Mali Tropiciele Przyrody wyruszyli w teren
Rozpoczęli od poznania pomnika przyrody rosnącego przy Domu Dziecka, symbolicznym pomiarem buka odmiany purpurowej. W czasie dalszej wędrówki poznali kolejne pomniki znajdujące się w Parku „Pod Wałką” oraz na ścieżce prowadzącej do III jazu nad Olzą. Ciekawość młodych turystów przyciągnęły też urządzenia hydrotechniczne na rzekach Puńcówce i Olzie.
Na tym etapie pory roku niewiele też pozostało roślin rosnących w rezerwatach. Niecierpek gruczołowaty, nawłoć pospolita czy rdest ostrokończysty to ostatnie gatunki, jakie można było spotkać na trasie wycieczki.
Na koniec przy campingu „Pod Bocianem” młodzi turyści-przyrodnicy mieli okazję sprawdzić wiedzę o poznanych obiektach podczas konkursu. Zwyciężyła Anielka Czakon, przed
Kornelią Kargol oraz Dawidem Liszką i Maksymilianem Gładyszem.
Nad całością wycieczki czuwały nauczycielki Aleksandra Juroszek i Natalia Jankowska.
Z kolei w następny dzień w nieco sprzyjającej już pogodzie, starsza grupa drugoklasistów pod opieką Jolanty Sztwiertni – Pobiegło pojechała do Brennej – Bukowej, skąd ruszyła na Przełęcz Karkoszczonkę do schroniska „Chata Wuja Toma". Spacerując ścieżką przyrodniczą na tablicach poglądowych poznawali zalety lasu oraz wartości drewna. Nieco więcej doświadczona grupa młodych turystów jest już na etapie zdobywania II stopnia odznaki Tropiciel Przyrody oraz Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej.
Nie zabrakło też konkursu, w którym zwyciężyła Celina Rozenkiewicz przed Martą Gajdek i Antoninem Laszczakiem oraz Kinga Ernst. Zwycięzców nagrodzono dyplomami, a wszystkich uczestników konkursu pamiątkowymi materiałami promocyjnymi Nadleśnictwa Ustroń.
Obie wycieczki i konkursy prowadził Instruktor Ochrony Przyrody PTTK Jan Machała.
(jm)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.