Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Liski dostaną szczepionki?

Dwa razy w roku – na wiosnę i jesień odbywało się zazwyczaj wykładanie szczepionek na wściekliznę dla lisów. Akcji w województwie śląskim jednak nie będzie. Dlaczego?

Wścieklizna to śmiertelna choroba wirusowa, którą człowiek może zarazić się od zwierzęcia. O ile w Europie i Stanach zjednoczonych roczne przypadki zgonów osób zarażonych wścieklizną można policzyć na palcach jednej ręki, to w np. Indiach rocznie umiera z jej powodu nawet 50 tysięcy osób.

W okresie międzywojennym oraz w pierwszych latach po II wojnie światowej głównym nosicielem wścieklizny na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej były psy. Wprowadzenie w 1949 r. obowiązkowego szczepienia psów przeciwko wściekliźnie pozwoliło na znaczne ograniczenie występowania tej choroby. Liczba zachorowań na wściekliznę wśród zwierząt obniżyła się z ponad 3600 przypadków w 1946 r. do 73 w 1956 r.

Problem wścieklizny pojawił się ponownie, kiedy zaczęto rejestrować coraz więcej przypadków tej choroby w środowisku zwierząt wolno żyjących – np. w 1991 r. stwierdzono 2287 przypadków wścieklizny, w tym 1864 przypadki u zwierząt dzikich, z czego 1513 przypadków u lisów. 

W trakcie przeprowadzanych akcji szczepień zaobserwowano „przemieszczanie się” wścieklizny do wschodniej części terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, czyli na obszary nieobjęte do tej pory szczepieniami, oraz występowanie pojedynczych przypadków wścieklizny na terenach przygranicznych z Republiką Czeską.

Z czasem pojawiły się przypadki wścieklizny u nietoperzy, jak np. w roku 2016 pojawił się przypadek w Skoczowie a w 2017 w Cieszynie ( Pisaliśmy: Wścieklizna w Skoczowie , Wścieklizna w Cieszynie )

Jak czytamy w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa I Rozwoju Wsi z dnia 1 marca 2022 r w 2020 r. stwierdzono 12 przypadków wścieklizny u zwierząt, w tym 7 u zwierząt innych niż nietoperze. Wystąpienie wścieklizny u zwierząt innych niż nietoperze odnotowano w województwach lubelskim i podkarpackim. W 2020 r. poziom uodpornienia i pobrania szczepionki u lisów wolno żyjących w Polsce wyniósł odpowiednio 40,49% i 87,29%.

W związku z tym, że od trzech lat na terenie województwa śląskiego nie stwierdzono przypadku wścieklizny, nie włączono tego obszaru do akcji wykładania szczepionki.  

- Zgodnie z aktualnym rozporządzeniem w województwie śląskim ustawodawca  nie przewiduje akcji szczepienia lisów wolnożyjących na lata 2022-2023. W przypadku gdy w woj. Śląskim będzie planowana akcja szczepienia lisów wolnożyjących-stosowna informacja będzie zamieszczona na str. Internetowej PIW Cieszyn – informuje nas Z -ca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Cieszynie, Katarzyna Dudzińska Salamon.

W sąsiedztwie – województwie małopolskim akcja będzie się odbywać: „ W dniach od 23 września do 1 października 2022 r. zostanie przeprowadzona jesienna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Szczepienie lisów obejmie obszar całego województwa małopolskiego. Szczepionka zrzucana będzie z samolotów oraz wykładana ręcznie” – informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Dlatego jeśli wybieramy się w tamtym kierunku, np. na grzyby czy na szlaki, nie zabierajmy ze sobą psów, nie podnośmy i nie dotykajmy znalezionych szczepionek.

 

NG

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-25 11:36:17
Artur_z_bažin: piścom przydałoby się antidotum na kaczoriozę
2022-09-25 13:56:24
tom lem: ...spokojnie z tym antidotum, już piśki są uodpornione, zwłaszcza na kaczoriozę kaczora Donalda ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: