Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Księżna Daisy - arystokratka, filantropka, pacyfistka

W czwartek (18.06.2020) Domu Narodowym w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z serii Dyskusyjnego Klubu Propozycji. Tym razem tematem był życiorys księżnej Daisy, który przybliżył Marek Londzin.

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Propozycji odbyło się w sali koncertowej Cieszyńskiego Ośrodka Kultury – umożliwiała ona zachowanie zalecanych odstępów pomiędzy uczestnikami spotkania. Tym razem tematem posiedzenia klubu była życie i działalność Księżnej Daisy – arystokratki, filantropki i pacyfistki, księżnej pszczyńskiej i baronowej na Książu. Jej życiorys przybliżył Marek Londzin, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie, wicedyrektor Ewangelickich Domów Opieki "Emaus”.

Maria Teresa Oliwia Hochberg von Pless, również Daisy Hochberg von Pless lub krótko Daisy von Pless urodziła się w 1873 roku w zamku Ruthin w Walii. Pochodziła z arystokratycznej angielskiej rodziny, dużą część życia spędziła w Polsce – w pszczyńskim zamku oraz w wałbrzyskim Książu – jej ojciec był pułkownikiem, zasłużonym dla angielskiego wojska, zwłaszcza w późnych wojnach kolonialnych, a matka wywodziła się z królewskiego rodu irlandzkiego – wyjaśniał prelegent. Skąd więc Daisy wzięła się w Polsce? Przez małżeństwo z Janem Henrykiem XV, księciem von Pless.

Księżna Daisy od Pszczyny wolała jednak posiadłość teścia, czyli wałbrzyski Książ. Nie znosiła przepychu w rodzinie Hochbergów (rodzinna męża). W czasie pobytu w Niemczech (Wałbrzych leżał po stronie niemieckiej) agitowała za zgodą pomiędzy krajem, gdzie mieszkała, a miejsce urodzenia, za którego atmosferą tęskniła. Starała się przenieść na grunt niemiecki nieco angielskich tradycji, jednak była to mozolna praca. Utrzymywała kontakty z koronowanymi głowami, starała się, aby Książ stał się miejscem spotkań na szczycie. Sporo czasu poświęciła również działalności charytatywnej. Bogactwo męża wykorzystywała do niesienia pomocy potrzebującym. Zmarła w 1943 roku po długiej chorobie.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-20 20:25:15
donekT: A co takiego ciekawego funkcjonowało na zamku Książ w okresie II światowej??? Była to transakcja wiązana...
2020-06-21 16:27:53
stefanbbn: ciekawa historycznie postac i w pamieci slazakow dobrze sie zapisala.Urodzona w Wali jej brat Georgen ozenil sie z Jennie Churchill mama od slynnego Winstona Churchilla.Ona sama wyrastala w bogactwie, poznala cala arystokracje brytyjska lacznie z krolem Edwardem VII.W 1891 wychodzi za maz za Henryka XV pszczynskiego ze slynnej rodziny Hochberg-jedna z najbogatszych rodzin na Slasku: posiadlosci, kopalnie, przemysl zamki miedzy innym Pszczyna i Ksiaz.Sama Daisy nie gustuje w arystokratycznym zyciu i zaczyna interesowac sie warunkami w jakich mieszkaja gornicy kopaln Hochbergow w okolicy Walbrzycha.Rodzina Hochberg w koncu daje forse na modernizacje paru wiosek w okolicach Walbrzycha: dostep do czystej wody kanalizacja- polepszenie higieny tym samym zmniejszenie smiertelnosci.Ochkie w glowie jest sytuacja niepelnosprawnych, kobiet samotnie wychowujacych i dzieci.Liczne jej projekty umozliwiaja prace dla tych grup spoleczenstwa.W Pszczynie poznaja cesarza niemiec Wilhelma II i zaprzyjazniaja sie ze Daisy wolno czesto cesarzowi opowiadac o jego bledach i to ona stara sie do konca o przyjazm brytyjsko-niemiecka.I wojna swiatowa Daisy zglasza sie jako pielegniarka do szpitala polowego.Dowiedziala sie ze w poblizu jest oboz dla jencow angielskich.Ostentacyjnie jako ksiezna odwiedza swoich rodakow i domaga sie lepszej opieki dla anglikow.Juz nawet Cesarz tym razem nie chce jej ratowac posadzaja ja o szpiegostwo ,poczta jej jest cenzurowana i jest pod stala obserwacja.Koniec I wojny zastaje ja w Serbii w szpitalu wojskowym.Po I wojnie rozwod z mezem, utrata forsy za rozwod -kryzys swiatowy-zyje w Walbrzychu publikujac wspomnienia.Z czasem przekonana pacyfistka.Nienawidzi nazistow.Dowiedziala sie o istnieniu obozu koncentracyjnego Gross Rosen-protestuje przeciwko, chce ostentacyjnie odwiedzic ten oboz, organizuje na ile moze zywnosc .Osamotniona i w ubostwie w 1943 roku umiera w Walbrzychu-jej grob zostaje w 1945 roku przez zolnierzy sowieckich zdewastowany i przeniesiony lub zlikwidowany-do dzisiaj niezne jesz miejsce spoczynku.Ja sam dowiedzialem sie o Daisy przez przypadek.Bylem przed kilkoma laty na zamku pszczynskim z dobra znajoma ktora ma na imie DAISY.Tam zobaczylismy jej portret i uslyszelismy pare slow o niej.Potem doczytalem cos wiecej i z wami chce sie podzielic.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: