo się wbrew przepisom szkolnym, przeto nikt o tym „nie wiedział”, ani pan dyrektor, ani grono profesorskie, ani srogi jeden i drugi katecheta, gdyż „debaciorze” pewną część dochodu przekazywali na Macierz Szkolną. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
2022-04-06 00:08:22
robespierre: Co roku odbywały się jej walne zebrania w Cieszynie. Było to coś w rodzaju sejmiku oświatowego. Dużą salę Domu Narodowego w Cieszynie wypełniali delegaci poszczególnych kół Macierzy. A więc górnicy, hutnicy, chłopi, górale, nauczyciele, młodzież, lekarze, inżynierowie, księża, socjaliści, ludowcy, narodowi demokraci, „klerusi”, ewangelicy, katolicy, rzemieślnicy i kto tylko żyw, a wszyscy słuchali sprawozdania sekretarza zarządu głównego, w wolnych wnioskach zaś prosili o głos i radzili, co robić, by robotę Macierzy jeszcze bardziej usprawnić. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
2022-04-06 00:09:29
robespierre: Takie walne zebranie było zawsze wielkim polskim świętem w Cieszynie. I co może najbardziej w tym wszystkim zaskakujące, że Macierz Szkolna ze 190 kołami we wszystkich wsiach i miasteczkach Śląska Cieszyńskiego, ze swymi szkołami, ochronkami, bursami, bibliotekami, wypożyczalnią kostiumów, teatralnych — że ta instytucja o tylu różnorodnych agendach posiadała tylko jednego płatnego urzędnika. Wszystkie inne prace, funkcje, prezesowania, występy teatralne, prowadzenie chórów, odczyty i bibliotekarstwo wykonywali członkowie zarządu głównego i poszczególnych kół całkiem bezinteresownie. Ubocznie należy zaznaczyć, że prace te w przeważającej części spełniało nauczycielstwo polskie. Branie zapłaty uchodziłoby wówczas za gruby nietakt, a nawet za czyn uwłaczający honorowi. Za G. Morcinek, „Ziemia Cieszyńska”.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: