Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kulą śniegu na basen

Równie ośnieżony, niczym śniegowa kula pędził pojazd marki Skoda ulicami Cieszyna. 33-latek dostał srogi mandat.

Choć opady śniegu były obfite, kierowcy mają obowiązek zadbać, żeby ich pojazd nie stwarzał zagrożenia. Innymi słowy, trzeba wziąć się za miotełki i skrobaczki, bo niedbalstwo może słono kosztować. I mowa nie tylko o mandacie.

Policjanci wydziału ruchu drogowego cieszyńskiej drogówki podczas patrolu na ulicy Bielskiej w Cieszynie zauważyli samochód, który „transportował” sporą ilość śniegu. 33-letni kierowca spieszył się na basen i nie zadbał o bezpieczeństwo:

- Pojazd jechał jak jedna wielka śnieżna kula. To za sprawą kierowcy, który nie zadbał, by auto właściwie przygotować do jazdy. W pośpiechu na basen 33-latek nie zdążył odśnieżyć szyby zapominając przy tym o pozostałej części pojazdu, w tym o światłach, które są jednym z najważniejszych elementów bezpieczeństwa na drodze. Nie trzeba też dodawać, że zalegający na samochodzie śnieg mógł w każdej chwili zsunąc się i spaść na jezdnię przed inny pojazd jadący za nieodpowiedzialnym kierowcą. Konsekwencją tego niedbalstwa mógł być poślizg, wypadek, a więc niepotrzebne narażenie czyjegoś zdrowia i życia.Takie rzeczy łatwo przewidzieć. Przy tym wszystkim warto też wziąć pod uwagę zaletę odśnieżania- oczywiście jazda takim samochodem jest bezpieczniejsza, a "zaprzyjaźnianie" się w ten sposób z naszym autem pozwoli dobrze go obejrzeć, zauważyć ewentualne usterki. Dodatkowo mozna rozgrzać mięśnie przed rozpoczęciem tak odpowiedzialnego zadania, jakim jest kierowanie samochodem- szczególnie w zimę - komentuje oficer prasowy cieszyńskiej Policji, podkomisarz Krzysztof Pawlik.

Kierowca skody rady związane z zaletami odśnieżonego samochodu zapamięta na długo, tak jak i to, że warto „śpieszyć się powoli” i w pierwszej kolejności zadbać o bezpieczeństwo. Za „nielegalny transport” śniegu, czyli nieodświeżenie pojazdu został ukarany wysokim mandatem karnym.

- Przypominamy, że artykuł 66 Ustawy Prawo o ruchu drogowym wskazuje, że pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę, zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu – przypomina Pawlik.

Jazda nieodśnieżonym samochodem lub takim, którego kierowca ma ograniczone pole widzenia ze względu na zamarznięte szyby, jest wykroczeniem. Grozi za to mandat do 3000 złotych.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: