Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Leszek Samiński z nagrodą

Tegoroczna nagroda kulturalna w wysokości 4 tys. zł w Cieszynie wędruje do Leszka Samińskiego. Do nagrody zgłosiło go Stowarzyszenie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Wyboru nagrodzonego dokonano podczas ostatniej (25.09.2024) sesji Rady Miasta Cieszyna. Do nagrody zgłoszone były cztery osoby, radni zagłosowali następująco:

 Lucyna Deckert - Firla: 2

Leszek Samiński: 16

Bronisław Mazur: 3

Agnieszka Pollak: 0

 Zobacz zapis sesji TUTAJ

Uchwała (pdf)

 

 Jak czytamy w uzasadnieniu do zgłoszenia:

Leszek Samiński zdobył wykształcenie wyższe w dziedzinie chemii na politechnice Śląskiej. Początkowo pracował w Zawodzie, jednak w wyniku Stanu wojennego podjął naukę w rodzinnej firmie jako introligator. Firmę tę przejął po rodzicach i prowadził przez wiele lat wraz z żoną Anną Samińską. Zawodowo oprawił i naprawił niezliczoną ilość książek.

Leszek Samiński pozazawodowo jest kolekcjonerem i mecenasem sztuki. W szczególności małych form graficznych i exlibrisów. Tym ostatnim Leszek Samiński poświęca szczególną uwagę, zbierając, katalogując, rozpowszechniając.

Od wielu lat, Leszek Samiński wypożycza swoje zbiory na potrzeby bibliotek i galerii, jest również kuratorem wielu wystaw. Jeszcze przed remontem Muzeum Drukarstwa Leszek Samiński przygotowywał wystawy, od strony merytorycznej, organizacyjnej i technicznej. Przygotował w sumie ponad SO wystaw w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

Przez wiele lat Leszek Samiński był mecenasem sponsorującym wydawnictwa wychodzące w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Dzięki Jego zaangażowaniu finansowemu zostało wydane ok. 30 katalogów wystaw. Dzięki zaangażowaniu Leszka Samińskiego, przez wiele lat Muzeum Drukarstwa mogło "dawać bezpłatne katalogi do organizowanych wystaw.

Swoje zamiiowanie do exlibrisu, Leszek Samiński przekładał na różne płaszczyzny. W roku 2016 Leszek Samiński podjął się opracowania publikacji "Ekslibris na Śląsku Cieszyńskim". W wyniku Jego pracy, nakładem własnym wyda' książkę - pracę Zbiorową pod redakcją własną systematyzującą wiedzę na temat ekslibrisów Jerzego Trzanowskiego, ex librisu Ks. Leopolda Jana Szersznika, ks. Jana Brzuski, ekslibrisów Jury Gajdzicy i wielu innych.

W kolejnym roku staraniem Leszka Samińskiego ukazała się kolejna publikacja pt. "Dalej ze stróżami książek".

Leszek Samiński zajmuje się promocją współczesnych twórców ekslibrisu i małych form graficznych. W ramach swojej działalności wydaje teki prac grafików. Teki mają charakter bibliofilski, każda jest numerowana, niektóre dedykowane konkretnym odbiorcom. W skład tek wchodzą sygnowane oryginały prac artystów, które Leszek pozyskuje dzięki własnemu zaangażowaniu. W sumie do dnia dzisiejszego staraniem Leszka Samińskiego ukazało się ponad 40 tek, każda w nakładzie min. 40 egzemplarzy. Wszystkie teki Są przez Leszka rozpowszechniane bezpłatnie.

Leszek Samiński jest także właścicielem kilkudziesięciu obiektów będących eksponatami w Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. Są to maszyny i urządzenia introligatorskie, które w rodzinie państwa Samińskich są od ponad 100 lat. Eksponaty te stanowią trzon introligatorni w Muzeum Drukarstwa.

Po podpisaniu w roku 2022 trójstronnego porozumienia między Miastem Cieszyn, Zamkiem Cieszyn i Stowarzyszeniem Muzeum Drukarstwa, Leszek Samiński wziął na siebie trud organizowania wystaw w Muzeum Drukarstwa. To dzięki własnym znajomościom wypożycza bezpłatnie lub po kosztach artystów grafików, sprowadza gości na wernisaże, angażując się finansowo w ich przyjęcie. z pomocą Władysława Owczarzego poświęca swój czas na wyklejenie prac na planszach, zaramowanie, rozwieszenie prac w Galerii Przystanek Grafika. Odpowiada też za przygotowanie merytoryczne opisów wystaw, które znajdują się w materiałach promocyjnych Muzeum. Wielokrotnie też angażuje się w rozpowszechnianie zaproszeń na wernisaże, tak aby trafiły do zapraszanych gości.

Leszek Samiński wraz z małżonką Anną Samińską przyjęli na swoje barki poprowadzenie pracowni introligatorskiej w ramach Szkoły Rzemiosł, zarówno w pierwszej jak i drugiej edycji Szkoty Rzemiosł. Opracowali autorski program, który realizowali ze uczestnikami Szkoty przez pierwszy rok działania programu, oraz który po korektach zaczynają realizować w drugiej edycji Szkoty Rzemiosł. Ponadto w ramach swojej działalności, przeprowadzili dwudniowe warsztaty introligatorskie dla sześciu kilkunastoosobowych grup (w sumie 12 dni warsztatowych, 90 uczestników) z Zespołu Szkól im. Szybińskiego w Cieszynie, klasa o profilu technik druku i poligrafii.

Leszek od lat angażuje się we wspieranie i promocję młodych twórców ekslibrisu. Zachęca, promuje, wspiera, podpowiada, udziela wsparcia tym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tej materii.

Od lat jako kolekcjoner, podróżuje, odwiedzając galerie, wystaw,', przeglądy. Mimo ogromnej wiedzy, zaangażowaniu, wysokiej oceny wśród kolekcjonerów, Leszek Samiński jest bardzo skromną osobą. Mało kto wie o jego ogromnym zaangażowaniu, a on sam nie chełpi się swoją wiedzą, skromny, zawsze świetnie przygotowany, dzieli się wiedzą ze swojego obszaru mistrzostwa.

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: