„Krater” na Bielskiej zniknie?
Jedna z najważniejszych dróg wlotowych/wylotowych Cieszyna spędza sen z powiek kierowców. Każdy omija ją, jeśli tylko może. Jeśli nie może, klnie i jedzie. Fragment ul. Bielskiej, biegnący od skrzyżowania z ul. Stawową, obok stacji benzynowej, w górę do „tymczasowego” ronda i dalej w okolice OSP Krasna to prawdziwy koszmar drogowy z głębokimi dziurami i muldami.
Problem zauważa Zarząd Powiatu (droga pozostaje w zarządzie powiatu, nie miasta), który zapowiada doraźny remont:
„Zarząd dostrzega, że obecny stan nawierzchni, stwarzający zagrożenie dla bezpieczeństwa jego użytkowników, wymaga pilnej interwencji i podjął działania aby PZDP (Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych) w Cieszynie przeprowadził doraźny remont ul. Bielskiej będących w najgorszym stanie technicznym. Remont polegać będzie na sfrezowaniu i ułożeniu nowej warstwy ścieralnej z betonu asfaltowego o grubości do 4 cm wraz z regulacją wysokościową urządzeń odwadniających”.
Pismo od Zarządu i dobre wieści przekazała na swoim oficjalnym profilu burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz, która jednocześnie nawołuje do jak najszybszego zajęcia się tym odcinkiem i nie czekanie do kwietnia:
- Jednocześnie informuję, że zwróciłam się z zapytaniem kiedy możemy się spodziewać tego remontu ponieważ dochodzą do mnie informacje o dacie kwietniowej. Mam nadzieję i zachęcam PZDP i zarząd Starostwa aby wykonało tę nakładkę już teraz korzystając z dobrej pogody – zauważa Staszkiewicz.
Na remont gruntowny poczekamy dłużej
Remont generalny szybko nie nadejdzie, ponieważ nie ma na niego środków. Pisaliśmy o tym już w zeszłym roku: Brakuje pieniędzy na przebudowę ul. Bielskiej Nie udało się także Powiatowi uzyskać na ten cel potrzebnych pieniędzy. Na razie udało się skończyć projekt, o czym również Zarząd informuje:
- Zarząd Powiatu Cieszyńskiego uprzejmie informuje, że zakończono prace projektowe zadania pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej 26. S ul. Bielska w Cieszynie na odcinku ok. lkm wraz z głównymi skrzyżowaniami — ul. Stawową i ul. Wiślańską". Po uzyskaniu decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej zostało wniesione jedno odwołanie, które obecnie rozpatruje Wojewoda Śląski. W związku z czym decyzja nie jest prawomocna.
Koszty zadania zgodnie z opracowanym kosztorysem inwestorskim to 33 188 112 zł.
W 2022 i 2023 roku został złożony wniosek o dofinansowanie realizacji zadania do Programu Polski Ład jednak w obu przypadkach nie został pozytywnie rozpatrzony. W kolejnych latach planowane jest aplikowanie o pozyskanie środków z : 1.Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 — działanie FES1.04.02 Drogi gminne i powiatowe; Cel szczegółowy — rozwój i udoskonalenie zrównoważonej, odpornej na zmiany klimatu, inteligentnej i intermodalnej mobilności na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, w tym poprawę dostępu do TEN-T oraz mobilności transgranicznej 2.Programu Interreg Czechy — Polska 2021-2027; Cel szczegółowy — zwiększenie mobilności transgranicznej na pograniczu czesko-polskim Po ogłoszeniu konkursu i uzyskaniu dofinansowania realizacja zadania mogłaby się najwcześniej rozpocząć na przełomie 2025/ 2026 roku – czytamy w piśmie.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.